Jak urządzić pokój odpowiedni dla dzieci w wieku 2 i 3 lat? To czas, kiedy mały człowiek potrzebuje pokoju, który choć funkcjonalny, spełnia jego potrzeby i sprzyja samodzielności. Zapewnia mu również bezpieczeństwo. Pokażę Ci jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń, która będzie służyła przez wiele lat. Te wskazówki pomogą Ci stworzyć przestrzeń dla dziewczynki lub pokój różowej księżniczki.

7 Kroków jak funkcjonalnie urządzić sypialnię dla małego dziecka.

PANELE + WYKŁADZINA

Po pierwsze, łatwiej jest utrzymać taki pakiet w czystości, jednocześnie pozwalając dziecku na pewną swobodę twórczą z farbami i ciastoliną. Dywan może też posłużyć do ograniczenia bałaganu w pokoju, pozwalając na zabawę klockami czy innymi podłogowymi zabawkami.

NAJLEPIEJ NEUTRALNE ŚCIANY

Jest to najlepsze rozwiązanie z podobnych powodów. Jeśli masz małe dzieci lub ściany, które nie są odporne na ścieranie to możliwe, że wnętrze będzie wymagało przemeblowania. Pokój będzie bardziej harmonijny, jeśli będzie miał neutralne kolory, takie jak biel, szarość, beż czy pastelowy odcień. W takich pokojach uwielbiają wypoczywać również dzieci, a dzięki zabawkom często są one pełne kolorów.

NAKLEJKI DEKORACYJNE, A NIE TAPETA

Tapeta może sprawić wiele radości. Jeśli jednak chcemy zmienić wystrój, będziemy musieli przeprowadzić kolejny remont. Często wiąże się to z położeniem tynku na nowo. Z pomocą specjalnych naklejek możemy nawet kilka razy w miesiącu zmieniać wystrój po pomalowaniu ścian.

PÓŁKI NA KSIĄŻKI I ZABAWKI NA WYSOKOŚCI MAŁEJ DŁONI

Wielu specjalistów od rozwoju, w tym zwolenników metody Montessori, zaleca, aby zabawki i książki umieszczać w taki sposób, aby dzieci miały do nich łatwy dostęp, a jednocześnie zapewnić im bezpieczeństwo. Jest to świetne rozwiązanie. Dziecko zapomni o zabawkach, jeśli będą one schowane. Kiedy je zobaczy, będzie mogło zdecydować, jakie zabawki chce.

Dodatkowo moje dzieci łatwiej i sprawniej sprzątają, gdy wszystko ma swoje miejsce. Aby wyeksponować zabawki, książki i półki BEKVAM lub MOSSLANDA, można użyć regałów Ikea KALLAX i EKET. Mia była młodsza, gdy fascynowały ją książki aktywnościowe. Odkryłam, że świetnym rozwiązaniem są półki, które można wyeksponować z okładką skierowaną do przodu.

Do przymocowania półek użyliśmy gwoździ samoprzylepnych tesa (partner tego wpisu na blogu). Uwielbiam to konkretne rozwiązanie i pisałam Wam o nich w poście o pokoju małej dziewczynki. Bez problemu możemy ponownie zawiesić półki wyżej bez konieczności wiercenia dziur w ścianach. Moja półka z książkami Mijenki trzymała się stabilnie dzięki gwoździom samoprzylepnym tesa 2, x 2kg przez ponad rok. Gdyby nie zmiany w moim pokoju, byłyby tam do dziś. Zamocujemy też półki przy nowych łóżkach dziewczynek. Jedna półka chwilowo wisi w kąciku czytelniczym Mijenki, a druga jest w trakcie naprawiania.

Zabawki montowane na ścianie to również opcja, szczególnie do małych pomieszczeń. My mieliśmy między innymi zestaw, w którym znajdowała się gąsienica firmy Oribel.

