Higaki kaisen (łodzie kupieckie) były używane podczas Ery Edo do transportu towarów do Edo (obecnie Tokio), które było centrum japońskiej władzy politycznej. Fudasashi (handlarze), czekali na załadunek wszelkiego rodzaju towarów z japońskiego centrum kupieckiego Osaka. Każda udana dostawa do Edo była hojnie opłacana. Ta niestrudzona praca przyniesie Ci najwięcej. Wybierz się w podróż z Kupcami z Osaki.

Kupcy z Osaki

Czas gry: 30 minut
Wydawca: Cube Factory of Ideas
Wiek - 10+
Liczba graczy: 2-4
Zarządzanie ręką: Mechanika
Tematyka Japonia, kupcy

Zawartość gry:

  • Gra
  • 108 kart
  • 48 żetonów osiągnięć
  • 4 drewniane statki
  • znaczniki handlowe 4
  • 4 znaczniki rezerwacji
  • Instrukcja obsługi

Wydajność

Najlepiej zacząć tutaj od samego pudełka, które jest średniej wielkości, wykonane z bardzo twardej tektury. Nawet przy intensywnym podróżowaniu czy upadku, pudełko nie powinno ulec uszkodzeniu. Posiada ono również świetną grafikę, która od razu przyciąga wzrok. W środku znajdziemy bardzo ciekawie zaprojektowaną deskę, która jest bardzo przyjemna w dotyku. Na jej bardzo ładnie zaprojektowanej grafice znajdziemy pola przystanków dla naszych statków, a na drugiej części pola dla kart i symboli, gdzie mamy umieścić rynek i farmę - wszystko jest jak najbardziej czytelne.

Do dyspozycji mamy również standardowej jakości kartonowe żetony osiągnięć oraz drewniane pionki, a także statki i pionki. Głównym elementem są karty w czterech różnych kolorach. Są na nich ciekawie narysowane rysunki towarów, wartość monet i wartość ubezpieczenia. Problemem jest ich jakość. Są niezwykle miękkie i szybko mogą się wyginać i deformować. Wszystko wygląda świetnie, z wyjątkiem tej drobnej kwestii.

Przygotowanie do gry

Aby rozpocząć grę w Merchants of Osaka, należy potasować karty towarów i położyć je w odpowiednim dla nich miejscu. Następnie wylosuj 5 kart i połóż je zakryte w rzędzie po prawej stronie rynku. Obok pola uprawnego umieść kolejne 3 karty zakryte. Na pierwszym polu podróży umieść również 4 statki, które będą podróżować z Osaki do Edo. Aby wybrać gracza rozpoczynającego, każdy z graczy dobiera i pokazuje karty ze stosu wyboru, karta po karcie, aż suma ich kart wyniesie 8 lub więcej. Te karty tworzą pierwszą rękę. Gracz, który wybrał karty o najniższej wartości, jest pierwszym graczem. W przypadku remisu, zaczyna gracz z najmniejszą liczbą kart. Zaczynając od pierwszego gracza i idąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara, każdy gracz bierze jeden dowolny żeton osiągnięcia.

Kupcy

Podczas gry w Kupców z Osaki gracze będą zdobywać towary, pieniądze, a na końcu wymieniać je na punkty. Gracz w swoim ruchu ma 3 opcje.
Pierwszą z nich jest zakup towarów. Gracz musi wydać monety z ręki, aby kupić towary z rynku. Ich suma musi być równa lub większa od wartości wszystkich kart na rynku. Gdy któryś z graczy kupuje towary, statki w odpowiednich kolorach przesuwają się do przodu o jedno lub dwa pola.

Odpowiednie ruchy

  • Jeśli zakupiono tylko jeden z podanych kolorów, odpowiadający mu statek przesuwa się o jedno pole do przodu.
  • Jeśli zakupiono dwa lub więcej towarów, odpowiadający im statek płynie do przodu o dwa pola.
  • Statek dociera do Edo. Następuje wypłata zysku. Więcej szczegółów podamy w dalszej części recenzji.

