Temat bezpiecznego przewożenia dzieci na wakacjach w samochodzie jest oczywisty. Będą one podróżować w swoim zwykłym foteliku samochodowym. A co jeśli dziecko podróżuje z nami samolotem? Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas podróży samochodem do celu? I dlaczego wypożyczenie fotelika na miejscu wraz z samochodem nie jest dobrym pomysłem? Zrobiłam wiele badań, aby zaplanować nasz pierwszy zagraniczny wyjazd i dziś chcę, abyście zobaczyli moje wnioski. Wiem, że nie każdy ma czas lub ochotę na przeprowadzenie obszernych badań na ten temat. Dlatego dzisiaj, ode mnie dla Was, wersja uproszczona. Będę omawiać m.in. plusy i minusy każdego rozwiązania dotyczącego przewożenia dzieci na wakacje samochodem, a także powody, dla których podjęliśmy taką decyzję.

Fotelik samochodowy/nosidełko można wnieść na pokład samolotu dla dzieci do 2 roku życia. Wiemy, że dzieci w fotelikach samochodowych muszą mieć możliwość pokonywania dłuższych dystansów, dlatego rozpoczęłam poszukiwania rozwiązań. Moje córki, w wieku 6 i 10 lat, jeżdżą na co dzień w samochodzie w bezpiecznych, porządnych fotelikach. Chciałam, żeby na wakacjach było tak samo, więc zaczęłam szukać różnych opcji.

Jeśli lecimy do celu samolotem, jakie mamy opcje dla dziecka w samochodzie?

Opieka nad dzieckiem w wynajętym samochodzie bez fotelika

Pewnie wiecie, że dla mnie było to niedopuszczalne i skrajnie nieodpowiedzialne. Nie wchodziło to w grę.

Zabierz ze sobą na pokład samolotu swój fotelik samochodowy

Aby jednak skorzystać z tej opcji, fotelik musi posiadać certyfikat (cert. W praktyce jednak tylko jeden model fotelików dla starszych dzieci posiada TUV, a model ten kosztuje prawie 2 tysiące. Drugi zapis w regulaminie linii lotniczych mówi, że fotelik musi być certyfikowany i posiadać 5-punktowy pas bezpieczeństwa. Foteliki dla dzieci ze starszej grupy, do której należy ten, o którym przed chwilą wspomniałam, nie mają wewnętrznego pasa. Zamiast tego mocuje się do nich dziecko za pomocą zwykłego pasa samochodowego. Jest w tym wiele sprzeczności.

Fotelik i samochód można wypożyczyć na miejscu.

Jest to popularne rozwiązanie i lepsze niż (podobno) powszechna metoda przewożenia dzieci bez dodatkowego zabezpieczenia. Warto przeanalizować dwie kwestie:

 • Wypożyczenie fotelika samochodowego na tydzień to prawie 400 zł. To spora kwota, zwłaszcza jeśli podróżujecie z dwójką lub większą liczbą dzieci.
 • Na podstawie osobistych doświadczeń i opowieści znajomych wiem, że foteliki te nie są tak bezpieczne jak powinny być, a wypożyczalnie często wynajmują "marketowe skorupy" ze styropianu.

Wydać 400 zł tygodniowo na bezpieczeństwo dziecka, ale to nie gwarantuje mu bezpieczeństwa. To nie jest mój styl.

Weź dobry składany fotelik samochodowy z dobrymi ocenami bezpieczeństwa i złóż go, aby zabrać ze sobą jako bagaż.

Mogę zaświadczyć, że przeszukałem internet szeroko na ten temat. Znajdziesz wiele wątpliwych produktów, gdy szukasz "przenośnego" i "składanego" fotela samochodowego. Należą do nich boostery z plecakiem, zapinki do pasów i foteliki samochodowe, które składają się jak pudełko niewiadomego pochodzenia. Nie ufam jednak takim wynalazkom, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Moim zdaniem bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Podczas moich poszukiwań trafiłam jednak na model od chicco - i na składane foteliki samochodowe Fold&Go iSize AIR. Przeszedł on testy ADAC i otrzymał 4* bezpieczeństwa . BINGO!!! Jest też w bardzo przystępnej cenie jak na wysokiej jakości fotelik. Zaproponowałam firmie, że opowiem Wam o moich dylematach, poszukiwaniach i ostatecznym rozwiązaniu. ?

