Ta szalona gra rozwali twój umysł! Każdy z graczy jednocześnie stara się jak najszybciej zapełnić puste pola. Każdy gracz, który zdoła zakryć puste pola na swojej planszy przed upływem czasu, wygrywa klejnot. Gracz, który zbierze dziewięć najcenniejszych klejnotów, wygrywa! Ubongo stało się światowym bestsellerem dzięki prostym zasadom i szybkiej rozgrywce. Sprzedano ponad 2,5 miliona egzemplarzy

Ubongo

Zawartość pudełka

  • Instrukcja
  • 48 płytek (po 12 na gracza)
  • 36 plansz (432 zadania)
  • kostka
  • Klepsydra
  • Torba
  • Śledzenie przebiegu rund
  • 58 klejnotów (10 rubinów, 19 szafirów, 10 szmaragdów, 19 bursztynów)

Atmosfera tetris

Wykonanie Ubongo gry jest bardzo solidne i ładne, choć daleko mu do takich rozwiązań jak Everdell czy Santorini. Plansza i kafelki gry zostały wykonane z twardej tektury, co sprawdza się przy szybkiej i dynamicznej rozgrywce. Plastikowe kryształy przygotowano w czterech różnych kolorach: żółtym, zielonym, czerwonym i niebieskim - mają nietypowe kształty, co naprawdę przykuło moją uwagę. Dodatkowo otrzymujemy również drewnianą kostkę z symbolami, dzięki którym narysujemy puzzle. Plansze są dwustronne, o różnym poziomie trudności. Na jednej z nich układamy wzór składający się z trzech, a na drugiej stronie - z czterech elementów. Na każdej stronie znajdują się inne zestawy płytek, które wylosujemy właśnie dzięki wspomnianej wcześniej kostce. Moim zdaniem pudełko mogłoby być nieco mniejsze, ale samo wykonanie gry stoi na wysokim poziomie.

Jak się składa tę układankę...w całość?

Przygotowanie do gry zajmuje zaledwie 5 minut. Każdy z graczy otrzymuje swój zestaw 12 różnych płytek oraz planszę puzzli. Dodatkowo na środku stołu umieszcza się kostkę, klepsydrę i tor rund. Gra składa się z dziewięciu rund, a więc musimy ułożyć niebieskie i żółte kryształy na odpowiednich polach. Można już przejść do zabawy!

Gra w Ubongo jest bardzo prosta. Celem graczy jest zbieranie kryształów i zdobycie jak największej ilości punktów. Wygrywa gracz, który ma najwięcej kryształów. Gra trwa dziewięć rund. W każdej rundzie uczestnicy będą tworzyć puzzle. Aby każda runda miała inny wzór, należy najpierw zmienić planszę. Runda rozpoczyna się od odwrócenia i rzutu kostką. Symbol, który wskazuje kostka jest znakiem o płytkach, które potrzebujemy do ułożenia symbolu. Każda plansza zawiera informacje o symbolach. Mimo tego samego symbolu, każdy z graczy będzie miał prawdopodobnie inne płytki.

Tor punktacji daje niebieski kryształ pierwszej osobie, która poprawnie ułoży puzzle. Żółty kryształ trafia do kolejnego gracza, który jest w stanie ułożyć. Każdy gracz, który pomyślnie ułożył płytkę, może losowo wybrać jeden kryształ z woreczka. W ten sposób gra działa. Na koniec sumujemy punkty. Każdy kolor odpowiada liczbie zdobytych punktów: żółty (1) zielony (2) niebieski (3) czerwony (4)

Recenzja gry Ubongo

Ubongo to świetna gra logiczna idealna do rodzinnych rozgrywek. Wykonanie samej gry stoi na wysokim poziomie, grafiki są bardzo ładne, a kafelki i plansze wykonane są z twardej tektury - nic dodać nic ująć. Jednak nie można tego porównać z wykonaniem pięknego Everdella. W tej grze nie chodzi tylko o wygląd, a o to co po prostu oferuje. Mamy tu naprawdę dobrą i solidną grę logiczną - powiedziałbym nawet, że jedną z lepszych obecnie dostępnych na rynku.

Sprawdza się ona dobrze w przypadku trzech-czterech graczy, ale już nie tak dobrze w przypadku dwóch. Mimo to rozgrywka jest bardzo przyjemna i zabawna.

Każda łamigłówka jest niepowtarzalna, a każda kostka ma inny zestaw płytek. Największą zaletą tego tytułu jest regrywalność.

Tytuł ten nadaje się również dla dzieci. Dzieje się tak dlatego, że są dwa poziomy trudności. Jeśli ktoś młodszy lub starszy nie radzi sobie tak dobrze jak Ty, można odpowiednio dostosować poziom. Dzięki temu każdy będzie się dobrze bawił i będzie miał szansę na wygraną.

Inne gry z serii Ubongo znajdziesz również tutaj: Ubongo 3D oraz Gry karciane Ubongo

Podsumowanie Ubongo

Ubongo ma to "coś", co po każdej rozgrywce zaprasza nas z powrotem do stołu. Ubongo to doskonała gra, którą warto mieć w swojej kolekcji. Świetnie nadaje się do rozgrywek rodzinnych, ale można ją również wykorzystać jako grę imprezową. Ogromnym plusem jest aspekt logiczny. Dzięki temu dzieci mogą się dobrze bawić, a także uczyć.

Plusy

  • Proste zasady
  • Wysoka jakość wykonania
  • Regrivity
  • Szybka gra logiczna

Minusy

  • Losowość