FoxGames zabiera Cię na niesamowitą rysunkową przygodę z Rail Trail. Railroad Trail, kolejny tytuł, który wykorzystuje mechanikę roll & write cieszy się ogromną popularnością. Wiecie, że ja mam inne podejście do tego typu gier. Będziesz musiał narysować odpowiednie trasy kolejowe lub autostrady. Ten typ rozgrywki przemówił do mnie. Czy podobała mi się kolejna gra planszowa z mechaniką turową i rysunkową. Dzisiejsza recenzja ujawni.

Railroad Route Flaming Red.

Czas gry 30 minWydawca
: FoxGamesAge

:
8+Liczba

gracze:

1-6Mechanika
- walcz i piszTemat
- trasa, która sprawia, żeThe
Najtańszy sposób na zakup gry
tutaj!

Zawartość pudełka

 • Tablice
 • Długopisy
 • kostki traserskie
 • kostki meteorytowe
 • Instrukcja
 • kostki lawy

Realizacja

Railroad Trail to niewielka gra planszowa, której pudełko zostało bardzo ładnie zaprojektowane. Otwiera się je od góry, ale nie ma klasycznego wieczka, tylko magnes i zawias. W środku znajdziemy zmywalne plansze i markery do rysowania tras.

Najważniejszym elementem gry są kostki. Mamy cztery standardowe białe kostki i cztery do rozbudowy. Dzięki nim łatwo jest dostrzec trasy i określić jaki typ kolei czy drogi należy wylosować. Dodatkowe kostki rozszerzeń można znaleźć na ścianach jako meteoryt lub lawa - są to rozszerzenia omówione w dalszej części tego wpisu.

Dalej dostajemy instrukcję, choć jest ona krótka i dobrze napisana. Na plus należy zaliczyć dobre wykonanie.

Gameplay

Podstawowy wariant gry będzie trwał siedem rund, a w każdej rundzie będziemy toczyć kostki i losować trasy. Głównym celem rozgrywki jest zdobycie jak największej ilości punktów. Można je zdobyć głównie za łączenie wyjść z boku planszy, ale można też zgarnąć trochę punktów za najdłuższą autostradę, najdłuższą linię kolejową i trasy w centrum mapy. Można jednak otrzymać również punkty ujemne, za nieprawidłowe narysowanie i niedokładne wykonanie tras.

Jak już wspomniałem, w każdej rundzie będziemy losować trasy. Każda kostka reprezentuje jedną trasę. Musimy narysować wszystko, co spadło na naszą kostkę! Mogą to być proste drogi, zakręty lub stacje, a nawet skrzyżowania. W trakcie gry można wylosować dodatkowo 3 skrzyżowania. Są one trudne do ukończenia, więc należy uważać przy ich rysowaniu. To wszystko. Railroad Trail to prosta gra planszowa.

Rozszerzenia:

Meteor Dice

Gra będzie teraz trwała sześć rund zamiast siedmiu. Do gry zostały dodane dwie dodatkowe kostki. Są to kostki meteorytów, które powodują spustoszenie i zniszczenie na planszy. Kostki te będą rzucane na planszę podczas każdej rundy, a na planszy będą rysowane kratery. Mogą one również niszczyć wylosowane trasy. Za to otrzymamy rekompensatę w postaci punktów. Jest to bardzo złośliwe rozszerzenie. Jednak warto je kupić, jeśli chcemy zwiększyć poziom trudności.

Kostki lawy (Lava cubes)

Podobnie jak w poprzedniej wersji, gra będzie trwała sześć rund. Do gry wchodzą tu kostki lawy, które będą się wylewać z wulkanów na planszy. Będziemy je losować, a punkty zdobywać za jeziora lawy. Jest to nieco trudniejszy wariant, ale nie wpływa on w żaden sposób na losowanie trasy.

Recenzja Railroad Trail

Jak wiecie średnio lubię gry rysunkowe, jednak ten tytuł przypadł mi do gustu. Railroad Trail zostało dobrze wykonane - pudełko jest małe, kolorowe, kostki bez obić, z wyraźną grafiką. Niczego mi nie brakuje. Fajnie, że trasy nie są rysowane na papierowych kartkach, tylko na zmywalnych planszach.

Gra jest bardzo prosta - wystarczy rzucić kilkoma kostkami i narysować trasy. Nie jest nudna, mimo swojej prostoty. Możemy kombinować ze specjalnymi skrzyżowaniami i bawić się w rozszerzenia. Jedno i drugie rozwiązanie jest świetne. Obie są spokojniejsze od drugiej. Nieważne co kto lubi, każdemu coś się spodoba.

Gra trwa tylko 20 minut, a wszyscy biorą udział na zmianę w tym samym czasie. Wszystko przebiega sprawnie, bo nie ma czekania na kolejkę. Regresywność, jak to w losowaniach, wypada bardzo wysoko. Każdy rzut kostką jest inny.

Turn and draw wypada dobrze na tle innych gier. Dawno nie grałem w tak świetną grę rysunkową. Jest na równi z Patchwork Doodle i Welcome to.

Podsumowanie

Drawing Book to świetna książka zarówno dla nowych graczy, jak i do rodzinnej zabawy. Tytuł może być zbyt łatwy dla wytrawnych graczy. Lepiej poszukać bardziej ambitnych i wymagających gier, które wykorzystują mechanikę roll & write.

Pros
 • Niski próg wejścia
 • Pięknie wykonany
 • Proste zasady
Minusy
 • Z czasem może stać się nużący
Przydatne linki

Grę można kupić tutaj w bardzo niskiej cenie!

Link do strony wydawcy

FoxGames oferuje również inne gry

Dziękujemy wydawcy FoxGames za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego!

To świetny pomysł! Podziel się:

 • Share on Twitter (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Facebooku (Otwiera nowe okno)
 • Share on Reddit. (Otwiera się w nowym oknie)
 • Share on Pinterest (Otwiera się w nowym oknie)