Posłużę się przykładem dotyczącym naszego planowanego lotu. Sprawdziłem ceny.

Przy rezerwacji biletu mam dwie opcje. Jedna, mogę kupić ekstra dużą walizkę za 103 zł/jednorazowo (i zmieści się w niej złożony fotelik samochodowy + kilka innych rzeczy) lub b), fotelik samochodowy jako bagaż za 72 zł/jednorazowo. W regulaminie tej linii jest trochę niedopowiedzeń, więc może się okazać, że nie zapłacisz za transport. Niemniej jednak jest to 144-206zł/jedną stronę. O połowę tańsze jest wypożyczenie fotelika samochodowego na tydzień w miejscu docelowym. Warto zaznaczyć, że jeśli znajdziecie się w takiej sytuacji jak my, może warto "zamienić" swój fotelik samochodowy na Fold&Go i-Size AIR lub sprzedać dotychczasowy. Będziecie mieli bezpieczny i wygodny fotelik zarówno do codziennego użytku, jak i na wakacje. Koszt nowego fotelika będzie niższy niż kwota, którą "zarobisz" sprzedając swój stary. Takie rzeczy działają w praktyce ??? ?

Ten tekst jest szczególnie pomocny, jeśli musicie wybrać "ostatnie" foteliki samochodowe. Ten model warto rozważyć, jeśli planujecie podróżować samolotem lub często zdejmujecie fotelik i wkładacie go do bagażnika. Mia, 6-letnia dziewczynka, używała fotelika samochodowego o wadze od 9 do 36 kg. Posiadał on wewnętrzne pasy bezpieczeństwa, które mogły utrzymać do 22 kg. Mogła w nim dalej jeździć (do 36 kg), ale była już przypięta normalnym pasem bezpieczeństwa. Postanowiliśmy wymienić stary fotelik na Chicco fold&Go iSize AIR do codziennego użytku.

Składane bezpieczne foteliki samochodowe Chicco Fold&Go I-Size AIR to nasz wybór na wakacje.

Po pierwsze, fotelik przeszedł wszystkie testy zderzeniowe, a ADAC przyznał mu ocenę 4* za bezpieczeństwo. Ocena bezpieczeństwa ADAC jest ważną kwestią przy wyborze fotelików samochodowych. Podstawową funkcją fotelika samochodowego jest ochrona dziecka przed ewentualnymi wypadkami. Do fotelików Chicco fold&Go i-Size AIR można wpiąć isofix, który zapewnia stabilność i dodatkowe bezpieczeństwo. Jest on zgodny ze standardem I-Size. Jest to europejska regulacja, która reguluje sposób podróżowania dzieci. Zasadniczo i-Size eliminuje kryterium wagi w fotelikach samochodowych i zastępuje je kryterium wysokości. Standard i-Size został stworzony w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci podczas przewożenia ich w samochodzie. Zapobiega również zbyt szybkiemu przekładaniu dzieci do większych fotelików samochodowych. Model Chicco Fold&Go i-Size AIR przeznaczony jest dla dzieci o wzroście 100-150 cm. Specjalne prowadnice pasów, w tym prowadnica pasa biodrowego, to ważny aspekt bezpieczeństwa przy wyborze fotelika. Fotelik ten posiada również poduszkę Safe Pad, która stanowi dodatkową ochronę dla klatki piersiowej dziecka. Poduszka ta zabezpieczy kontakt dziecka z klatką piersiową, jeśli pochyli się ono do przodu.

BEZPIECZEŃSTWO

 • Bezpieczeństwo w niezależnych testach zderzeniowych ADAC: 4* w
 • Możliwość montażu ISOFIX
 • prowadnica pasa, w tym prowadnica pasa biodrowego
 • System ochrony bocznej
 • SAFE PAD - Dodatkowa ochrona klatki piersiowej. Element ten amortyzuje kontakt klatki piersiowej dziecka z brodą podczas pochylenia głowy do przodu.

