Uroczy urwis zakradł się do chaty, aby ukraść pyszne, pięknie wyglądające ciasto. