Rodzina Sagrada to oszałamiające dzieło architektury, które zdobi centrum Barcelony. Tutaj jednak gracze będą rywalizować ze sobą, tworząc witraże. Zwycięzcą zostanie ten, kto stworzy najpiękniejszy projekt okna! Ta gra jest wspaniała! Zachwyca zarówno wykonaniem, jak i mechaniką. Możecie się o tym przekonać sami! Pierwsza recenzja gry Sagrada, Polska!

Sagrada

Zawartość pudełka

 • 4 ramy okienne - plansze dla graczy
 • 12 kart z wzorami
 • 90 kostek w 5 kolorach
 • 12 kart narzędzi
 • torebka na kostki
 • 10 kart z jawnymi celami
 • 5 kart z tajnymi celami
 • Tor punktacji / rundy
 • 24 żetony przysług
 • 4 żetony punktacji

Wykonanie

Sagrada to pięknie wykonana gra która od samego początku przykuła moją uwagę ze względu na bardzo kolorowe pudełko. Jest ono średniej wielkości, żywe i jasne, przedstawiające witraż, czyli motyw podjęty w tym tytule. Wewnątrz pudełka znajdziemy mnóstwo elementów, które są odpowiednio ułożone w praktycznej prasie.

Zacznijmy od najważniejszego elementu gry: kostek. W woreczku znajduje się aż 90 kostek, a występują one w pięciu różnych kolorach. Są przezroczyste, co dobrze wpisuje się w tematykę witrażową. Ich rozmiar jest nieco mniejszy od standardowej sześciobocznej kostki. Kolejnym ważnym elementem są plansze graczy, na których będziemy układać witraże. Posiadają one otwór, przez który możemy wsunąć różne układy lub sekwencje kart zadań. Wykonane są z bardzo wytrzymałej tektury, co znacznie poprawia trwałość gry. Będziemy je wykorzystywać do losowania i układania w każdej grze. W tej grze otrzymujemy 12 dwustronnych kart oraz talię tych układów.

W pudełku znajdziemy również karty o standardowym rozmiarze. Można je podzielić na trzy rodzaje: tajne misje, misje oraz karty narzędzi. Są normalnej jakości, kolorowe i nie wyginają się po rozegraniu kilkunastu partii. W grze znajduje się również licznik rund oraz tor punktacji. Plansza do gry jest dobrze wykonana i dwustronna. Ostatnim elementem, którego potrzebujemy są białe żetony specjalne. Dzięki tym żetonom możemy odpalać nasze odpowiednie narzędzia. Są one standardowej jakości. Są standardowej jakości i wyglądają świetnie! Sagrada ma się czym pochwalić? ?

Gameplay

Choć Sagrada jest na pozór dość prostą grą, to dość szybko okazuje się, że jest to również gra bardzo wymagająca. Zasady są zrozumiałe i intuicyjne, ale sama rozgrywka oferuje nam wiele różnych możliwości i sposobów myślenia. Za każdym razem będziemy losować inne karty i inne okienka, co pozytywnie wpływa na replayability i jakość rozgrywki.

Gracze będą musieli ułożyć kostki w jak najkrótszym czasie, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Punkty otrzymacie za wykonanie zadań, które wylosowaliście na początku gry. Mogą to być różne kolory w poziomie lub w pionie, albo pary lub oczka. Istnieje 120 możliwych kombinacji misji. Na stole mamy do dyspozycji 3 karty. Punkty otrzymujemy również za tajne misje, którymi dzielimy się na początku. Jeśli wylosujemy wśród nich karty zielone, otrzymujemy punkty równe łącznej liczbie oczek na witrażu w tym samym kolorze (tutaj zielone). Na naszym początku umieszczamy również 3 karty narzędzi, które pomogą nam usprawnić pracę nad arcydziełem.