DEKORACJE W POKOJU PRZEDSZKOLAKA

skarbonka - Home&You %

To właśnie one sprawiają, że nasze wnętrza "pop". Wierzę w wieszanie dekoracji na ścianach, dzięki czemu po zmianie wystroju nie musimy urządzać się na nowo. Od jakiegoś czasu stosujemy metodę inteligentnego mocowania tesa, o której pisałam Wam wyżej. Prawie wszystkie dekoracje w naszym domu wiszą na samoprzylepnych gwoździach, śrubach i haczykach. Dotyczy to zwłaszcza pokoi dziecięcych, gdzie dokonujemy częstych zmian i po remoncie nadal będziemy z nich korzystać. Tesa oferuje gwoździe samoprzylepne, a także różnego rodzaju śruby (do cięższych przedmiotów i użytku zewnętrznego np. zajrzyjcie tutaj) czy haczyki, w tym jeden do sufitu, na którym zawiesiliśmy nasz baldachim. Podczas gdy my wciąż czekamy na docelowy , przenośny daszek-mosquitonet od Tesa świetnie sprawdza się w upalne dni. Pozwala na swobodny przepływ powietrza i odstrasza owady. Sprawiło to dziewczynom wiele radości. W weekend będziemy udowadniać działanie świateł! ??? ?

DARMOWA PRZESTRZEŃ DO TWORZENIA DLA PRZEDSZKOLAKA

Stół z krzesłami lub małe biurko to stół. Powinien być łatwo zmywalny lub taki, aby nie czuć się winnym, gdy się zniszczy. Ważne jest, aby nie ograniczać dziecka zbytnio. Na przykład nie można wymagać od dwulatka, aby malował farbami na jednej kartce papieru. Dla maluchów, które dopiero wchodzą w ten przedział wiekowy (1-3) polecam zestaw LATT firmy IKEA. Kosztuje on PS89. Jest funkcjonalny i niedrogi, a do tego pozwala na wiele przeróbek.

Jeśli maluch jest młodszy niż 3 urodziny, to zastanowiłabym się nad zwykłym biurkiem z wysokim krzesełkiem. Moje dziewczyny otrzymały swoje biurka w wieku 3 lat. Bardzo podoba mi się to rozwiązanie. Ważne jest, aby wybrać funkcjonalny model, z którego dziecko będzie mogło korzystać. Polecam taki z zamkniętym blatem, żeby kredki nie spadały. Przez 3 lata używaliśmy modelu Pinio, teraz dla Mijenki. Wersja budżetowa to model z Ikei - FLISAT, który ma regulowaną wysokość.

BEZPIECZEŃSTWO

Ważne jest, aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu maluchowi. Upewnij się, że w kontaktach umieszczasz wtyczki. Upewnij się również, że nie ma on okazji do otwierania okien czy wspinania się na parapet. Aby zapobiec szczypaniu palców, załóż stopery na drzwi, zabezpiecz większe szuflady i pochowaj ostre przedmioty, takie jak nożyczki.

ŚCIĄGACZ - CO PRZYDA SIĘ W POKOJU MALUCHA?

Plakaty mojego autorstwa - SmartEDU - z grafiki możecie kupić w MOIM SKLEPIE. Są one dostępne zarówno w wersji dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Już wkrótce kolekcja będzie się powiększać.

Uwierzcie mi, mądrze urządzona przestrzeń dla dzieci to połowa sukcesu. Jako mama, która pracuje w domu z 2 dzieci, wiem o czym mówię : ) To właśnie dzięki takim rozwiązaniom jak to, które pozwalają mi dać dzieciom czas na swobodną zabawę bez obaw o ich bezpieczeństwo czy totalną katastrofę z pomalowanymi ścianami na czele, zyskuję czas na ciepłą kawę i przynajmniej pół godziny pracy we względnym spokoju. Jak raz spróbujecie, to funkcjonalność zawsze będzie kluczem przy urządzaniu wnętrz. Na dodatek pamiętajcie, żeby szukać rozwiązań, a nie wymówek - na rynku dostępne są świetne niskobudżetowe meble czy dodatki, a dzięki rozwiązaniom takim jak gwoździe samoprzylepne itp. tesa można udekorować nawet wynajmowane mieszkanie, czego sama jestem przykładem : )

Możesz wesprzeć moją pracę, kupując mi raz na jakiś czas wirtualną kawę wspierającą, bez zobowiązań.


Jesteśmy wdzięczni!
Podobał Ci się ten wpis? Proszę, podziel się nim i poleć go swoim znajomym. Będziecie wielką pomocą!