W miarę jak moja córka dorasta, mam coraz więcej obaw i wątpliwości dotyczących jej przyszłości. Nie myślę o tym, czy zostanie prawnikiem, lekarzem, czy będzie podróżować po świecie na piechotę. Nigdy nie wybiegałem myślami tak daleko w przyszłość, ale ....

Ostatnie tygodnie uświadomiły mi, jak cenne są chwile, których doświadczyłem. Nawet jeśli czasami chciałbym przeżyć je ponownie, nigdy nie będą już dla mnie dostępne. Moja córka zawsze robiła wszystko zbyt szybko. Rosła zbyt szybko. Na początku macierzyństwa byłam przerażona. W pewnym momencie byłam dumna. A dziś... dziś napawa mnie to strachem.

Boję się, że nie będę mogła spojrzeć wstecz i jestem pewna, że nadejdzie dzień, w którym będę miała w domu nastolatkę. Nie będę mogła cieszyć się jej beztroskim dzieciństwem, tak jak nie mogłam, gdy była bezradnym niemowlęciem lub niezdarnym noworodkiem. Im staje się starsza, tym bardziej chcę pielęgnować każdą chwilę spędzoną z nią, dostosować rzeczywistość tak, aby czas, bycie razem i wartości były zawsze priorytetem.

Jest 8:17 rano, pierwszy poranek po długim weekendzie. Jest w swojej sypialni, śpi ze swoją ulubioną przytulanką pod ulubionym kocem. Próbuję uporządkować myśli przy porannej kawie. Powinna być dzisiaj w przedszkolu... Nie, wcale nie. Spała tak spokojnie, że aż żal było się budzić. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy nie miałem żadnych pilnych spraw poza domem, a ona nie mogła mi towarzyszyć. Oboje nauczyliśmy się pewnego sposobu funkcjonowania po trzytygodniowej chorobie w październiku. Musiałam pogodzić wszystkie moje "prace", w tym opiekę nad dzieckiem, z dwulatkiem. Czy to było możliwe? Jeszcze w wakacje myślałam, że to niemożliwe, albo że skończy się na oglądaniu kreskówek po kilka godzin dziennie, ale Wiki zadziwia mnie i zachwyca każdego dnia. Wstaję, gdy tylko L. wychodzi do pracy, robię śniadanie i zaparzam gorące napoje, a potem siadam do pracy. Zwykle mija co najmniej półtorej godziny, zanim Mała w ogóle się obudzi. Jemy śniadanie i ubieramy się, a potem zaczyna się bawić. Bawi się lalkami, buduje zamki z klocków, przeżywa przygody w 100-akrowym lesie lub używa kredek do tworzenia arcydzieł. Czasami czytamy bajkę, a czasami po 15 minutach oglądania Epoki Lodowcowej zapada w 2-godzinny sen zimowy. Są dni, kiedy ma zły humor i trudno sobie z tym poradzić. Czasem jej zabawa kończy się takim bałaganem, że o 4 po południu kręci mi się w głowie. Ale przez większość czasu układ jest znośny.

Wielbię tę instytucję, serio... i generalnie nie widzę nic poza zaletami posyłania tam dwulatka, poza pieniędzmi i czasem, którego nikt mi nigdy nie zwróci, a za który można by opcjonalnie dużo więcej podróżować. Zawsze będę powtarzać, że żłobek to najlepsze rozwiązanie dla dziecka powyżej 2 roku życia, ale zaczynam wątpić w siebie, gdy przychodzi czas, w którym Maluch mógłby być ze mną przez większość czasu. Czy naprawdę musimy być w ciągłym pośpiechu każdego dnia tygodnia? Kiedy wożenie Wiki do przedszkola było dzielone między dwie osoby, miało to sens. Ale kiedy zostaję sama z tą odpowiedzialnością i bez samochodu, ten sens znika. Czy 4,5 godziny wolnego czasu w ciągu jednego dnia naprawdę coś mi daje? To świetne rozwiązanie na dni, kiedy się nią nie zajmuję, bo mam pracę, ale czy 500 zł za te kilka dni w miesiącu jest tego warte?

Nie żałuję pieniędzy, bo od początku wiedziałam, że edukacja dziecka jest droga. Nie mam z tym problemu. Zastanawiałem się, czy nie powinienem poszukać alternatyw - póki jest jeszcze czas - i zaoszczędzić pieniądze na podróże, gdy zrobi się cieplej. Albo przeznaczyć część pieniędzy (i czasu, który traciłbym każdego dnia na dojazdy) na jakieś dodatkowe zajęcia? Balet, basen, kino lub teatr? A może kulki w parku? Po dwóch miesiącach wiem, że moje dziecko nie ma trudności z adaptacją przedszkolną. To zmniejsza moje obawy o ewentualną zmianę grupy czy przedszkola (szukam czegoś sensownego bliżej domu. Jeśli ktoś z Torunia mógłby polecić porządne przedszkole, czy to miejskie, czy non-profit, byłabym wdzięczna)! Wiem też, że na chwilę obecną w 90% swoich aktywności, zdolności i umiejętności nie odbiega od grupy 3-latków. Oznacza to, że prawdopodobnie po zakończeniu roku szkolnego nadal będzie uczęszczać do tej grupy. Nie wiem, czy to dla niej dobre i nie jestem pewna, czy tego chcę. Tymczasem przedszkole to miejsce, które naprawdę uczy i rozwija. Mamy przedszkole, z którego jestem bardzo zadowolona. Wiem, że moje dziecko spędza 1,5-2 godziny dziennie na placu zabaw lub na spacerze (a jeśli pada deszcz, to w "kulkach") Wiem, że dostaje cztery zbilansowane, zdrowe posiłki dziennie. (Odbieram go zaraz po obiedzie, więc piątego nigdy nie zjada). Dostaje również odpowiednią ilość sztuki i rzemiosła, co rzadko robimy w domu. Maluje więc farbami, wykrawa lub lepi z plasteliny. Uczy się też prostych tańców i piosenek. Rezultaty są oszałamiające. Czy ten ponadprzeciętny rozwój jest aż tak ważny dla dwuletniego dziecka? Czy nie jest to jeszcze czas na beztroskie dzieciństwo? Wstawać z łóżka, kiedy tylko ma się na to ochotę, jeść śniadanie w piżamie i bawić się bez przeszkód.

9:26, właśnie wstałem... Mam dylemat, więc chętnie porozmawiałbym z Tobą przy porannej kawie... Co o tym sądzisz?