Sztama to gra, w której wcielamy się w grupę bobrów zdeterminowanych do zbudowania jak najlepszej tamy. Aby zdobyć mistrzostwo za najpiękniejszą tamę, musimy najpierw zebrać materiały. Będziemy musieli korzystać z różnych rodzajów i pomocy EcoBobbers.

Sztama!

 

Zawartość pudełka

  • 66 kart rzecznych
  • 15 kart zapór
  • 16 znaczników kłód
  • Instrukcja obsługi

Realizacja

Sztama! z wydawnictwa Granna to solidnie wykonany tytuł pod niemal każdym względem . Zacznijmy od pudełka, które jest małe, kompaktowe i bardzo kolorowe. Przedstawia ono uśmiechniętego bobra, który wręcz zaprasza nas do budowy tamy. Rysunki przedstawiające wszystkie Bobry występujące w grze są po prostu super urocze - wywołały nie jeden uśmiech na mojej twarzy. Głównym elementem, który znajdziemy w pudełku z grą są karty. Możemy je podzielić na następujące rodzaje: budowa tamy oraz punkty.

Pierwszy typ kart można dodatkowo podzielić na kłody, śmieci oraz EcoBeavers. Każda karta jest zaprojektowana w unikalny i kolorowy sposób. Wszystkie ikony na kartach są bardzo wyraźne i kolorowe, co nie utrudnia rozgrywki. W pudełku znajdziecie również małe drewniane kostki, które można wykorzystać do zbierania kart. Ostatnim elementem jest instrukcja obsługi. Została ona dobrze napisana i łatwa do zrozumienia, dzięki czemu każdy nowy gracz może spokojnie wygrać starcie. Choć konstrukcja gry jest na plus, to jest jeden problem. Po kilkunastu rozgrywkach karty stają się kruche i zaczynają się zużywać. Wykonanie jest świetne, a dzięki uroczym i super słodkim EcoBobom - uwielbiam je! Spójrzcie tylko na te uśmiechy!

Rozgrywka

Shtama! to tytuł skierowany do graczy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z grami lub są po prostu casualowymi graczami. W grę mogą zagrać również bardziej doświadczeni geekowie, ale nie oszukujmy się, ten tytuł może ich nieco znudzić. Podczas rozgrywki gracze będą zdobywać karty kłód i tworzyć z nich tamy. Pomogą nam w tym EcoBeavers, którzy będą czyścić tamy ze śmieci. Za każdym razem do budowy tam będziemy potrzebować innych patyków z różnych rodzajów drzew. Osoba, która zbuduje najlepsze tamy (najwyżej punktowane) wygrywa.

Budujemy zapory!

Każdy gracz będzie miał 4 kłody, za które może kupić karty ze stołu. Każdy gracz ma 4 bale, za które może kupić karty ze stołu. Shtama! Shtama! Pierwsza karta na stole jest zawsze darmowa. Każda kolejna karta kosztuje nas kostki. Np. Aby kupić trzecią kartę, na każdej karcie musi pozostać jedna. Z każdej karty zabieramy również dowolne drewniane kostki.

Jest to szczególnie ważne w grze, w której jest tylko 8 znaczników. Jeśli wykorzystamy je zbyt szybko, przeciwnik może to wykorzystać i nas zablokować. Przeciwnik zablokuje nas i zmusi do zbierania kart z pierwszej linii. Czasami śmieci mogą wpaść do rzeki. Można je zbierać, ale szybko gromadzą się w naszej tamie i powodują ujemne punkty. Im więcej ich zbierzemy, tym mniej punktów stracimy. EcoBobbers pozwala na pozbywanie się śmieci, ale tylko wtedy, gdy zostaną one zebrane. Gra zajmuje mniej niż 20 minut i każdy powinien się dobrze bawić. Ten mechanizm ma jedną wadę: ciągłe odsłanianie kart. Trzeba będzie co jakiś czas zdejmować karty ze stołu i odsłaniać nowe karty z talii.

Mimo, że grając w Sztamę miałem dużo frajdy, mój entuzjazm szybko osłabł. Rozegrałem 14 partii i przestało mi się to tak bardzo podobać. Inni, mniej doświadczeni, nadal chcą grać.

Recenzja gry Sztama!

Shtama! to dobrze wykonana gra, która mieści się w małym i kompaktowym pudełku

. Można ją bez problemu zabrać do plecaka i grać na spacerze czy w podróży. Grafika jest naprawdę dobra, a kolory przyciągają wzrok. Niestety karty są bardzo cienkie i powoli zaczynają się już ścierać.

Rozgrywka jest na duży plus. Gra jest bardzo sprawna mechanicznie i daje wiele możliwości kombinowania lub blokowania innych. Można trzymać kłody, aby utrudnić innym manewrowanie. Nie ma jednak bezpośredniej interakcji. Możemy wziąć wszystkie kłody, aby przeciwnik dostał śmieci z pierwszego pola ????. Pod względem replayability czy skalowania wypada średnio. Każdy układ jest powtarzalny i monotonny. Mamy dużo drewnianych kostek, co dla czterech osób jest trochę zbyt dużą swobodą. Cały czas przechodzą one od jednego gracza do drugiego, więc nie ma szans na całkowite zablokowanie się na którejś z nich. Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby w tym wariancie zniknęły wszystkie. Zawsze miałem przy sobie co najwyżej jedną kostkę, którą mogłem wykorzystać do zakupu lepszej karty. Gra dwuosobowa jest najprzyjemniejsza. Przy przeszkadzaniu i kombinowaniu można wiele zdziałać. Łatwo jest wyrzucić kostki na śmietnik. Ale co się dzieje, gdy pozostają? Ciągłe gromadzenie śmieci i niepotrzebnych kart.

Streszczenie gry Sztama!

Pozycja ta przeznaczona jest dla casuali i niezbyt rozgarniętych graczy. Może też służyć jako podróżny filler dla cięższych tytułów. Choć przy pierwszych 10 rozgrywkach bawiłem się świetnie, to jednak nie wystarczyło to do pełni szczęścia. Gra po tym czasie stała się monotonna i nudna. Polecam tę grę jak

najbardziej, ale tylko osobom wymienionym powyżej.

Pros

  • Jest bardzo prosta
  • Przyciąga nowych ludzi
  • Idealny dla dwojga
  • EcoBeavers!

Minusy

  • Ścierają się przez zginanie kartek
  • Zbyt duża swoboda dla czterech graczy