Bezpieczeństwo starszych dzieci w samochodach to coś, co chciałam poruszyć od jakiegoś czasu. Świadomość (czy ignorancja?) tego zagadnienia może przyprawić rodziców o ból głowy. Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak bezpiecznie przewozić maluchy. Wiemy więcej o zaletach fotelików RWF niż tych montowanych przodem do kierunku jazdy, ale gdy dojdziemy do zakresu 15 kg+, sprawy idą jak po grudzie. Dziś porozmawiamy o tym, jak bezpiecznie przewozić starsze dziecko w samochodzie, jak wybrać dla niego odpowiedni fotelik i dlaczego rodzice nie powinni używać "bolsterów" do przewożenia dzieci w fotelikach. "

Niewiedza czy brak świadomości?

Ten post piszę dlatego, że jestem przerażona ilością dzieci przewożonych do szkoły bez fotelików, na bolsterach lub podkładkach, albo w fotelikach "no-name" z bazaru. Co gorsza, widzę te sytuacje również u osób jeżdżących stosunkowo niedawno samochodami, co jest dla mnie podwójnie mylące. Czy jest coś ważniejszego niż zdrowie i dobro naszego dziecka? NIE. Dlaczego tak wiele osób wciąż myśli o zakupie fotelika na zasadzie "wszystko, byle tylko nie dostać mandatu strong>"? Nikt nie planuje, że będzie miał wypadek. Kupujemy fotelik "tylko dla możliwości" i mamy nadzieję, że nie będzie wymagany crash test w prawdziwym życiu.

Jako świadoma mama, naturalnym było dla mnie poruszenie tematu bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach na blogu dla świadomych rodziców. Tym bardziej szokuje mnie fakt, że na stronach internetowych ogólnopolskich "sieciówek dziecięcych" widzę polecane produkty w zakresie fotelików samochodowych w kategorii modeli bez niezależnych crash testów. Trudno mi zrozumieć, dlaczego takie foteliki są dopuszczone do sprzedaży na rynku. To tak jakby wypuścić na rynek jogurt bez wcześniejszego sprawdzenia czy jest jadalny. Mam nadzieję, że mimo wszystko przeczytacie ten tekst i podzielicie się nim z innymi.

Dlaczego bezpieczne przewożenie dziecka jest dla mnie tak ważne? To jest ostrzeżenie!!!

Miałam 9 lat, gdy omal nie zginęłam w wypadku samochodowym. Byłbym znacznie bezpieczniejszy, gdybym był prawidłowo zapięty w pas bezpieczeństwa. Miałem trzy trepanacje czaszki i doznałem kilku złamań. Obecnie jestem w 70% trwale niepełnosprawny. Lekarze uważają za cud, że moje życie przetrwało. Nie mam pretensji do nikogo, bo 20 lat temu świadomość była na zupełnie innym poziomie (zero). To nie jest tak, że mam pretensje do kogokolwiek, bo 20 lat temu świadomość w tym temacie była na zupełnie innym (zerowym?) poziomie. Jednak maksymalnie drażni mnie, gdy ktoś dziś mówi, że "za naszych czasów nikt nie jeździł w fotelikach i żyliśmy". Wynika to z faktu, że jako dzieci nie uczestniczyli w żadnych wypadkach samochodowych. Dwa - mniej autostrad, mniej dróg ekspresowych. Zapewniam, że nikt, nigdzie i z nikim nie przyjmie takiego tłumaczenia. Kup dodatkowy fotelik do samochodu dziecka, jeśli często jest odbierane ze szkoły przez dziadków (np. jeden 9-36kg), aby mogli przewozić wnuki w różnym wieku.

Aby zwizualizować moje słowa i uargumentować je, zobaczcie, co się stanie z dzieckiem, jeśli podkładka zostanie uszkodzona.

Jest to przykład zachowania fotelika samochodowego Wiki.

Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla starszego dziecka? Co właściwie znaczy "starsze dzieci"?

Dlaczego fotelik samochodowy może nie być odpowiednio dopasowany?

Dla wyjaśnienia - mówiąc "starszy" mam na myśli dziecko w wieku 5-6 lat. Ja bym jeździła tyłem do kierunku jazdy dziecka (o tym dlaczego, napisałam cały wpis). Jeśli jazda tyłem do kierunku jazdy do tej wagi nie wchodzi w grę (całkiem sporo fotelików RWF może mieć wagę do 18 kg) i musicie ustawić dziecko tyłem do kierunku jazdy, polecam fotelik samochodowy Joie Bold. Fotelik ten pozwala na bezpieczne przewożenie dziecka do 25 kg w wewnętrznych pasach. Mia teoretycznie mogłaby jeździć w foteliku od 15 do 36 kg zapięta pasami samochodowymi. Joie Bold jest bezpieczniejszy od fotelików w przedziale 15-36 kg, a najlepsze modele mają 4-5 gwiazdek bezpieczeństwa. Wiem jednak, że o bezpieczeństwie decydują prawidłowo zapięte pasy i właściwa pozycja w foteliku. Bold ma 3 gwiazdki bezpieczeństwa, a najlepsze mają ich 4-5. będzie jeździć w Bold z 5-punktowym pasem. Następnie przeniesiemy ją do innego modelu fotelika, jeśli nie będzie w grupie 15-36 kg.