FUNKCJONALNOŚĆ

 • 9-stopniowy zakres regulacji wysokości zagłówka
 • Możesz osobno regulować wysokość i szerokość zagłówków, aby było wygodniej dla Twojego dziecka.
 • Łatwe zdejmowanie tapicerki
 • Model AIR - Wyposażony w innowacyjny system zapewniający dziecku przepływ powietrza; dziecko nie przegrzewa się w upalne dni
 • 4-stopniowy system regulacji nachylenia
 • Wszystkie uchwyty regulacyjne znajdują się w zagłówku

Świetną rzeczą, jeśli chodzi o parametry funkcjonalne, jest to, że zarówno wysokość, jak i szerokość fotelika można regulować niezależnie. Dzięki temu łatwiej jest dopasować fotelik dla konkretnego dziecka. Nie obawiamy się, że dziecko małe lub wysokie znajdzie zbyt wąski lub zbyt szeroki fotelik. Model Air, który był naszym wyborem, posiada innowacyjny system, który umożliwia przepływ powietrza w każdych warunkach pogodowych. Posiada również zmywalną tapicerkę. Dzięki temu dziecko nie przegrzewa się, co jest podwójnie ważne, gdy rozważamy ten fotelik na wakacje.

PODRÓŻOWANIE Z FOTELEM LOTNICZYM CHICCO Fold&Go i-Size

Ważne jest, że fotelik składa się do rozmiarów małej walizki, gdy z nim podróżujesz. Dzięki temu jest on znacznie łatwiejszy w transporcie i przechowywaniu. W siedzisku na stałe wbudowany jest pasek, dzięki któremu złożone siedzisko nie rozpada się. Fold&Go iSize AIR jest lekki przy wadze 6,2 kg i wyposażony w wygodny uchwyt ułatwiający transport. To jest dokładnie to, czego szukałem? ?

Wybrany przez nas fotelik posiada wszystkie cechy, o których wspomnieliśmy powyżej, dzięki czemu idealnie nadaje się do podróżowania z nim na wakacjach lub gdy musimy przesiąść się z jednego samochodu do drugiego. Jego niewielkie wymiary i możliwość złożenia na płasko sprawiają, że łatwo jest go transportować w bagażniku lub w szafie. To także świetne rozwiązanie, gdy dziecko jest podrzucane do przedszkola, a ktoś inny je odbiera. Złożony fotelik można zostawić w przedszkolnej szatni.

Poniżej porównanie złożonego fotelika z dużą walizką.

CECHY UŁATWIAJĄCE PRZECHOWYWANIE/PRZENOSZENIE/.

RÓŻNE SAMOCHODY DOZWOLONE UŻYTKOWANIE
 • Składa się do wymiarów małej walizki bez wystających elementów (długość x szerokość i wysokość): 61x46x22 cm
 • Fotelik Chicco Fold&Go iSize AIR waży zaledwie 6,2 kg
 • Masz możliwość zabezpieczenia fotelika przed złożeniem za pomocą specjalnego paska
 • Wygodny uchwyt pozwala na łatwy transport fotelika
 • Możliwość montażu za pomocą isofix lub pasów bezpieczeństwa
Widać tu jednak pasek, który zabezpiecza fotelik przed rozpięciem

Wpis stworzyłam sama i zaprosiłam Chicco do współpracy, bo uznałam, że to świetny sposób na organizację wyjazdów, o którym niewiele osób słyszało. Marka Chicco przyjęła moją propozycję i właśnie czytacie ten wpis. ?

Jeśli czujesz, że chcesz wesprzeć moją pracę i umożliwić mi dalszy rozwój, możesz przekazać mi jednorazową, niezobowiązującą wirtualną darowiznę na kawę wspierającą.


Jesteśmy wdzięczni!
Podobał Ci się ten wpis? Proszę, podziel się nim i poleć go swoim znajomym. Będziecie wielką pomocą!