Życzeniem każdej mamy jest mieć schludną sypialnię dziecięcą. Moim marzeniem jest również posiadanie schludnej sypialni dziecięcej.

Staram się, aby dziewczynki były odpowiedzialne za swoje zabawki, robiąc wszystko, co możliwe.

Dzielę się dziś z Wami sprawdzonymi patentami smartmamy na to, jak przechowywać zabawki, aby utrzymać (względny) porządek w pokoju dziecka. Zainteresowani?

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka?

Jak dbać o czystość w pokoju dziecka? Czy w pokoju jest za dużo zabawek?

Przytłoczone dzieci są mniej skłonne do zabawy zabawkami. Skutkuje to tym, że dzieci rzucają wszystkie swoje zabawki na środek i szukają drewnianego garnka i łyżki, aby użyć ich jako bębna. ?? ?

Zaobserwowałam również, że bardzo niewielu rodziców regularnie sprząta sypialnię dziecka i pozbywa się niepotrzebnych przedmiotów. Gromadzimy w sposób masowy!

Wiem, że z autopsji wynika, że niektórymi zabawkami, takimi jak książki, puzzle czy gry (w naszym domu mamy lalki i figurki Barbie) dzieci bawią się regularnie.

Staramy się też przestrzegać zasady, że każda dziewczynka ma po jednej sztuce każdego rodzaju zabawki. Na przykład każda z nich ma piłkę, bobble czy interaktywnego pluszaka. Największe zabawki, które dzielą wszystkie to kuchenka czy wózek.

Zwracam Waszą uwagę na proste gry i zabawy typu memo, a także akcesoria do piecyka, które mają tendencję do dublowania się.

Popatrzmy na dzieci

Jak już wielokrotnie wspominałam, świadomość jest kluczem do sukcesu. Ważne jest, aby rozpoznać poszczególne etapy rozwoju dziecka i pozbyć się lub ukryć nieużywane części zabawek.

OBRÓT ZABAWKAMI

Niektóre zabawki warto oddać lub sprzedać od razu, zwłaszcza te, którymi dziecko już się nie interesuje. Mamy specjalne Keeper Boxy z serii Bea, do których chowamy niektóre zabawki po każdym większym sprzątaniu.

Podoba mi się, że są przezroczyste, więc widzę, co jest w środku. Nie muszę też usuwać ich z góry, bo po spakowaniu lądują wyżej w szafie. Po jakimś czasie gry oddaję córkom albo sprzedaję, jeśli nikt nie jest nimi zainteresowany. W ten sposób wymieniam większość gier i puzzli.

Jak utrzymać wszystko w porządku? Każda rzecz powinna mieć swoje wyznaczone miejsce

To kluczowa zasada, którą dzieci powinny brać pod uwagę podczas sprzątania. Spróbuj pewnego dnia przeprowadzić ten prosty eksperyment. Poproś najpierw swoje dziecko, aby "posprzątało swój pokój". To zwrot, który niemal gwarantuje zły wynik, bo - w rzeczywistości - co dla kilkuletniego dziecka oznacza "posprzątaj swój pokój"? Poproś dziecko o wykonanie konkretnych zadań.

"Połóż te książki na tej półce".
- Włóż klocki do tego pojemnika (np. kolor)
- Umieść tę zabawkę na półce.

Zdziwisz się, że po kilku tygodniach nawet 2-latek będzie w ten sposób sprzątał swój pokój.

W moim sklepie możesz nabyć wyjątkowe edukacyjne plakaty alfabetu zaprojektowane przeze mnie.

PUDEŁKA NA DROBNE PRZEDMIOTY - IDEALNY ZESTAW

Pudełka to znów odpowiedź na ten problem. Na ratunek po raz kolejny przychodzą pudełka (te u Mijenki to Keeper Fredo Fresh).

W pudełkach przechowuję prawie wszystko! Wiki schowała długopisy przed Mią. Stempelki. Playdoh. Figurki. Puzzle Mii, ale też piasek kinetyczny i różne klocki i elementy.

Takie rozwiązanie ma dwie główne zalety. Po pierwsze, wszystko jest na swoim miejscu. Dzięki temu dzieci są skupione na konkretnej rzeczy.

