Sushi to dla mnie odległy temat (przyznaję, że nigdy go nie próbowałam). Jednak lubię gry o tej tematyce i często siadam do nich z wielką radością. W pierwszą i drugą odsłonę serii Sushi grałem wielokrotnie. Dlatego też jestem zainteresowany trzecią odsłoną. Sushi Roll nie będzie oparty na kartach, a raczej na kostkach! Czy kości mogą zastąpić karty w tej kultowej pozycji?

Sushi Roll

Zawartość pudełka

 • 40 żetonów punktów
 • 30 kostek do gry
 • 20 żetonów Puddingu
 • 18 Żetony menu
 • 12 żetonów pałeczek
 • 5 wstążek
 • 5 tacek
 • worek na kostki
 • Instrukcja obsługi

Realizacja

Sushi Roll dostąpił zaszczytu posiadania największego pudełka z całej serii gier o sushi. Nie oznacza to jednak, że gra jest jednym z tych większych tytułów. W środku znajdziemy sporo powietrza, co nie napawa mnie zachwytem... gdzie te gry zmieścić. Opakowanie spokojnie mogłoby być o 1/3 mniejsze, albo nawet wielkości metalowego pudełka z Sushi Go Party!

Przejdźmy teraz do części rozrywkowej, czyli komponentów. Komponenty te są wykonane bardzo solidnie. Plansze graczy są grube i solidne, więc nie ulegną łatwo uszkodzeniu. Mimo, że płytki menu, pałeczek i budyniu są cienkie, to są bardzo wytrzymałe. Uwierzcie mi, że w celach testowych próbowałem je wyginać.

Przejdźmy teraz do meritum, czyli kości. Te kolory mają standardowy rozmiar, taką samą wagę. Na ścianach znajdziecie również symbole sushi, wasabi i rolki. Niesamowite było dla mnie to, że ani jedna kość nie została złamana. Było to miłe zaskoczenie, ponieważ na tego typu kościach zawsze pojawiały się jakieś skazy czy porysowane symbole. Jakość wykonania to dla mnie pięć plusów.

Gameplay

Każdy gracz otrzymuje swoją planszę gry, na której znajdują się informacje o punktacji dla zestawów i poszczególnych sushi, a także taśma, na której będzie umieszczał kostki. Gra będzie trwała przez trzy duże rundy, a w każdej z nich gracze będą draftować kości. Jestem pewien, że znacie i jesteście zaznajomieni z tą mechaniką, w końcu poprzednie edycje w serii również to robiły.

W każdej turze gracz odwraca kość, bierze jedną z kości, a następnie przesuwa taśmę do osoby po lewej stronie. Trwa to do momentu, gdy na taśmie nie ma już żadnych kości. Każda tura zaczyna się od osoby, która ma czerwoną taśmę i idziemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dlaczego nie robić tego jednocześnie?

Można przerzucać specjalne żetony, podczas gdy my wybieramy kości z naszej taśmy. Pierwszy pozwala na przerzucanie kostek, a drugi na wymianę kostek z innymi taśmami.

Sushi Roll pozwala również na zbieranie zestawów sushi. Każda kość i punktacja żetonów jest unikalna, co można znaleźć na planszach. Punkty przyznawane są na koniec każdej rundy. Gracze losują teraz nowe kości z woreczka i rozgrywają kolejną rundę. Możemy jeszcze dodać punkty do budyniu, jeśli zakończymy trzecią rundę. Wygrywa gracz z największą liczbą punktów.

Recenzja gry "Sushi Roll

Rozgrywka opiera się na tych samych mechanizmach co wersje karciane, a jedynymi zmianami jest użycie kostek zamiast kart. Oceniając ją jednak osobno, bez porównywania z poprzedniczkami, Sushi Roll wypada bardzo ładnie.

Gra jest przeznaczona do rozgrywki rodzinnej. Zasady są proste, tak aby każdy mógł zagrać. Nie ma żadnych ograniczeń podczas gry z wnukami, dziećmi czy całą rodziną.

Klasyczne drafty wiedzą więcej o kartach, które dają i o tym, co mogą dostać w przyszłości. Tutaj widzimy tylko rodzaj i liczbę kostek, więc musimy brać pod uwagę losowość. Wersje karciane pozwalają nam stworzyć strategię i liczyć na to, że przeciwnik jej nie przyjmie. Roll jest bardziej losowy i może być denerwujący dla niektórych graczy. Nie martwcie się jednak, dostępne są flip tokeny, dzięki którym, jeśli źle zakręcimy, możemy przy odrobinie szczęścia zakręcić jeszcze raz.

Warto również zauważyć, że kości oferują więcej opcji rozgrywki, co zwiększa replayability. Przechodzenie przez kostki oznacza, że wiemy tylko jakie rodzaje sushi podajemy, a nie jakie one są. Musimy zaplanować nasze strategie, aby zły rzut nie przeszkodził nam w wygranej. Zawsze należy mieć plan awaryjny. Dlaczego nie warto zbierać zestawów, skoro jest dużo niebieskich kostek?
Pierwsza tura kart jest dość losowa, ponieważ nie wiemy co nasi przeciwnicy mają na ręce. Jednak kostki są widoczne już na samym początku!

Najprzyjemniej jest mieć przy stole 3-4 graczy. Możliwe jest posiadanie dwóch graczy, ale jest to mniejsza zabawa i można stracić jedną kość. Przy większej liczbie graczy musimy zarządzać zestawami i punktami.

Podsumowanie gry "Sushi Roll

Sushi Roll to świetna pozycja rodzinna, która wykorzystuje mechanikę rzutów kośćmi. Oddaje ten sam klimat co poprzednie edycje, co sprawia, że gra się w nią bardzo przyjemnie. Nie widzę w niej żadnych wad - to świetna gra planszowa, w którą warto zagrać z rodziną.

Pros

 • Regal
 • Fajna kostka
 • Przyciąga całą rodzinę do gry
 • Planowanie na przyszłość

Minusy

 • W pudełku znajduje się trochę powietrza
 • Średnia dla dwóch osób