Jest wiele gier planszowych, które łączą mechanikę z rozwiązaniami z innych gier. Nie zawsze się to udaje i nie zawsze jest to dobry pomysł, ale czasem może to prowadzić do ciekawych kombinacji. Dlaczego jest to ważne? Bo po zagraniu w nią od razu zauważysz podobieństwa między From Flower to Flower a innymi tytułami. Możesz połączyć kwiaty jak w Ishtar, budować jak w Kingdomino, a nawet wykorzystać te same motywy motyli jak w Gone with the Wind. To tylko kilka z wielu porównań, jakie poczyniłem po zagraniu. No dobrze, wróćmy do głównego bohatera From Flower to Flower.

Od kwiatka do kwiatka

Czas gry30minutWydawca.
: Nasza KsięgarniaWiek

:
10+Wiek
moim zdaniem: grany


7+, nie grano w z 8+Numer
graczy: 2-4Mechanika
: płytki rukingoweTematy

:
motyle, kwiaty, ogrody.

Zawartość pudełka

 • 54 płytki (40 płytek z kwiatami, 10 wiązek kwiatów, 4 altanki).
 • 40 drewnianych pionków motyli
 • 4 kapelusze
 • 21 kart
 • Torba
 • Instrukcja obsługi

Wykonanie

Kiedy pierwszy raz otworzyłem karton z nową grą, do pokoju wszedł mój tata i powiedział:

To było pewnie jakieś suche-euro. To było pewnie jakieś suche euro, które jest brzydkie i nikt nie chce się nim bawić.
Nie tym razem, to nowość, a gra logiczna o urządzaniu ogrodów - uśmiechnąłem się, przyznając, że w tym roku się pomylił.
Naprawdę? Pokaż pokazy! Wow, jakie piękne! Jakie fajne motyle!

Takie było też moje pierwsze wrażenie na temat tej gry. Naszym zdaniem grafika jest oszałamiająca ze względu na fajną kolorystykę i kreskę. Trudno przejść obok takiego pudełka obojętnie, nie będąc pod wrażeniem jaskrawych kolorów.

W środku znajdują się karty, drewniane motyle oraz kafelki kwiatów. Wszystko jest dobrze skonstruowane, co mnie bardzo cieszy, bo uwielbiam dobre rzemiosło.

Rozgrywka

Od kwiatka do kwiatka to gra kafelkowa, w której gracze będą tworzyć swoje ogrody kwiatów i umieszczać na nich kolorowe motyle. W grze mamy dwa warianty, podstawowy oraz zaawansowany, w którym dodaje się karty. Tytuł ma bardzo proste zasady, więc spokojnie można od razu usiąść do wersji z kartami.

Każdy z graczy bierze ze straganu dwa kafelki i jednego motyla. Następnie umieszcza je obok swojego pawilonu, a potem obok wcześniej ułożonych kwiatów. Teraz na teren wleci motyl, który zajmie odpowiedni kwiatek. Można go umieścić na wolnym kwietniku, dzięki czemu będzie zdobywał punkty w drugiej części gry. Jeśli motyl nie zdoła wylądować na naszym kapeluszu, zwróci 1 punkt, jeśli nie zostanie zastąpiony. Można kupić gry z kartami na kolory motyli.

Gra kończy się, gdy wszystkie płytki znikną. Wygrywa gracz, który ma więcej punktów.

Recenzja gry Z kwiatka na kwiatek

Od kwiatka do kwiatka to naprawdę ładny tytuł, który zachwyca kolorystyką i fajnymi elementami. Nic dodać, nic ująć.

Przejdźmy więc do rozgrywki. Nie będziemy się tutaj zatrzymywać zbyt długo. Ze względu na proste i intuicyjne zasady, rozgrywka skierowana jest przede wszystkim do graczy rodzinnych. Tym tytułem mogą cieszyć się wspólnie dzieci i ich dziadkowie. Jest łatwy tematycznie i łatwo założyć ogrody. Babciom na pewno się spodoba. Nie lubię pudełkowych 10-latków. W ten tytuł spokojnie może grać już siedmiolatek.

Tak, tytuł jest prosty i łatwy dla geeków. Nie jest to gra dla graczy planszowych, co odkryłem. Jest to uroczy tytuł, który może spodobać się zaawansowanym graczom, ale nie jako główna gra. Może być używany jako tytuł wypełniający między cięższymi tytułami.

Przypomina mi to bardzo Kingdomino. Zasady, rozgrywka i układ są bardzo podobne. Jedyną różnicą jest system punktacji. Kingdomino to wciąż mój ulubiony tytuł płytkowy z top1. Jednak Od kwiatka do kwiatka to dobrze wykonana gra planszowa, która przypadnie do gustu wielu rodzinom.

Dzieciom spodoba się układanie kwiatów. Musisz znaleźć najlepszy sposób na ułożenie płytek, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Ponieważ gra nie polega tylko na punktowaniu kwiatów, ale także na układaniu kwietników, musisz dokładnie przemyśleć, w jaki sposób weźmiesz motyla. Będziesz musiał zdawać sobie sprawę z trudniejszego wariantu, który wprowadza karty i stworzyć strategię poruszania się do przodu.

Regresja i skalowanie działają dobrze, ale nie zawsze. Moglibyście zobaczyć większe zmiany w postaci dodatkowych wariantów, kart i zmieniających się kafli.

Podsumowanie gry: Z kwiatka na kwiatek

From Flower To Flower to rodzinna pozycja, która świetnie prezentuje się w wykonaniu i rozgrywce. Jest to świetna gra do zagrania z rodziną lub przy bardziej zaawansowanym stole geeków. Bardzo polecana jest do grania z dziećmi, aby wprowadzić je do gier planszowych i nauczyć kombinatoryki.

Pros

 • Niski próg wejścia
 • Cała rodzina jest zaproszona do udziału w grze
 • Planowanie na przyszłość
 • Pięknie wykonane

Minusy

 • Średnia różnorodność
 • Zbyt proste dla geeków

Grę Od kwiatka do kwiatka przesłała mi firma TaniaKsiazka.pl.
Dzięki!

Przydatne linki

Tutaj możesz kupić Z kwiatka na kwiatek

W księgarni znajdziesz również inne gry planszowe

Draftozaur: Recenzja

Podoba Ci się? Podziel się:

 • Share on Twitter (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Facebooku (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Reddit (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Pinterest (Otwiera nowe okno)