Kaleidos to jedna gra planszowa, która pozwala mi przypomnieć sobie czasy szkoły podstawowej. Na nudnych i długich lekcjach wraz z kolegami z klasy graliśmy w City States, które jest bardzo podobne do gry planszowej, o której będzie artykuł. Dostępna była również gra komputerowa, w której trzeba było znaleźć odpowiednie elementy w odpowiednim czasie, aby zdobyć punkty. Kaleidos jest mieszanką obu tych gier. Możecie zobaczyć co z tego wyszło i czy tytuł przypadł do gustu. ??? ?

Kaleidos

Czas gry: 45 minutWydawca
- Trefl Joker LineAge

:
10+Numer
graczy: 2+Mechanika:
Pisanie słówTemat.




:
Wyszukiwanie elementów
Najtańszy sposób na zakup gry





tutaj!

Zawartość pudełka

  • 20 ilustrowanych plansz
  • 4 sztalugi kartonowe
  • Talia kart
  • 4 ołówki
  • Notatnik
  • Klepsydra
  • Instrukcja obsługi

Projekt gry

Ciekawie wykonana okładka pudełka przyciąga graczy jeszcze przed otwarciem pudełka. Widać na niej niektóre obrazki i elementy, które pojawią się na ilustrowanych planszach. Samo pudełko jest dość duże i brakuje w nim wypraski. Wydaje mi się, że przy tak małej liczbie komponentów pudełko mogłoby być nieco mniejsze. W środku znajdziemy ilustrowane plansze, kolorowe i pięknie narysowane. Na każdej z plansz znajdziemy wiele różnych komponentów, są one pochowane, na widoku, porozwalane, ułożone tak, że trudno je dostrzec. Zostały stworzone w taki sposób, że nie są przezroczyste. Obiekty nieustannie "znikają" z naszego pola widzenia, inne zaś nagle się pojawiają. Jakościowo są bardzo dobrze wykonane, a zdjęcia bardzo mi się podobają. Kaleidos oferuje 5 różnych zestawów, czyli 10 różnych obrazków (plansze są dwustronne). Wszystkie karty są zupełnie inne od siebie, a elementy na nich się nie powtarzają.

Kaleidos posiada ładne kartonowe sztalugi, które możemy wykorzystać do przechowywania naszych plansz. Nie są one najlepszej jakości, gdyż można je zdemontować i nie zmieszczą się do pudełek. To zgrabny "drobiazg", który usprawnia rozgrywkę, a dopełnieniem są kolorowe zdjęcia, dzięki którym całość wygląda świetnie.

W pudełku znajdziecie jeszcze drobne, ale bardzo ważne przedmioty, takie jak karty z literami z alfabetu, notes i ołówki. Są one, moim zdaniem oczywiście, standardowej jakości.

Gameplay

Rozgrywka w Kaleidos jest banalnie prosta. Na początek trzeba przygotować kartonową sztalugę i wybrać odpowiedni obrazek - grę zaczynamy od ilustracji z numerem 1. Są one ponumerowane, więc nie będzie problemu z ich znalezieniem. Jeden z graczy losuje pierwszą kartę ze stosu liter i odwraca ją tak, by była widoczna dla wszystkich. W tym samym momencie obracana jest klepsydra, która będzie odmierzała czas rundy.

Gracze podczas każdej tury starają się znaleźć jak najwięcej przedmiotów, których nazwy zaczynają się od litery na karcie. Wszyscy podpisują nazwy przedmiotów na kartach. Po opadnięciu piasku gracze mogą odczytać swoje karty i zobaczyć, co znaleźli inni gracze.

Każdy gracz otrzymuje 1 punkt za każdą powtórzoną nazwę. Jeśli nazwa obiektu jest unikalna, zdobywa 3 punkty.

Zmień obrazek, dodaj punkty i możesz rozpocząć kolejną rundę. Gra trwa przez 10 rund. Oznacza to, że przejdziemy przez każdy obrazek. Każdą rundę należy rozpocząć od nowej karty z literą. Wygrywa gracz z największą ilością punktów.

