Reefa mam od jakiegoś czasu, ale polska wersja dopiero teraz wchodzi na rynek. Czy jest to na tyle dobra gra, by uświetnić Wasz stół? Więcej dowiecie się w dzisiejszym poście.

Reef

Czas gry 30 minWydawca
FoxGamesAge

:
8+Liczba

gracze:

2-4Mechanika:


ScoreTheme
: RafaKreacja
Najtańszy sposób na zakup gry
tutaj!

Zawartość pudełka

 • Instrukcja
 • 112 koralowców
 • 60 kart
 • 4 plansze dla graczy
 • 88 punktów

Egzekucja

Reef to jedna z ładniejszych gier w mojej kolekcji. Wszystkie komponenty są solidne, piękne i baaaaardzo kolorowe. Za każdym razem podczas rozgrywki nie mogę się nasycić widokiem rozłożonej rafy.

W pudełku znajdziecie aż 112 koralowców w czterech różnych kolorach i z różnymi wzorami. Są one bardzo ciężkie i łatwo się nakładają. Przy układaniu bambusów nie ma podobnych problemów jak w przypadku Takenoko. Znaczniki punktów to małe, standardowej jakości kartoniki. Posiadają klimatyczną grafikę, która idealnie pasuje do podwodnego świata.

Ostatnimi elementami są plansze i karty. Wyglądają one równie niesamowicie!

Nie ma w nich nic, z czego można by się nie cieszyć. Pięknie i solidnie wykonana gra. Ma wszystko, czego potrzebujesz!

Gameplay

Reef to abstrakcyjna gra, w której gracze będą układać rafy koralowe na swoich planszach w taki sposób, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Rozgrywka jest banalnie prosta, o czym świadczy 4-stronicowa instrukcja.

Każdy otrzymuje czterokolorowe rafy, planszę do gry oraz trzy karty. Na planszy układamy rafy. Będzie to nasz układ początkowy.

Gra ma charakter turowy. W każdej turze gracz będzie miał do wyboru dwie opcje:

 • Dobranie karty: Gracz wybiera kartę z czterech znajdujących się na stole i dokłada ją do swojej ręki. Musi zapłacić jeden punkt, jeśli bierze kartę dopiero co pojawiającą się na stole (jest na jego stosie). Gracz może mieć w ręku tylko cztery karty. Jeśli ma pełną talię, może skorzystać tylko z drugiej akcji.
 • Rzucanie karty - Gracz wybiera jedną kartę ze swojej talii i rzuca ją. Jest to pierwsza część karty, która polega na wybraniu rafy i dodaniu jej na planszę. Następnie gracz przechodzi do punktowanej części karty. Punkty przyznawane są w zależności od tego, jak ułożona jest rafa.

Jeśli jakiekolwiek koralowce zostaną usunięte ze strefy dobierania, gra się kończy.

Recenzja gry Reef

Reef to jedna z fajniejszych gier abstrakcyjnych w mojej kolekcji. Jej wykonanie jest naprawdę śliczne i z każdą grą nie mogę oderwać od niej oczu. Jakość komponentów jest doskonała - wszystko jest solidne, nie rozpada się, a koralowce nie pękają. Jedyne na co mogę narzekać to średnio wykonane wypraski.

Aby wygrać w Reef, gracze muszą wybierać odpowiednie karty i prawidłowo je rzucać. Ważne jest odpowiednie rzucanie kart i planowanie do przodu. Pamiętajmy, że nasza ręka może zawierać tylko cztery karty, więc nie musimy tworzyć ogromnego "silnika" kart. Ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jakie karty znajdują się na stole i czy dadzą nam znaczną ilość punktów. Dobieranie kart to jedyna interakcja między graczami. Gra jest całkowicie asymetryczna. Gracze nie mają wpływu na wygląd raf swoich przeciwników. Mogą jedynie zbierać karty, aby uzyskać mniejszą liczbę punktów.

Zasady Reef są proste, więc trudno nazwać ją wymagającą grą planszową. Choć jest tu trochę kombinowania, to nie jest to takie wyzwanie jak Azul czy Sagrada, które są moimi ulubionymi grami. Reef to świetne wprowadzenie do gry lub przerwa od czegoś trudniejszego.

Skalowalność i regrywalność

Nie ma sprzeczności w graniu i grach, jeśli chodzi o regrywalność. Nie da się stworzyć zwycięskiej strategii, ponieważ karty są dobierane losowo. Skalowalność działa równie dobrze. Musimy odrzucić odpowiednią liczbę raf, w zależności od tego, ile osób bierze udział w grze, zanim zaczniemy.

Gra z dziećmi

Reef świetnie nadaje się do zabawy z dziećmi. Jest łatwa w obsłudze i dzięki prostym zasadom zachęca dzieci do wyobraźni przestrzennej i planowania. Możesz nawet układać rafy jedna na drugiej! Nie będziesz w stanie zepsuć dzieciom zabawy poprzez tworzenie negatywnych interakcji. Reef to także świetne miejsce do zabawy dla dorosłych. To nie jest gra dla dzieci ??? ?

Podsumowanie gry "Reef

Reef to gra, którą moim zdaniem powinieneś mieć w kolekcji. Ta zakładka powinna zostać zamknięta. Możecie udać się do swojego ulubionego sklepu internetowego i zamówić ten tytuł ????. Będzie to świetna decyzja.

Plusy

 • Niesamowity wygląd
 • Prosta mechanika
 • Solidnie wykonany
 • Rodzic i dziecko będą bawić się razem jak równy z równym

Minusy

 • Pudełko do formowania
Przydatne linki

Ta gra jest najtańsza jaką możesz kupić!

Link do strony wydawcy

Sagrada by FoxGames

To świetny pomysł! Podziel się:

 • Share on Twitter (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Facebooku (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Reddit (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Pinterest (Otwiera nowe okno)