Czy kiedykolwiek miałeś problem z podjęciem decyzji, w którą grę wideo zagrać? Masz.

Do porównania stanęły Isle of Skye, a także Carcassonne Gold Rush. Są to dwie bardzo ciekawe i przyjemne gry kafelkowe. Nie musicie się zgadzać z miejscami przyznanymi w poszczególnych kategoriach. Zachęcamy do dyskusji na ich temat. ???? ????

Wyspa Skye

Czas gry: 60 minut
Wydawca: Lacerta
Wiek 8+
Liczba graczy: 2-5
ThemekingdomBuilding

Carcassonne - Gorączka złota Złoto

Czas gry 35 minut
Wydawca Bard
Wiek 8+
Liczba graczy: 2-5
TematDzikiZachód

Wykonanie

Obie gry zostały wykonane bardzo solidnie. Wszystkie elementy w pudełkach wyglądają bardzo dobrze, pudełka tych gier są identycznych rozmiarów.

  1. Isle of Skye wypada tutaj lepiej, ponieważ możemy znaleźć więcej elementów i grafika na kafelkach bardziej mnie przekonała. Wszystko jest przygotowane w ciekawy, klimatyczny sposób. W środku znajdziemy wiele kafelków, zasłonki graczy oraz pieniądze. Brakuje pudełka z wypraskami, ale wydawca udostępnił płócienny woreczek, aby kafelki były bezpieczne.
  2. Carcassonne Gold Rush - Choć w tym pudełku jest mniej elementów, to jakość nadal jest doskonała. Znajdziemy tu wiele płytek przedstawiających góry, miasta, linie kolejowe, plansze punktacji oraz drewniane pionki kowbojów. Znajdziemy też żetony samorodków, które latają po całym pudełku. Carcassonne byłoby na pierwszym miejscu, gdyby nie doskonała grafika w Isle of Skye.

Zasady

Większość gier kaflowych to gry rodzinne, z prostymi zasadami i niewielką liczbą opcji do rozegrania. Tutaj jednak jeden jest nieco trudniejszy od drugiego, a wybory, których dokonujemy, nie są tak oczywiste.

  1. Isle of Skye to gra trudniejsza od pozostałych gier w tym zestawieniu. Aby zdobyć punkty, gracze muszą wybierać, kupować i zbierać kafelki ze swojego królestwa. Każda gra będzie miała inne żetony punktacji. Wymaga to od każdego gracza wykonywania odpowiednich ruchów i wykorzystywania swojej elastyczności. Musimy również upewnić się, że kupujemy odpowiednie kafelki w odpowiedniej cenie i nie pomagamy naszym przeciwnikom. Jest to nadal gra przyjazna rodzinie, ale na podwyższonym poziomie. Ta gra to coś więcej niż tylko dokładanie płytek. To także dochody królestwa, kupowanie i handel. Mimo to gra jest nadal przystępna dla początkujących.
  2. Carcassonne Gold Rush - Gra opiera się na tych samych zasadach co podstawowa odsłona. Ta gra ma mniej pionków, oraz namiot, który znacznie utrudnia rozgrywkę. Rozgrywka przebiega w zasadzie tak samo. Bierzemy kafelek i dokładamy go do naszej planszy. Na koniec możemy położyć Pionka. W tej odsłonie pojawiają się również złote samorodki, które punktuje się na końcu. Samorodki otrzymujemy za każdym razem, gdy ukończymy jakąś górę. Jest ona przeznaczona dla początkujących graczy, gdyż zasady są proste.

Klimat i tematyka

W grach kaflowych trudno o jakikolwiek klimat.

  1. Isle of Skye: Budowanie królestwa z kafli jest bardzo uniwersalne i ciekawe. Każdy kafelek w tym przykładzie zwiększa wpływy naszego królestwa. Choć to oczywiste, kupowanie kafli niekoniecznie wiąże się z tym tematem.
  2. Carcassonne: Gold Rush- Bardzo podobał mi się sposób wydobywania i zbierania samorodków złota.