PRZECHOWYWANIE KLOCKÓW LEGO - KREATYWNY SPOSÓB NA ICH PRZECHOWYWANIE

Odkąd Mijenka otrzymała na urodziny duże klocki Lego Duplo BIG Merry City (HIT!) wiklinowy kosz, w którym je przechowywaliśmy przestał wystarczać.

Szukałam wysokiego, wąskiego pojemnika do przechowywania Lego Duplo pod biurkiem. Pojemnik Keeper Mage jest zaprojektowany jako kosz na śmieci, ale u nas sprawdza się idealnie. ?? ?

OPEN SHELVING - PŁASKIE KOSZE, NISKIE PÓŁKI - KROK W STRONĘ MONTESSORI

Nie mam bzika na punkcie jakiejś konkretnej metody wychowawczej, ale popieram autonomię dzieci, ich poczucie sprawstwa i staram się pozwalać im na podejmowanie własnych decyzji. W tym celu, kiedy szukałam nowych mebli do pokoju dziecięcego, wybrałam kolekcję, w której skład wchodził fantastyczny prosty regał otwarty Bellamy z wieloma półkami.

Mia często bawi się swoimi ulubionymi zabawkami bez konieczności zdejmowania ich z półki. Są one stale używane, ponieważ znajdują się na wysokości oczu. Co jakiś czas zmieniam dostępne tam zabawki.

Pojemniki Keeper Fredo fresh są również pomocne przy przechowywaniu puzzli na półce. Elementy są trzymane osobno i Maluch może się bawić tylko jedną rzeczą w danym czasie.

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? Duże zabawki układaj na wierzchu

Umieść duże zabawki (takie jak stolik edukacyjny lub jeździki) na górze szafy. Na przykład, możesz umieścić duże zabawki na górze szafy. Jest to szczególnie przydatne w małych pokojach, ponieważ oszczędza miejsce na podłodze i daje wrażenie, że pokój jest większy.

ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI

Otwarte regały są piękne, gdy wypełnione są pasującymi książkami i dodatkami. Takie właśnie widuje się na Pintereście i w magazynach o aranżacji wnętrz. O ile mam świadomość, że może to nie być najlepsze rozwiązanie, (dziecko będzie sięgać po zabawki znajdujące się na górze), to gdy połączysz te trzy fakty:

  • Nie da się grać we wszystkie gry jednocześnie
  • Dziecko, które ma zbyt wiele zabawek, może czuć się zdezorientowane
  • Przechowywanie dużej liczby zabawek na otwartych półkach może sprawiać wrażenie zagracenia

Mogę z całą pewnością stwierdzić, że większość zabawek wygląda lepiej, gdy są schowane za zamkniętymi szufladami lub drzwiami. Większość zabawek jest schowana w szafie pod łóżeczkiem Wiki i w komodzie.

Wykorzystaj przestrzeń pod łóżkiem

Może to być szuflada lub dodatkowe pojemniki jak te, które wykorzystałam Keeper Bea. Są na tyle niskie, że zmieściły się pod łóżkiem z szufladą w naszym domu. Świetnie nadają się też do przechowywania zapasów kuchennych. Takie samo pudełko pasuje pod naszą kuchenkę.

ZMINIMALIZOWAĆ LICZBĘ PLUSZAKÓW

Większość dzieci ma jedną lub dwie ulubione zabawki. Pozostałe, zwłaszcza te na wierzchu, tworzą bałagan i zbierają kurz.

Dzięki tym kilku patentom, mimo sporej ilości zabawek i dwóch małych Huraganów w domu, udaje mi się utrzymać względny porządek w ich pokoju, a dzieciom w sprzątaniu zabawek. Ale jak to wygląda u Was? Czy macie jakieś sprawdzone sposoby na porządek w pokojach dziecięcych ???? ?

Możesz wesprzeć moją pracę kupując wirtualną kawę bez żadnych kosztów.


Dziękuję!
Czy podobał Ci się ten post? Podziel się nim, poleć go znajomym : Bardzo mi pomożesz!