Nie mogę pominąć znaczenia mądrego zarządzania zasobami, mimo że na co dzień promuję smartlife. Nie chodzi tylko o to, żeby mądrzej kupować. To dopiero początek.

Pokażę Wam dzisiaj, jak my, żyjąc w sposób świadomy, analizujemy chyba najbardziej powszechne zasoby - ubrania.

Jak dbać o ubrania, by służyły nam dłużej? Jak zorganizować nasze szafy?

Należy zaznaczyć, że moim zdaniem świadome zarządzanie szafą obejmuje nie tylko same ubrania, ale również urządzenia i meble, które wykorzystujemy do ich przechowywania, czy też dbania o nie.

Nie warto inwestować w drogie wełniane swetry czy jedwabne sukienki, jeśli zniszczymy je przez niewłaściwe pranie, suszenie czy przechowywanie. Ten tok myślenia idzie dalej: ubrania to także to, ile czasu i energii poświęcasz na ich pielęgnację.

Jak dbać o ubrania, gdy masz ich dużo?

Ile ubrań tak naprawdę nosisz TY? Ile ubrań trzymasz w szafie swojego dziecka "na wszelki wypadek"? Ile ubrań Twoich dzieci jest za małych? Ile z nich trzymasz "tylko dla domu"? Ile sukienek trzymasz na specjalne okazje, które mogą się zdarzyć tylko raz w roku lub mniej?

Nie możesz używać ani dbać o wszystkie swoje ubrania, jeśli masz ich zbyt wiele. Zbyt wiele ubrań w szafie będzie je ściskać, a to nie jest dla nich dobre. Ubrania, które są ułożone na półkach i pozostawione w zapomnieniu również ulegają zniszczeniu. Kończysz z domem pełnym przedmiotów, których nie używasz. Te ubrania są ukrytym skarbem pieniędzy, które możesz wykorzystać, aby poprawić swój komfort w jakiś sposób.

Lepiej jest mieć mniej rzeczy, ale takich, które faktycznie możemy wykorzystać!

Mam dwie szuflady w komodzie, które mieszczą wszystkie moje ubrania, oprócz 2 sukienek, 1 koszuli i odzieży wierzchniej, którą wieszam na wieszakach. Pozbycie się ubrań, na których mi nie zależało, albo takich, w których miałam schudnąć, a także tych w cyklach "okolicznościowych" (które nie istnieją), było jak wyrzucenie głazu u moich stóp.

Mniej ubrań może oznaczać lepszą jakość, ewentualną poprawę jakości życia i mniej straconej energii.

Sprzedając niechciane ubrania lub oszczędzając pieniądze, gdy nie kupujemy niepotrzebnych, możemy pozwolić sobie na zakup lepszej jakości ubrań i np. wymienić niektóre sprzęty na nowsze i ułatwić sobie codzienne życie.

Zadbaj o siebie, traktując siebie z szacunkiem.

Czy wiesz, że większość z nas pierze ubrania zbyt często? Pierzemy również w zbyt wysokich temperaturach i zbyt długo, a nasze pranie często trafia do bębna przed jego przygotowaniem.

Przyjrzyjmy się tematowi prania ubrań.

Jak prawidłowo prać ubrania?

Pranie w niższej temperaturze

Czy wiesz, że temperatura podana na metce nie jest temperaturą zalecaną, lecz maksymalną, w jakiej można prać ubranie? Ważne jest, aby obniżyć temperaturę, w której pierzesz swoje ubrania, jeśli chcesz, aby służyły Ci dłużej.

Pierz krócej

Im dłużej nasze ubrania wytrzymują, tym mniej czasu spędzamy na pocieraniu tkanin.

Czy prać, czy odświeżać?

Pierzemy ubrania, które wymagają jedynie odświeżenia z przyzwyczajenia. Jeansy, swetry, a nawet niektóre ubrania dziecięce, które nie zostały zabrudzone, ale po prostu były noszone przez cały dzień, mogą skorzystać z odświeżenia zamiast częstego prania.

Przygotuj ubrania do prania

Nie mówię tu tylko o dzieleniu prania na jasne i ciemniejsze ubrania, ale także o rozpinaniu guzików i suwaków, opróżnianiu kieszeni, wywracaniu ubrań na lewą stronę czy wstępnym praniu większych plam. Piorąc ubrania bez rozpinania możemy uszkodzić inne ubrania, a także zniekształcić ubrania, które zostały rozpięte.

