Szafa kapsułowa dla dzieci to szafa, która zawiera ograniczoną liczbę przedmiotów. Są one tak dobrane, aby można je było mieszać ze sobą tworząc spójne zestawy. Oznacza to, że niewiele jest przedmiotów, które można ubrać na wiele sposobów. Idealna szafa kapsułowa będzie miała każdy top i każde ubranie wierzchnie sparowane z każdym zestawem.

Teraz pytanie:

Czy logiczne jest posiadanie szafy kapsułowej dla dziecka?

DZIECIĘCA szafa kapsułowa - Czy to ma sens?

Nie pytam "czy", bo tak jest. Ale też nie pytam "czy", bo tak jest. ?

W duchu zasady "capsule wardrobe" udało mi się uparcie zbudować szafę dla mojej starszej, 7-letniej córki. Jest ona już uczennicą, w pełni akceptuje samodzielność i nosi dżinsy. Załóżmy, że jest możliwe, aby to ona objęła to wszystko.

 • Różnorodne dżinsy i kilka wzorzystych koszulek
 • Legginsy z nadrukiem + jeszcze kilka koszulek
 • Gładsze rajstopy, spódnica i 2-3 sukienki
 • Dopasuj do wszystkiego 2 bluzy/swetry

Jeśli masz syna, który nie przejmuje się tym, co masz na sobie w danym dniu, dobrym pomysłem jest zrobienie tego samego. Wygodnie jest mieć góry i doły, które możesz mieszać i dopasowywać.

A co jeśli Moja Młodsza uwielbia wszystkie kolory, tęcze i koty? Różowy i fioletowy to jej ulubione kolory, ale nie lubi tych mocnych>.

To są ubrania, które mamy w naszej szafie. Mieszanie góry i dołu jest w porządku. Wyglądałoby to coś takiego w większości ubrań mojej Mii:

 • zielona sukienka w myszki do pomarańczowych legginsów w inny wzór
 • turkusowe legginsy w tęczę, do bluzki w biało-czerwone paski

Można to uznać za dziecięcy eklektyzm. Ja mogłam wybierać w swojej szafie co chcę, ale moja sroga mama potrafiła sprawić, że Miś zdecydował się nosić tylko legginsy, albo opcjonalnie jej ulubione 3 rzeczy na krzyż, non stop.

Za bardzo cenię sobie spokój serca, żeby codziennie ingerować w wybory moich dzieci. Młoda ma 90% swojej szafy złożonej z KOMPLETU góra+dół. Są one wykonane z jednolitej, bogatej bazy kolorystycznej. Pozostałe 10% to "rzeczy, które pasują do wszystkiego", co oznacza, że jeśli Młoda poplami bluzkę zupą, będzie dostępna alternatywna bluzka pasująca do mojego dołu.

To:

 • Moja córka decyduje całkowicie, ale wybiera JAKIE KOMPLETNE ubranie chce dziś założyć, a nie CO chce.
 • Sama decyduje w sklepie: Do tej sukienki bierzemy TE lub TE legginsy.
 • Mimo eklektyzmu, jej szafa jest zorganizowana w taki sposób, że "w tym szaleństwie jest metoda" i większość rzeczy do siebie pasuje. ?

Mia ma już cztery lata. Z tego powodu jest to czas przedszkolnych poszukiwań. Przez 90% roku codziennie zmieniamy górę i dół (podczas gdy Wiki spokojnie może nosić ten sam sweter czy dżinsy przez 2-3 dni). Te góry i dna są dla mnie mniej więcej równe.

Instagram jest idealny dla typowej kapsułowej szafy z dziećmi. Można łatwo podbić Insta dodając kubki, mieszkania i swoją szafę w neutralnych kolorach. Gdyby Misia próbowała wcisnąć te rzeczy, jest duża szansa, że ozdobiłaby je farbą lub markerem. Jest już w stanie tolerować, że w części wspólnej nie znajdzie się czerwień, dinozaury czy koparki

Polecam kierować się zdrowym rozsądkiem i uwzględnić potrzeby dziecka przy tworzeniu "dziecięcej szafy kapsułowej". Każda ????

