Domek był jedną z pierwszych gier planszowych, które otrzymałem. Do dziś mam paczkę od kuriera i pamiętam moment, w którym ją odebrałem. Był to mój pierwszy poważny zakup gry planszowej. Od tamtej pory Domek jest moją ulubioną grą planszową. Polecam ją każdemu, kto szuka czegoś do grania ze swoimi dziećmi. W dalszej części tekstu znajdziecie więcej informacji o grze.

Domek

Zawartość pudełka

  • Tablica
  • 4 plansze dla graczy
  • 60 kart pomieszczeń
  • 28 kart dachów
  • 20 kart z narzędziami, sprzętem i pomocnikami
  • 10 żetonów wyposażenia
  • Znacznik pierwszego gracza w postaci miniaturowego domu
  • Notatnik do zapisywania wyników
  • Instrukcja obsługi

Wydajność

Cottage to gra wykonana przepięknie. Grafika stoi na bardzo wysokim poziomie - nie dość, że jest kolorowa, to styl w jakim została narysowana doskonale oddaje ducha designu. Dlaczego. Taka kreska bardzo przypomina mi styl serii, znanej chyba wszystkim, The Sims. Jako że jako dzieciak grałem dość dużo i większość czasu spędzałem właśnie na budowaniu w tej grze, to jeśli chodzi o stronę wizualną, nie mogłem przejść obok gry House.

Również komponenty są doskonałej jakości. Karty o niewielkich rozmiarach są dobrze wykonane. Nie wyginają się i nie ścierają nawet po rozegraniu kilkunastu partii. Znajdziecie na nich również piękne ilustracje Bartka Kodowskiego.

W pudełku znajdziemy również dobrze zaprojektowane pudełko z foremkami, planszę oraz domki wykonane z twardej tektury.

Wszystko wykonane pięknie, nie można przegapić takiej gry bez wrażenia.

Gameplay

Domek to bardzo łatwa do ogarnięcia gra planszowa, dzięki czemu zagra w nią z Wami praktycznie każdy. Grę należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania - każdy otrzymuje planszę domu oraz żeton punktacji. Dodatkowo należy przygotować tor dobierania, na którym umieszczamy karty dodatków i pomieszczeń.

Gra będzie trwała 12 rund, a w każdej z nich będziemy zbierać zestaw kart. Będziemy wybierać kartę pokoju, a także kartę dodatku. Karta dodatku dla jednej kolumny nie jest dostępna, jest to tylko żeton pierwszego gracza.

Po zebraniu umieszczamy kartę na planszy i postępujemy zgodnie z zasadami. Pokoje nie mogą latać, o czym wszyscy wiedzą. Umieszczamy karty pokoi na najniższym poziomie, lub dokładamy nowe karty.

W zależności od rodzaju karty dodatku możemy budować, zamieniać lub zdobywać punkty za dach.

Każda karta pomieszczenia ma swoją unikalną nazwę oraz punkty, które zdobywamy za jej zbudowanie. Punktacja za kartę Sypialni mieści się w przedziale od 1 do 4. Liczba punktów, które otrzymamy, będzie zależała od wielkości pokoju (sąsiadujące karty tego samego typu). Nie możemy przekroczyć wielkości pokoju.

Czasami nie da się zbudować pokoju na niezagospodarowanym polu. Musi ono zostać odwrócone do góry nogami. Będzie to pusta przestrzeń warta 0 punktów.

Po 12 rundach gra się kończy. Wygrywa gracz z największą ilością punktów.

Jeśli wolicie zasady w formie wideo, podrzucam link do prezentacji wydawcy:

Recenzja gry Chata

Podobnie jak w przypadku Santorini, tj. gra Domek też mogłem grać i grać . Wykonanie jest na najwyższym poziomie i chyba nie muszę o tym ponownie wspominać, jeśli przeczytaliście powyższe akapity.

Mimo swojej banalności, rozgrywka jest nadal zabawna i pełna uśmiechu. Na tak prostej planszy jest wiele kombinacji, kart ulepszeń i innych sposobów na zdobywanie punktów.

W grę Domek można grać z każdym, także z dziadkami i dziećmi. Nie ma tu żadnych ograniczeń ani dawania forów. Każdy ma szansę na wygraną dzięki temu, że gra jest zawsze zabawna. Dzieci mogą odnieść cenne zwycięstwo, a rodzice nie muszą się zbytnio wysilać.

Dzięki wielu kombinacjom i dużej ilości opcji kart dodatków, replayability jest wysokie. Aby zwiększyć zabawę, można też dokupić dodatek Sunny. Wprowadza on nowe warianty gry, karty pomieszczeń i pozwala na grę w 5 lub 6 osób.

Podsumowanie gry "Domek

Domek to świetny tytuł, który powinien znaleźć się na półce każdej rodziny. Ta gra planszowa to obowiązkowa pozycja dla każdej rodziny.

Pros

  • Proste zasady
  • Piękna grafika
  • Wykonanie
  • Efekt następnej rundy

Minusy

  • Nie ma zbyt wielu interakcji
  • Zaawansowani gracze mogą czuć się nieco znudzeni