Dopuszczalne imiona

Istnieje również wariant gry, w którym można napisać słowa opisujące treść na obrazku. Najlepiej jest znaleźć tylko jeden obiekt i napisać jak najwięcej słów. Wprowadza to zamieszanie i jeszcze bardziej utrudnia znalezienie obiektów. Liczba haseł, które posiadamy wzrasta kilkakrotnie w trakcie gry. Aby zdobyć punkty, inni gracze muszą zaakceptować te nazwy. Jeśli myślisz zbyt abstrakcyjnie, nie będziesz w stanie zdobyć punktów.

Istnieje również wersja zespołowa gry, ale nie było nam dane w nią zagrać, więc trudno cokolwiek napisać.

Recenzja gry "Kaleidos

Kaleidos to gra, dzięki której mogłem, choć na chwilę, wrócić do czasów szkoły podstawowej, gdzie razem ze znajomymi graliśmy w państwa-miasta. Kaleidos bardzo mi to przypomina, bo musimy w czasie zapisać jak najwięcej obiektów zaczynających się na daną literę. Pudełko z gry przyciąga graczy swoimi kolorami, ale także obrazkami umieszczonymi na wieczku pudełka. W środku znajdziemy wiele fajnych elementów, ale głównym elementem, na który warto zwrócić uwagę, są ilustrowane plansze z grą. Są one bardzo ładnie wykonane, kolorowe i baaaardzo abstrakcyjne. Znajdziemy na nich wiele przedmiotów. To właśnie ich będziemy szukać podczas rozgrywki. Czasem litera nam nie pasuje i mamy problem ze znalezieniem przynajmniej jednego obiektu. Ilość elementów pomaga i przeszkadza jednocześnie. Czasem trudno dostrzec niektóre przedmioty, bo są tak głęboko zakopane. Pod wpływem czasu wszystko nam się miesza, a hasła w głowie mieszają się lub nawet "znikają". Takie szukanie elementów jest bardzo przyjemne i ciekawe, bo znalezienie haseł daje czasem ogromną satysfakcję.

Komu.

Gra Kaleidos sprawiła mi wiele radości. Uwielbiam gry, które wymagają szukania odpowiednich elementów. Jest to trudne ze względu na obrazki - muszę przyznać, że tak jest. Nie zniechęca to graczy, a wręcz zachęca do dalszych poszukiwań. Rozgrywka jest szybka, więc gracze chętnie do niej wracają. Tytuł przeznaczony jest przede wszystkim do rozgrywki rodzinnej, co widać po tematyce i rozgrywce. Pojawiają się pewne negatywne interakcje, ale nie są one zbyt dotkliwe. Nie będzie to przeszkadzać osobom, które nie lubią negatywnej rozgrywki.

Ponieważ gracze są zmotywowani do poszukiwania nowych gier i zdobywania kolejnych punktów, rywalizacja i punktacja odgrywają znaczącą rolę. Regresywność tytułu jest wysoka, a jest jeszcze większa, gdy pojawia się dodatkowy wariant z "akceptowalną nazwą".

Podsumowanie gry "Kaleidos

Kaleidos bawił się świetnie i z pewnością wróci do niego ponownie. Spodoba się każdemu, kto szuka gry familijnej z komponentem hasła jak Twoje miasto.

Pros
  • Proste zasady
  • Przyciągnie nowych graczy
  • Regrywalność
  • Dobrze wykonany
  • Przypomina mi twoje miasta
Minusy
  • Ludzie, którzy są spostrzegawczy mają ogromną przewagę
Przydatne linki

Grę można nabyć tutaj w bardzo niskiej cenie!

Link do strony wydawcy

Recenzja Mobtown

Dziękujemy wydawnictwu Trefl Joker Line za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego!

To świetny pomysł! Podziel się:

  • Share on Twitter (Otwiera nowe okno)
  • Udostępnij na Facebooku (Otwiera nowe okno)
  • Udostępnij na Reddit (Otwiera nowe okno)
  • Udostępnij na Pinterest (Otwiera nowe okno)