Pasy wewnętrzne Joie Bold do 25 kg

Bezpieczny fotelik dla starszego dziecka

Wróćmy do starszych dzieci. Powiedzmy, że nie ma powodu, aby używać podkładki do przewożenia starszych dzieci. Istnieje tak wiele sprawdzonych pod względem bezpieczeństwa fotelików samochodowych dla starszych dzieci, które mogą rosnąć wraz z dzieckiem na wysokość i szerokość, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Bezpieczny fotelik dla starszego dziecka:

  • Jest dostosowany do wzrostu, wagi i budowy ciała dziecka.
  • Mocuje się go do samochodu
  • Najlepiej, aby konstrukcja była również zabezpieczona systemem ISOFIX (poprawia to bezpieczeństwo).
  • Został przetestowany w niezależnych testach zderzeniowych ADAC/OEAMTC

Wbrew pozorom nie wszystkie foteliki samochodowe 15-36 kg pasują do każdego dziecka. Przekonałam się o tym, gdy poszłam kupić Wiki najnowszy fotelik samochodowy. Gorąco zachęcam do odwiedzenia renomowanego sklepu z fotelikami samochodowymi, gdzie można zasięgnąć opinii specjalistów. Ja wybrałam sklep Tylem.pl w okolicach Gdańska. To był świetny wybór! Miałam w głowie kilka modeli, które chciałam obejrzeć, więc udałam się tam. Specjalista, pewien pan, od razu zajrzał do Wiki. Okazało się, że prawie wszystkie foteliki, w które celowałam, były złe po przymierzeniu. Rezerwa zagłówka Wiki była zbyt mała, więc szybko z niej wyrośnie.

To dobry przykład na to, że w tym samochodzie mamy jeszcze sporo miejsca na głowę

Podobało mi się profesjonalne podejście do bezpieczeństwa dziecka. Sprzedawca z Tylem.pl najpierw odrzucił foteliki, które nie były bezpieczne dla budowy tego dziecka. Sprawdziliśmy ich dopasowanie do samochodu dopiero po wyjeździe 4 modeli. Sprawdź, w jakich miastach znajdują się sklepy Tylem.pl. Byłam pod wrażeniem i nigdy nie kupię kolejnego fotelika bez konsultacji z nimi. Jak się okazało, mimo że jestem znawcą tematu, to nadal są niuanse w wiadomościach, o których nie wiedziałam. Za chwilę opowiem Wam o ostatecznej siedzibie Wiki i dlaczego.

Ważne jest, aby prawidłowo zapiąć pas. Pas powinien być zapięty na odpowiedniej wysokości. Reguluje się go wraz z zagłówkiem, więc zawsze jest na odpowiedniej wysokości.

Jak bezpiecznie przewozić starsze dziecko w samochodzie?

  1. Upewnij się, że przetestowałeś swój fotelik przed zakupem. Dopasuj fotelik do wzrostu, wagi dziecka i konstrukcji samochodu. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Funkcjonalność przyjdzie później, jeśli masz budżet.
  2. Postępuj zgodnie z instrukcją producenta, aby prawidłowo zainstalować fotelik.
  3. Ty i Twoje dziecko powinniście nauczyć się jak prawidłowo zapiąć pas. Pas biodrowy powinien leżeć płasko na udach, a pas barkowy powinien przechodzić przez środek mostka.
  4. Dziecko powinno nauczyć się nie wiercić się zbytnio w foteliku i trzymać głowę w miejscu przy zagłówku.
Kształt zagłówka sprawia, że jest on, podobno (tak mówi mój syn) wygodny do odpoczynku.

Jaki rodzaj fotelika samochodowego powinienem kupić dla starszego dziecka?

Fotelik Recaro Monza Nova2, był naszym wyborem. Ma on nie tylko świetne wyniki testów zderzeniowych, ale jest też bardzo dobrze wykonany i wygodny. Model ten był nam polecany przez wiele osób ze względu na trwałość materiałów, z których jest wykonany. Ponadto zagłówek ???? posiada głośniki. Ten argument jest oczywisty dla każdego rodzica mającego malucha. Braliśmy pod uwagę również takie modele jak Britax Kidfix IIIS, czy Be Safe izi Flexi-size. Te pasują idealnie pod względem bezpieczeństwa i dopasowania, ale głośniki w zagłówku są bezkonkurencyjne. ?

Ciekawostka: Concord Transformer XT i Britax Kidfix IIIS to największe foteliki. Concord był za duży dla Wiki (8-latki). Ten model rozszerza się na szerokość, więc zmieszczą się w nim duże dzieci. Be Safe Izi Flex i-size ma tę zaletę, że można zdjąć zewnętrzną skorupę (tę na środku samochodu), dzięki czemu można zmieścić trzy foteliki z tyłu standardowego samochodu.

Jeśli macie ograniczony budżet, koniecznie sprawdźcie ceny i warianty fotelików. Wybrany przez nas model Recaro kosztuje od 900 do 1000 złotych. Jednak dokładnie ten sam model z wbudowanymi głośnikami znalazłam za 300 złotych mniej. O ile bezpieczeństwo jest najważniejsze przy wyborze fotelików, o tyle ważne jest również porównanie cen i funkcji różnych modeli. Możliwość obrócenia fotelika, aby umożliwić łatwe włożenie dziecka to funkcja, która moim zdaniem jest warta dodatkowej ceny. Może to być lepsza tapicerka lub głośniki w zagłówku.

Mam nadzieję, że uznasz ten post za pomocny i podzielisz się nim z innymi na temat bezpiecznego przewożenia starszych dzieci.

Możesz wesprzeć moją pracę, kupując mi raz na jakiś czas wirtualną kawę wspomagającą, bez zobowiązań.


Jesteśmy wdzięczni!
Podobał Ci się ten wpis? Proszę, podziel się nim i poleć go swoim znajomym. Będziecie wielką pomocą!