Jak najszybciej reaguj na plamy

Ile ubranek dziecięcych zniszczyłam? Najlepszym sposobem na szybkie usunięcie plamy jest próba wyprania jej jak najszybciej, zanim wniknie we włókna. Niestety, nawet najlepsze środki do usuwania plam nie będą działać później. ....

Zrób swoje pranie dobrze, wybierając odpowiedni detergent do pracy

Przy praniu ciemnych ubrań lepszy jest płynny detergent niż proszek, a także - choć i w tym aspekcie staram się być minimalistką - rozsądnie wybierając detergenty w zależności od rodzaju wyjątkowych tkanin (np. Przy praniu ciemnych ubrań lepszy jest płynny detergent niż proszek. Staram się być również minimalistką, ale wybieram detergenty w zależności od rodzaju tkaniny (np. Ciemne, wełniane ubrania będą dłużej wyglądały i były bardziej miękkie.

Nie pierz zbyt wiele za jednym razem

Może się wydawać, że to energooszczędny trik, ale ubrania są bardziej uszkodzone i zniszczone, gdy bęben jest przeładowany. Pranie jest wtedy powtarzane.

Pierz ubrania po lewej stronie

Jeansy, kolorowe i ciemne ubrania, a w szczególności dżinsy są podatne na przecieranie. Problem ten można zminimalizować piorąc po lewej stronie.

Nie należy prać ubrań w pralkach

Ile razy zdarzyło Ci się zapomnieć o rozwieszeniu prania? ? ??? No właśnie. Pamiętaj, że może to skutkować nieprzyjemnym zapachem, który będzie wymagał ponownego prania. A jak wszyscy wiemy, częste pranie jest szkodliwe dla naszych ubrań.

To chyba sporo pracy, prawda? Nie byłabym sobą, gdybym nie podrzuciła Wam, przy okazji, patentu na to, jak ułatwić i zautomatyzować te wszystkie piorące bóle głowy.

Sprzęt ma znaczenie

W ramach współpracy z firmą Electrolux przetestowałam suszarkę, o której już pisałam, a także najnowszy model pralki. Sprawdziłam, o które z powyższych punktów dba obecnie technologia.

Czy uważasz, że dobra pralka może ułatwić Ci życie?

Pralka Electrolux perfectCare 800 została zainstalowana w naszej łazience. Przetestowałam i porównałam wszystkie jej programy, robiąc skrupulatne notatki.

Pierwsze, co zauważyłam, to fakt, że ubrania były nie tylko czyste (w poprzedniej pralce pewną rzecz prałam więcej niż raz...),), ale też zupełnie inaczej się w nich czułam. Z instrukcji i strony producenta dowiedziałam się, że system ColourCare zmiękcza wodę i usuwa związki organiczne, które mogą szkodzić tkaninom. Dzięki temu detergenty mogą pracować w niższych temperaturach, a kolory nie blakną. System UltraCare zapewnia również, że detergent i woda są wstępnie wymieszane, podgrzane i aktywowane, zanim trafią do bębna.

Drugim zachwytem jest system SteamCare. Posiada on funkcję "łatwego prasowania", która zmniejsza obroty i dodaje na koniec podmuch gorącej pary. Efekt? Według producenta, zmarszczek jest o 1/3 mniej. A jakie jest Twoje zdanie? Wiecie już, że ta funkcja w pralce, w połączeniu z opcją podobną w suszarce, sprawiła, że przestałam prasować whopop 95% ubrań i zyskałam 2 dodatkowe godziny tygodniowo. SteamCare, który jest również zawarty w programie antyalergicznym, dezynfekuje ubrania poprzez dodatkowy podmuch wody podczas procesu prania, zabijając bakterie i mikroorganizmy.

Podoba mi się również funkcja TimeManager, która pozwala mi skrócić cykl prania w danym programie. Mogę na przykład zachować wysokie obroty i usuwanie plam, ale skrócić cały cykl, jeśli ubrania nie są bardzo brudne. Pralka ma wbudowany system SensiCare, który automatycznie dostosowuje czas trwania programu i zużycie wody w zależności od wielkości załadunku. Ma to na celu ochronę ubrań przed zbyt długim cyklem prania.

