Minerals mocno walczyli o swoje uwolnienie i w końcu otrzymali wolność. Zrobili ogromny postęp, aby móc sprzedawać swoją grę na polskim rynku planszówek. Gra Magdy Śliwińskiej to prawdziwe arcydzieło, które każdy gracz powinien posiadać.
Minerały
Zawartość pudełka
- 53 białe płytki wollastonitowe
- 30 płytek niebieskiego kianitu
- 20 płytek turmalinu arbuzowego w kolorze różowym
- 10 płytek w kolorze antracytowym, (czarnym)
- 5 płytek z żółtego aurypigmentu
- 24 karty kolekcjonerskie
- 5 silikonowych pionków dostępnych w kolorach graczy
- Plansza do gry w kolorach graczy
- 5 dwustronnych płytek z narzędziami
- 1 torba
- Instrukcja obsługi
Realizacja
Ahh Minerały... nad tą grą można szaleć bez końca. Pięknie wykonane akrylowe płytki przypominające poszczególne minerały są głównym elementem gry, co jest niespotykane w świecie gier planszowych. Prezentują się one genialnie, a po rozłożeniu i stworzeniu planszy wyglądają obłędnie. Warto też zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale i wagę - są bardzo lekkie, dzięki czemu pudełko nie waży pół tony.
W zestawie znajdziecie również karty kolekcjonerskie i plansze graczy, a także dwustronne kafelki Tool. Wykonanie jest równie fajne i przejrzyste. Gra jest prosta, ale piękna.
Należy również zwrócić uwagę na silikonowe pionki, które posiadają gracze, co znacznie ułatwi wydobywanie minerałów.
Wykonanie gry planszowej Minerały to solidne 6+. Na nic nie mogę narzekać - jest to jedna z najprzyjemniejszych gier planszowych, w jakie miałem okazję grać.
Rozgrywka
W Minerals wcielamy się w geologów, którzy będą zbierać tytułowe minerały. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów.
Przed rozpoczęciem gry należy przygotować planszę. Wykonana jest ona z płytek minerałów, które można układać w dowolnym układzie. Nie ma standardowego ustawienia. Następnie wyjmujemy z planszy 5 minerałów, aby zrobić luki - to nie takie proste ???? Teraz ustawiamy pionki na planszy. Gracz obok nas umieszcza swój pionek na dowolnym minerale, abyśmy nie stworzyli idealnego "combo".
Minerały są nie tylko piękne, ale i łatwe do naśladowania. Gracz bierze swoją turę i porusza się w linii prostej przez ustaloną liczbę kwadratów w zależności od minerału, na którym stoi. Im więcej punktów ma dany minerał, tym więcej pól możemy przesunąć. Poruszamy się tak, aby zebrać kamień, na którym staliśmy. Jeśli nie możemy się poruszyć (bo nie ma gdzie przeskoczyć albo jest za dużo miejsca na planszy), tracimy minerał, na którym stoimy i stawiamy pionek na nowym białym minerale. Podczas swojej tury można również "odrywać" minerały od planszy głównej. Kamienie te spadają automatycznie na pole gry i lądują w Twoim woreczku, przyspieszając tym samym koniec gry!
Każdy kamień wart jest określoną ilość punktów. Jeśli jednak zbierzemy odpowiednie zestawy, możemy zwiększyć nasz końcowy wynik. Karty będą znajdować się obok planszy i będą pokazywać kolory, które musimy zebrać, a także punkty, które zdobędziemy.
Płytki narzędzi mogą być również wykorzystywane do zbierania nowych minerałów. Są one płatne i musimy zapłacić za odpowiednie kolory. Spowoduje to spadek wartości minerałów o jeden punkt. Nie można ich również używać w zestawach.
Gra kończy się, gdy nie ma żadnego ruchu ze strony gracza. Gracz z największą ilością punktów wygrywa grę i otrzymuje miano najlepszego geologa.
Recenzja gry Minerały
Pozwólcie, że na wstępie powiem tak, Minerals to rewelacyjna gra . Bardzo długo walczyła o wydanie, ale udało się i wygląda świetnie. Wykonanie 6+, na nic nie mogę narzekać, wyczerpałem temat w akapicie wyżej.
W Mechanikę również gra się bardzo przyjemnie w każdej grupie. Regrywalność tytułu nie jest zła. Zawsze przecież mamy do czynienia z unikalną konfiguracją planszy czy rozmieszczeniem minerałów. Karty kolekcji nie zawsze są ułożone w tej samej kolejności, więc za każdym razem musimy zbierać inne konfiguracje.
Gra jest na tyle prosta, że spodoba się przede wszystkim graczom rodzinnym, ale nie przeszkadza to geekom w dobrej zabawie. Niektórzy zakochali się w niej od razu, a znam innych, którzy zrobili to już po pierwszej rozgrywce.
Minerals nie traci nic w grze dwuosobowej, ani w grze trzyosobowej. Gra fantastycznie w każdym składzie. Na cztery osoby nie odczuwa się downtime'u. Gra przebiega szybko i płynnie.
To tutaj można planować, kombinować, a czasem nawet złośliwie pogrywać przy dobieraniu kafli i kart. Trzeba też podejmować odpowiednie decyzje. Czy lepiej zakończyć misję teraz, czy zaryzykować i połknąć więcej płytek? Czy wykorzystam narzędzie, aby później stworzyć lepszą kombinację? Na te pytania można odpowiedzieć tylko podczas rozgrywki.
P.S. P.S. Twierdził, że byłoby zabawniej, gdyby zamiast kwadratu zastosowano kształt sześciokąta. ??? ?
Podsumowanie gry w minerały
Minerały to moja ulubiona gra planszowa. Ma w sobie wszystko. Świetne wykonanie w połączeniu z prostą mechaniką sprawia, że Minerały to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto kocha gry abstrakcyjne i rodzinne. Jest to świetna gra, którą polecam każdemu.
Plusy
- Mechanika
- Regret
- Wykonanie
- Skalowanie
- Wybór pomiędzy zadaniem a narzędziem
Minusy
- Zbyt długi czas oczekiwania