Regrywalność

Oba tytuły w tym zestawieniu są grane dość często i żaden z nich jeszcze się nie znudził. Liczba możliwości dociągania kafli jest ogromna, więc możemy mówić tutaj o wysokim poziomie regrywalności.

  1. Isle of Skye- Ponownie ten tytuł jest na pierwszym miejscu. Mamy wiele opcji poza samym rysowaniem kafli. Tutaj również kupujemy, sprzedajemy i rozwijamy królestwo. Jednak zdobywanie kafli zwiększa regrywalność gry. Z 16 kafli losujemy 4. Oznacza to, że każdy z graczy musi mieć inną strategię i plan podczas rozgrywki.
  2. Carcassonne - Gold Rush - nie wypada tutaj najgorzej, nie licząc ogromnych możliwości tutaj przy losowaniu czy układaniu kafli. Mamy jeszcze samorodki złota, które na różnych górach mają różne wartości.

Losowość

Praktycznie każda gra kafelkowa jest losowa, ale nie wszystkie. Sami wybierzcie, czy wolicie coś losowego, czy wolicie kontrolować swój wybór.

  1. Carcassonne - Gold Rush jest grą mniej losową. Losowanie kafelków jest bardzo losowe. Ponadto samorodki można dobierać nie znając ich wartości. Można mieć więcej punktów lub mniej żetonów złota. Nadal możemy trafić na tory i miasta losując kafelek przedstawiający górę.
  2. Isle of Skye Mamy sporo losowości, ale łatwo ją kontrolować. Zawsze losujemy trzy kafelki, a nie jeden. Możemy kupować od innych graczy kafelki, które najbardziej nam odpowiadają. Otwiera to świat możliwości i pozwala manipulować losowymi wyborami.

Interakcja między graczami

W obu grach interakcja jest bardzo widoczna i odczuwalna.

  1. Carcassonne - Tutaj wszyscy budujemy jedną dużą planszę, co powoduje wysoką interakcję. Gracze mogą wchodzić ze sobą w interakcje, zdobywać punkty i bryłki, a także zajmować bardziej pożądane pola, na które polujemy. Interakcja jest znacznie bardziej bezpośrednia niż na Isle of Skye.
  2. Isle of Skye- W tym tytule interakcja jest również bardzo zauważalna, gdyż sprzedajemy i kupujemy kafelki innym graczom. Tutaj jednak nie budujemy jednej planszy, a każdy z graczy ustawia swoje królestwo.

Skalowanie

Obie gry świetnie sprawdzają się przy różnej liczbie graczy. Wraz ze wzrostem liczby graczy mamy mniejszą swobodę podczas rozgrywki.

  1. Isle of Skye Mamy problem z zakupem tylko jednego kafelka, ale gracze oferują więcej opcji, więc mamy więcej możliwości. Jeśli gracz jest ostatni, może to spowodować problemy z jakimkolwiek zakupem.
  2. Carcassonne Gold Rush - W pełnej grze może dojść do tego, że nie ma miejsca na planszy. Może zrobić się naprawdę chaotycznie i ciasno.

Podsumowanie

Obie gry są naprawdę świetne i w każdej kategorii zdobywają wysokie noty. Po kilku rozgrywkach nadal mam ochotę w nie grać! Gdybym miał wybrać którąś z nich to zdecydowanie wybrałbym Wyspe Skye . Przewyższa Carcassonne: Gold Rush swoją regrywalnością, możliwościami i ciekawszymi zasadami.

  1. Wyspe Skye
  2. Carcassonne - Gorączka złota

Zostaw komentarz, jeśli uznałeś to porównanie za pomocne!

Odwiedź stronę na Facebooku, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

To świetny pomysł! Share:

  • Share on Twitter (Otwiera nowe okno)
  • Udostępnij na Facebooku (Otwiera nowe okno)
  • Udostępnij na Reddit (Otwiera nowe okno)
  • Udostępnij na Pinterest (Otwiera nowe okno)