To już kolejna odsłona familijnej gry Ubongo. Tym razem przenosimy się do świata 3D. Będzie jeszcze trudniej! Sprawdźmy swoje umiejętności i zobaczmy jak szybko uda nam się ułożyć te puzzle. Bawmy się dobrze z Ubongo!

Ubongo 3D

Czas gry: 25 minutWydawca
:
EgmontAge

:
8+Numer


gracze: 2-4Mechanika
: puzzleTemat




:
PuzzleDla mniej
Kup tutaj!

Zawartość gry:

  • 72 plansze
  • 32 klocki (8 na gracza)
  • 58 klejnotów
  • Torba z klejnotami
  • Klepsydra
  • kostki
  • Tablice z zadaniami
  • Śledzenie przebiegu rund

Tworzenie strony

Ubongo 3D zostało wykonane w bardzo podobny sposób do swojej większej siostry (Ubongo). Zaczynając od pudełka, ma ono dokładnie taki sam rozmiar - standardowy rozmiar dużych gier (Inis). Utrzymane jest w tym samym stylu rysunkowym, różniąc się jedynie kolorem i symbolem zwierzęcia w centralnej części pudełka. W środku znajdziemy dobrze wykonaną wypraskę, w której każdy element znajdzie swoje miejsce. Nic nie lata podczas przenoszenia i nie rozbija pudełka od środka. Elementy wewnątrz są bardzo podobne do poprzednika, ale widać tu kilka dodatkowych usprawnień.

Plansze z puzzlami wykonane są z twardej tektury. Są one w jasnych kolorach i bardzo wyraźne. Dzięki temu łatwo się je czyta, nawet gdy jest się pod presją czasu. Podział ten podzielony jest na cztery poziomy trudności. Oznaczone są one odpowiednimi cyframi i kolorami. Plansze są dwustronne. Jedna strona ma trzy elementy, a druga cztery.

Dodatkowym usprawnieniem i najważniejszą zmianą jest przejście z płaszczyzny do świata 3D. W tej wersji Ubongo dostajemy klocki, z których możemy budować puzzle. Są one mocne, ale mogą się łatwo zarysować, przez co źle wyglądają. Występują w czterech kolorach, aby łatwiej było znaleźć odpowiednie klocki do rozwiązania zagadek.

Otrzymujemy również kostkę i klepsydrę, a także kryształy. Są one dość podstawowe, ale wyglądają ładnie i komponują się z kolorystyką oraz sposobem rysowania na planszach i pudełkach.

Gra Ubongo 3D jest bardzo dobrze wykonana. Moim jedynym zarzutem jest to, że klocki tak szybko się rysują. Jest to przyjemna gra, która powinna spodobać się każdemu. ?

Gameplay

Rozgrywka w Uboongo 3D praktycznie nie różni się od tego, co było w poprzedniej odsłonie. Oczywiście, z wyjątkiem trójwymiarowego ????

Mechanika rozgrywki w Ubongo 3D jest bardzo prosta. Celem Ubongo 3D jest zbieranie kolorowych kryształów i zdobycie jak największej ilości punktów. Gra będzie trwała dziewięć rund, a w każdej z nich gracze będą uzupełniać puzzle. Poprzednia gra wymagała od graczy zakrywania pudełek płytkami. Teraz będą musieli to zrobić za pomocą klocków na dwóch poziomach. Klocki nie mogą wystawać poza wyznaczone pola. Gracze przed każdą rundą muszą zmienić planszę, aby mieć nowy wzór do ułożenia.

Poziom

Wszyscy grają na tym samym poziomie. Jeśli jednak komuś nie idzie, to zmniejsza trudność. Runda rozpoczyna się od obrócenia klepsydry i rzucenia kostką. Symbol, który przedstawia kostka, jest znakiem, jakich płytek musimy użyć, aby ułożyć symbol. Ważne jest, aby jak najszybciej i najsprawniej zlokalizować odpowiednie płytki. Liczy się każda sekunda. Każda plansza zawiera informacje o symbolach. Zbieramy i układamy symbole na podstawie tego, co wypadnie. Opcji jest wiele, więc trudno mówić o powtarzalności. Mimo tego samego symbolu, każdy z graczy będzie miał prawdopodobnie inne kafelki.

Punktacja

Tor punktacji daje niebieski kryształ pierwszej osobie, która poprawnie ułoży puzzle. Żółty kryształ trafia do kolejnego gracza, który poprawnie ułoży układankę. Każdy gracz, który pomyślnie ułożył planszę, może losowo wybrać jeden kryształ z woreczka. W ten sposób gra działa. Na koniec sumujemy punkty. Każdy kolor odpowiada liczbie zdobytych punktów: żółty (1), zielony (2), niebieski (3). Czerwony (4) jest ostatni. Tylko gra ma dwa poziomy, ale reszta gry jest taka sama jak podstawowe Ubongo.

Recenzja gry Ubongo 3D

Podobnie jak w przypadku podstawowego Ubongo, tak i tutaj bawiłem się naprawdę świetnie. Gra jest wykonana solidnie, ładnie i kolorowo, jedyne co mi się nie podoba to jak łatwo klocki się rysują, o czym pisałem wcześniej. Co do skalowania gry, to jest ono w porządku. Najlepiej sprawdza się przy trzech lub czterech osobach, bo jest więcej emocji. Wtedy przynajmniej jedna osoba nie ma zagwarantowanego kryształu z planszy głównej, więc gracze jeszcze bardziej starają się o jak najszybszy układ. Tym razem rozgrywka nie jest tak prosta jak w poprzedniej odsłonie. Jak dla mnie zagadki są trudniejsze i ich ułożenie zajmuje więcej czasu. Czasem nawet okazywało się, że nikt nie zdążył w wyznaczonym czasie - wcześniej nam się to nie zdarzało. Pierwsze poziomy z trzema klockami są bardzo przyjemne, ale przy czterech zaczyna się robić trochę chaotycznie. Po kilku rozgrywkach układanie było łatwiejsze, ale nadal niełatwe.

Regrywalność

Ta wersja Ubongo stanowi większe wyzwanie. Jest to ogromna zaleta w przypadku gry logicznej. Za każdym razem, gdy gramy, dostajemy nową planszę i inne klocki. Trudno mówić o powtarzalności. Każdy po rozegraniu partii chce zagrać ponownie. Ubongo jest świetne dla rodziny i przyjaciół. Można je również wyciągnąć na stoły przy każdej okazji. Wszyscy dobrze się bawią, bo na grę jest określony czas. Dzięki temu, że trzeba za każdym razem rozwiązywać zagadki, nikt nie może się nudzić.

Podsumowanie gry Ubongo 3D

Każdy, kto lubi wyzwania i gry logiczne tego typu, pokocha tę grę. Ubongo 3D może być dla niektórych osób zbyt trudne, dlatego polecam zacząć od Ubongo Basic.

Jeśli znasz Ubongo basic i naprawdę lubisz je, to ta odsłona jest dla Ciebie. ?

Pros

  • Proste zasady
  • Wysoka jakość wykonania
  • Regrivity
  • Szybka gra logiczna

Minusy

  • Rysowanie klocków
Przydatne linki

Najtańszy przedmiot, który możesz kupić!

Link do strony wydawcy

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego!

To świetny pomysł! Podziel się:

  • Share on Twitter (Otwiera nowe okno)
  • Udostępnij na Facebooku (Otwiera nowe okno)
  • Udostępnij na Reddit (Otwiera nowe okno)
  • Udostępnij na Pinterest (Otwiera nowe okno)