Drugim krokiem jest zbieranie monet. Będziesz musiał wziąć jedną kartę z każdego rynku i dodać ją do swojej ręki.
Rezerwa to ostatnia dostępna akcja. Gracz dobiera swój pionek na jedną kartę z farmy lub rynku. Zarezerwowana karta nie może być kupiona ani użyta jako monety przez innych graczy. Rynek i farma muszą być zawsze uzupełnione po tym, jak gracz zakupi z nich towary.

Sprzedaż dóbr

Jak wspomniałem wcześniej, kiedy jeden lub więcej statków dociera do Edo, następuje wypłata zysku. Wszyscy gracze muszą sprzedać wszystkie swoje towary w odpowiednim kolorze, aby zdobyć punkty zwycięstwa. Towary tego samego typu tworzą zestawy. Cena towarów odpowiada wartości najdroższej karty. Teraz należy pomnożyć tę wartość przez liczbę kart w zestawie. Wynik zaokrągla się w górę do pełnych 5. Za każde 5 punktów gracz otrzymuje jedną kartę jako PZ. Dodatkowo, jeśli gracz posiada żetony osiągnięć, należy je uwzględnić przy liczeniu wartości najdroższej karty. Do tej wartości dodaje się liczbę żetonów tego samego typu. Za każdym razem podczas wypłaty zysku, w której zdobyłeś PZ, otrzymujesz 1 żeton osiągnięć w odpowiednim kolorze. Podczas każdej wypłaty zatapia się dowolny statek na polu Enshunada. Każdy gracz odrzuca wszystkie towary w tym samym kolorze co zatopione statki. Istnieje możliwość wcześniejszego zabezpieczenia danych towarów za pomocą ubezpieczenia.

Ubezpieczenie dla statków

Gracz musi odrzucić dowolną kartę z ręki, która zawiera jedną lub więcej ikon ubezpieczenia. Każda ikona daje graczowi szansę na ubezpieczenie jednego dobra w dokładnie takim samym kolorze jak karta, którą odrzucił. Po wypłaceniu zysków statki wracają do Osaki, a tonące statki wycofują się do Anori. Gdy jeden z graczy ma 8 lub więcej punktów osiągnięć, gra się kończy. Grę wygrywa gracz z największą ilością PZ.

Recenzja gry Kupcy z Osaki

Merchants of Osaka to bardzo fajna pozycja, niski próg wejścia i kompaktowe pudełko wykonane z dużą starannością. Twórcy mogliby jednak przemyśleć motyw punktacji, gdyż jest on dość dziwny i mało intuicyjny. Wykonanie całej gry stoi na wysokim poziomie, przymykając nieco oko na jakość kart. Sama mechanika jest dość ciekawa, gdyż wymaga od nas lekkiego myślenia, jak tu sobie pomóc, a przy okazji trochę namieszać u współgracza. Nie mam tutaj ogromnej negatywnej interakcji - jest ona tutaj dość ukryta. Merchants of Osaka to dość ciekawa pozycja, którą warto się zainteresować. Równie dobrą grą od tego wydawcy jest Knit Wit.

Pros

  • Solidnie wykonane pudełko
  • Wymiary pudełka
  • Wyczuwalna atmosfera

Minusy

  • Karty są wysokiej jakości
  • Dziwna punktacja
Sprawdź też

Link do strony wydawcy

Tu najtaniej!!!

KnitWit od Cube

Dziękujemy wydawnictwu Cube Factory of Ideas za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego!

To świetny pomysł! Podziel się:

  • Share on Twitter (Otwiera nowe okno)
  • Udostępnij na Facebooku (Otwiera nowe okno)
  • Udostępnij na Reddit (Otwiera nowe okno)
  • Udostępnij na Pinterest (Otwiera nowe okno)