Zanim przejdziemy do zasad tworzenia capsule wardrobe dla dziecka, przyjrzyjmy się temu, co Mia ma teraz w swojej szafie. To jej "her basics", czyli ubrania, które nosi najczęściej (wszystkie rzeczy, na których są żółte plamy).

C&A | Next | marki: Kukukid, Zombiedash, Piu di me dostępne są na stronie www.polkabubu.pl | butik.

Teraz możesz zobaczyć wiele możliwych kombinacji - nawet jeśli wydają się one skomplikowane lub intensywne.

Jeśli założę, że używam tylko ubrań pokazanych na pierwszej grafice + 2 koszule, kurtki/buty/czapki odpowiednie do pogody, to mogę ubrać dziecko od stóp do głów przez co najmniej 10-12 kolejnych dni bez konieczności ich prania. ?

W praktyce jednak rzadko robię pranie częściej niż raz w tygodniu. Tygodniowa szafa Misi składa się z +/- kombinacji przedstawionej poniżej, czyli jej ulubione rzeczy to zestawy góra+dół. Dół (legginsy/spodnie, rajstopy lub szorty) + góra (bluzka z długim rękawem, t-shirt lub bluzka/sukienka) i gotowe. To są dzieci. Powinno im być wygodnie i mieć ubrania promujące samodzielność.

