Seikatsu to po japońsku "życie", a w moim języku odnosi się do pięknie zaprojektowanej gry planszowej. Gracze będą sadzić ogród wśród pagód, aby uzyskać jak najlepsze widoki. Kolejny tytuł od Funiverse, któremu warto się przyjrzeć. To pięknie zaprojektowana gra, której nie będziecie chcieli przegapić.

Seikatsu

Czas gry: około 30 minutWydawca
: FauniverseAge

:
10+Liczba

gracze:

1-3Mechanika:


Układanie żetonówTemat
- tworzenie ogrodu
Najtańszy sposób na zakup gry
tutaj!

Zawartość pudełka

 • Instrukcja
 • deska ogrodowa
 • 3 pionki punktowe
 • 32 żetony ogrodów
 • 4 żetony stawu dla karpi koi
 • 1 torba z materiału

Realizacja

Seikatsu to jedna z tych gier, które od razu urzekły mnie swoim wykonaniem. Gdy zobaczyłem zdjęcia w sieci, od razu zakochałem się w tej grze, chyba po raz pierwszy.

Pudełko jest piękne i zawiera wiele dobrze wykonanych elementów. Głównym elementem jest duża plansza ogrodu, na której będą umieszczane żetony. Jest ona podzielona na trzy części, każda z inną pagodą. Ma ona bardzo żywe kolory i dobrze oddaje japoński klimat.

Żetony ogrodu to najfajniejsza część. Wykonane są ze świetną grafiką i są bardzo trwałe. Na każdym żetonie znajdziemy gatunek ptaka oraz okoliczne kwiaty. Dostępne są jeszcze 4 żetony stawu, na których znajdziecie kotka koi.

W pudełku znajdziemy również pionki punktacji przypominające kwiaty oraz płócienny woreczek, w którym mieszczą się żetony ogrodu. Zawartość wygląda świetnie, ale pudełko jest zbyt duże. Spokojnie mogłoby zajmować 1/3 wielkości obecnego. Mogłoby jednak zająć 1/3 rozmiaru obecnego. Gdyby tak się stało, prawdopodobnie nikt nie byłby zainteresowany grą.

Rozgrywka

Aby rozpocząć grę, należy odpowiednio przygotować ogród. W zależności od liczby graczy, dedykowaną liczbę żetonów umieszcza się obok stawu w centrum planszy. Jak wspomniałem w poprzedniej części, plansza podzielona jest na trzy części. Każdy gracz wybiera swój kolor i siada tuż obok swojego koloru pagody. Jest to bardzo ważne, ponieważ Seikatsu jest grą perspektywiczną. Gracz będzie punktował ze swojej strony pagody, jednak o tym w późniejszej części.

W grze w Seikatsu są dwie fazy. W pierwszej fazie będziemy na przemian umieszczać żeton na planszy, dobierać kolejny i punktować. Każdy gracz zaczyna z dwoma losowymi żetonami na ręce. Nie daje ich innym graczom. Po położeniu żetonów natychmiast dobiera kolejne, aby uzupełnić swoją rękę. Rozpoczyna się punktowanie - jeśli uda nam się położyć żeton ptaka obok takiego samego, powstanie stado. Liczba punktów, które otrzymamy, zależy od tego, jak duże jest stado. W grze występują również żetony karpi Koi, które są Jokerami. W każdym momencie gry można je uznać za dowolny gatunek ptaka. Do kolejnej fazy przechodzimy, gdy wszystkie żetony zostaną wykorzystane, a plansza będzie pełna.

Za każdą kolumnę kwiatów gracze otrzymują punkty. Z boku swojej pagody można zobaczyć, ile kwiatów danego koloru jest najwięcej. Również wynik. Nie ma dostępnej możliwości pobrania gry. Będziesz musiał odnieść się do instrukcji.

Jest to ważne, aby pamiętać podczas pierwszej fazy. Dostaniesz dużo punktów za stada i kwiaty, ale także kolumny i kwiaty na końcu. Ważne jest, aby nie pomagać przeciwnikowi. Seikatsu, to w końcu gra o perspektywie.

Choć w grę może grać maksymalnie czterech graczy, jest to gra zespołowa. Jest nudna, więc lepiej grać w 2/3 osoby.

Recenzja gry Seikatsu

Seikatsu to pięknie prezentujący się tytuł, który zasługuje na jakąś nagrodę w tej kategorii. Wszystko wygląda świetnie, jest solidne i bardzo klimatyczne. Gra może się też pochwalić ciekawą mechaniką i niecodziennym sposobem punktowania.

Najlepiej sprawdza się, gdy w grę grają wspólnie trzy osoby. Przy takiej liczbie graczy gra się najprzyjemniej. Jest wymagająca, ale nie za trudna i nie ma w niej za dużo miejsca.

Rozgrywka jest bardzo prosta, ma tylko jeden krok: wybrać żeton i dodać go do planszy. Przy łączeniu jest wiele do zrobienia. Aby zdobyć punkty, musisz zastanowić się, gdzie umieścić żeton ptaka. Pomóż też dobie, umieszczając na końcu kwiaty.

Podsumowanie gry Seikatsu

Każdemu kto szuka prostej, zabawnej i dobrze zaprojektowanej gry planszowej polecam Seikatsu. Tytuł ten świetnie nadaje się na filler, a także sprawdza się jako przyjemna gra rodzinna. Seikatsu to świetny wybór, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z grami planszowymi.

Pros

 • Perspektywa
 • Realizacja
 • Proste zasady
 • Niski próg wejścia

Minusy

 • Tryb dla czterech graczy trochę na siłę
Przydatne linki

Grę można nabyć tutaj w bardzo niskiej cenie!

Link do strony wydawcy

Dziękujemy wydawnictwu Funiverse za udostępnienie egzemplarza do recenzji!

Niedawno zrecenzowałam Jurajską przekąskę wydawnictwa Funiverse. Warto przeczytać!!! ??? ?

To świetny pomysł!!! Podziel się:

 • Udostępnij na Twitterze (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Facebooku (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Reddit (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Pinterest (Otwiera nowe okno)