Mam programy, które są dedykowane do prania takich tkanin jak jeans, tkaniny zewnętrzne czy wełna*. Jest specjalna opcja UltraWash, która zapewnia perfekcyjne rezultaty w mniej niż godzinę oraz opcja Quick Wash, dzięki której odświeżenie ubrań trwa zaledwie 14 minut.

* Pralka posiada certyfikat Woolmark Green, o którym już wspominałam. Dzięki temu wszystkie gwarancje nie są zwykłymi obietnicami producenta, ale udowodniono konkretną wydajność danego systemu.

Moja nowa pralka ma duży bęben, więc może prać dużo prania na raz. Ma też "programy dodatkowe", takie jak usuwanie plam i pranie wstępne, dzięki czemu środek piorący jest dodawany do bębna w odpowiednim czasie. Jest też SoftPlus, który zapewnia równomierne rozprowadzenie środka zmiękczającego do wszystkich włókien w tkaninach.

Jest cicha, więc mogę ustawić się na rozpoczęcie prania przed obudzeniem, a potem rano po prostu wkładam ubrania do suszarki. Zazwyczaj mogę wyprać i wysuszyć całe rodzinne pranie (białe i kolorowe, ręczniki, pościel i ciemne) w ciągu jednego dnia.

Jak widać, dzięki odpowiedniej technologii można uprościć cały proces prania i prasowania. Czy to koniec dbania o ubrania? Ubrania nadal wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Jak prawidłowo przechowywać ubrania?

  • Nie gromadzić ubrań, których nie używasz regularnie. Możesz sprzedać, oddać lub przechować ubrania w innej części szafy na kolejny sezon. Przestrzeń w szafie zapobiega zniszczeniu ubrań, a także zapewnia im więcej powietrza.
  • Wełniane swetry są szczególnie wrażliwe na rozciąganie, dlatego należy się z nimi obchodzić ostrożnie.
  • Jeśli wieszasz, zwróć uwagę na to, by wieszaki miały wyprofilowane wykończenie, były delikatnie zakończone i najlepiej odpowiednio szerokie przy ramionach.
  • Staraj się wieszać jedną sztukę odzieży na raz
  • Przynajmniej niektóre guziki w koszulach i sukienkach powinny być zapięte. Dzięki temu nie odkształcą się i nie będą mocno pogniecione.
  • Akcesoria mogą pomóc w organizacji szuflad. Od kilku miesięcy używam tego systemu do przechowywania ubrań swoich i dziewczynek w szufladach, w odpowiednich pudełkach. Jest to najwygodniejszy sposób, jaki znalazłam. Specjalne pudełka przydają się również do szuflad z bielizną.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy chcę świadomie zarządzać swoją szafą?

Wierzę, że wszystkie rzeczy istnieją po to, by nam służyć. Ubrania mogą służyć do tego, by nas okryć, ogrzać, czy poprawić nam humor (ang. " co za bałagan"). Chyba nikt nie czuje się dobrze w podartych legginsach czy zbyt obcisłej sukience.

Wiem, że nikt nie lubi przekopywać się przez szafę pełną ubrań, których nie potrzebuje tylko po to, by znaleźć kilka ubrań. Aby uniknąć negatywnych doświadczeń z ubraniami, najlepiej połączyć utylitarny minimalizm z wysoką jakością, własnym stylem i wygodnym przechowywaniem.

Poczujesz się lepiej, jeśli zmniejszysz liczbę posiadanych ubrań. Ogranicz je do tych, które lubisz. Poczujesz ogromną satysfakcję, gdy pozbędziesz się niechcianych ubrań, odzyskasz trochę pieniędzy i kupisz coś, co Ci się podoba. Zyskasz też więcej miejsca w swoim domu i mniej czasu poświęcisz na sprzątanie. Dzięki temu będziesz mieć więcej czasu na relaks.

Możesz w niewielkim stopniu zmienić swoje życie. Robię to od kilku lat i choć nie wprowadziłam większych zmian w życiu, to zauważyłam radykalną poprawę jakości mojego życia. Dlaczego nie spróbować samemu? ??? ?

Możesz kupić mi wirtualną kawę, aby wesprzeć moją pracę. To jest darmowe i nie musisz nic robić.


Dziękuję!
Czy podobał Ci się ten post? Podziel się nim, poleć go znajomym : Bardzo mi pomożesz!