KLOSZULA KAPSUŁOWA - ZASADY, JAK JĄ UZUPEŁNIĆ

 1. Dopasuj zawartość szafy kapsułkowej do swojego dziecka. Co mu się podoba? Czym się interesuje? Jakie są jego ulubione rzeczy? Czy jest w stanie zrobić je samodzielnie? Co ułatwia ubieranie, a co je utrudnia Czy są przedmioty, które je drażnią (np. moje dzieci nie mogą nosić długich rękawów)? Jak często dziecko się brudzi i trzeba je przebierać? Czy częściej brudzi się na pupie niż na górze?
 2. Modyfikuj zawartość swojej szafy kapsułowej, aby dostosować ją do swojego stylu życia.
  Jak wygląda dzień dziecka? Czy jest w domu, czy w przedszkolu? Czy masz możliwość pozwolić dziecku poznawać świat w ogrodzie? A może mieszkasz w małym bloku i nie wyżywasz się w chłodniejsze, bardziej mokre dni? Czy dziecko może iść samo na plac zabaw? Czy jesteś osobą chodzącą na spacery, czy w złą pogodę wolisz jechać samochodem? Jak często robisz pranie? Jak często prane są ubrania?
 3. Inwestuj w jakość, a nie w ilość.
  Ideą capsule wardrobe jest to, że powinniśmy często nosić ubrania, które mamy. Muszą być one wysokiej jakości, ponieważ wytrzymają sezon, jeśli będą prane tydzień po tygodniu i noszone przez dziecko tylko 2-3 razy w tygodniu.
 4. Dowiedz się, jakie kolory lubi Twoje dziecko, a następnie buduj na nich. Określ kolory, których nie będzie nosić.
  Nawet jeśli masz ich wiele, trzymaj je w tym samym miejscu. Dzięki temu nawet niepasujące przedmioty nadal będą do siebie pasować.
 5. KOMFORT
  To główna zasada, o której należy pamiętać podczas zakupów ubranek dla dziecka. Muszą być wygodne, wykonane z naturalnych, oddychających materiałów i funkcjonalne. Tylko wtedy będą urocze. ?
 6. Pamiętajcie o "podstawowych" elementach, które można zmienić.
  Dzieci się brudzą. Ważne jest, aby mieć kilka bluzek i spodni, ale nie wszystkie (powiedzmy 3+2), aby dziecko mogło się w nie przebrać. Powinny być one proste i w neutralnych kolorach, takich jak beżowy, czarny lub szary.
 7. Nie komplikuj sytuacji.
  Rzadko zdarza się, aby dzieci codziennie tworzyły wielowarstwowe stroje na Instagramie. Nie można kombinować z ilością dodatków, bo w większości będą one nie noszone. Jak już wspomniałam, 95% moich dzieci zamiast koszuli z długim rękawem nosi bluzę + legginsy, rajstopy + sukienkę, opcjonalnie z koszulką i bluzą/swetrem.
  Szafa kapsułowa pozwala dzieciom na posiadanie swoich ulubionych elementów, często mają też ulubione buty, kurtkę czy czapkę. W 90% przypadków będą je nosić.
 8. Zadbaj o funkcjonalność.
  W jakich aktywnościach może uczestniczyć moje dziecko i w jakich warunkach pogodowych? Na jakie "sytuacje" należy przygotować ubrania?
  Codziennie chodzą na spacery, ale on większość czasu spędza w przedszkolu.
  Zimę spędza głównie w miastach, więc jeździmy. Ale, zdarzają się sytuacje, gdy spadnie śnieg i dzieci chcą skorzystać z pługa śnieżnego.
  Te dwa punkty wystarczą, by powiedzieć mi, że: a) Nasza szafa składa się z rzeczy, które nie są zbyt grube. Trzymamy je w domu i dodajemy dodatkową warstwę na zajęcia na świeżym powietrzu. Potrzebujemy kaloszy, kurtek przeciwdeszczowych i spodni. Zima wymaga umiarkowanie ciepłych butów i kurtek, a także kombinezonu do harców na śniegu i "narciarskich" rękawic.
 9. Daj dziecku możliwość dokonania wyboru i zaangażuj je w budowanie kapsułowej garderoby
  Nawet 3-latek przyniesie Ci ze stosu kilka swoich ulubionych ubrań. To już pierwsza wskazówka. Jeśli robisz zakupy online, zabierz dziecko na zakupy. Pokaż dziecku kilka rzeczy i zapytaj, które mu się podobają. Jeśli Twoje dziecko ma 2 lata, wybierze tylko kilka przedmiotów, a Ty wybierzesz resztę. Prawdopodobnie złoży większość swojej szafy kapsułkowej, jeśli ma 7 lat, jak moja córka.
  W naszym gospodarstwie domowym zasada jest taka, że rodzice decydują o budżecie, wymaganych przedmiotach i funkcjonalności. W zamian dziewczynki decydują CO chcą, np. bluzki z długim rękawem, jakie kurtki wybrać i jakie buty założyć. Pamiętajcie, że jeśli dziecko samo wybierze ubranie, będzie nim bardziej zainteresowane i chętniej je założy.

Jesteście zwolennikami tego, że szafa kapsułkowa to dobre rozwiązanie?

Dowiedz się, jak robić zakupy mądrzej, taniej i sprytniej, a także jak można deklasować swoją przestrzeń, aby zdobyć fundusze na rzeczy, które przynoszą Ci radość.

Pobierz darmowe fragmenty z moich SmartLifeBooks!

Wpis, który może Cię zainteresować:

Ile ubrań potrzebuje Twoje dziecko? - Capsule closet dla dzieci - mój eksperyment.

Jak ubrać dziecko na jesień Pięć niezbędników z mojej dziecięcej szafy

Jak mądrze kupować na wyprzedażach

Jak dbać o ubrania i mądrze zarządzać swoją szafą

W następnym poście z tej serii:

Jak wybierać ubrania wysokiej jakości? Na co należy zwracać uwagę?

Wielki test na ubrania dla dzieci

Jak zastąpić co sezon kapsułową szafę w sypialni dziecka?

Zasady mądrych zakupów

Oto kilka sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy podczas zakupów

NIE CHCESZ PRZEGAPIĆ NOWYCH TREŚCI? Bądźmy w stałym kontakcie!

Możesz wesprzeć moją pracę, kupując mi raz na jakiś czas wirtualną kawę wspierającą, bez zobowiązań.


Jesteśmy wdzięczni!
Podobał Ci się ten wpis? Proszę, podziel się nim i poleć go swoim znajomym. Będziecie wielką pomocą!