Dostępne ruchy

Sagrada trwa przez 10 rund. Każdy z graczy zbiera dwie kostki, a następnie dokłada je do swojego okna. Ruchy nie są wykonywane w tradycyjnym kole, ale w inny sposób. Pierwszy gracz bierze jedną z kostek. Następnie poruszamy się w jedną stronę, a potem ostatni gracz bierze dwie. W kolejności, w jakiej kostki zostały zebrane, wracają teraz do swojego gracza początkowego. Ważne jest, aby przy układaniu kostek przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 • Do umieszczenia pierwszej kostki w grze należy użyć zewnętrznej strony okna.
 • Kolejne kostki należy układać obok każdej innej kostki (można też układać po przekątnej).
 • Kostki ułożone obok siebie muszą mieć różne kolory i liczbę oczek (na skos ta zasada nie obowiązuje).
 • Na niektórych polach już z góry narzuciliśmy, jaki kolor lub ile oczek powinna mieć kostka

Jeśli gracz nie jest w stanie wziąć kostki według własnego uznania, to jej nie bierze. Co turę losujemy potrzebną liczbę kostek (liczba graczy*2+1). Ostatnia kostka oznacza, że nadszedł czas na kolejną turę. Żetony można wykorzystać do uzyskania pomocy podczas ruchu lub w innych momentach wskazanych na kartach ekwipunku. Może to być zmiana wartości lub przesunięcie kostki. Może to być bardzo przydatne w niektórych sytuacjach, gdyż zapełnienie całej planszy jest dość trudne. Podliczamy punkty i po 10 turach ustalamy kto jest zwycięzcą. Każda zbita szyba (puste pole) jest warta 1 punkt. Wszelkie żetony pozostawione na planszy są warte 1 Punkt. Jest też tryb solo, ale nie miałem okazji go wypróbować.

Recenzja gry Sagrada

W ostatnim czasie wiele osób porównuje "Sagradę do Azul. Gry niby podobne, ale jednak bardzo różne. Tutaj mamy bardzo dużo możliwości, różnych zadań i kombinacji. Zaczynając od tego ogromnego plusa, widać, że jest to tytuł bardzo regrywalny. Nigdy nie wiemy ile oczek spadnie na kostkę, jakie zadania wylosujemy i jakie narzędzia zostaną nam zaserwowane.

Mechanika gry jest bardzo prosta i intuicyjna, więc łatwo jest wprowadzić nowych graczy. Jest to jednak gra wymagająca sporo planowania, myślenia i odpowiedniego ułożenia kostek. Jest też dość losowa ze względu na dużą ilość kostek i różne kolory. Zdarza się, że nie da się dopasować wszystkich kostek. Czasem nawet narzędzia nie wystarczają.

Po rozegraniu kilkunastu partii, tylko dwa razy udało mi się ułożyć cały witraż. Choć na początku wydaje się łatwa, to zasady i kolory sprawiają, że jest o wiele trudniejsza. Choć jest to gra łatwa, wymaga od gracza wielu umiejętności. Skalowanie jest doskonałe, ponieważ losujemy różne liczby kostek w zależności od tego, ilu graczy gra. Ustawienie, rozegranie i złożenie gry zajmuje mniej niż 45 minut. Jest to szybka, inteligentna i bardzo dobra gra.

Podsumowanie gry "Sagrada

Jak to robię na początku, wspomnę trochę o wykonaniu. Tym razem najlepsze zapisałem na koniec. Wykonanie było znakomite. Gra podobała mi się niezmiernie. Wszystko jest żywe i kolorowe. Kostki świetnie sprawdzają się jako witraże. Choć początkowo przyciągnął mnie wygląd gry, to oferuje ona znacznie więcej. Tytuł ten ma wiele zalet, w tym proste zasady, dużo myślenia i dużo więcej kostek. FoxGames już niedługo wyda grę w Polsce. Pobierzcie ją już teraz! To świetny produkt i polecam go każdemu.

Zapraszam również na unboxing, gdzie znajdziecie zdjęcia wszystkich elementów.

Pros

 • Wysoka jakość wykonania
 • Proste zasady
 • ...ale mimo to wymagające.
 • Zarejestruj się

Minusy

 • Losowość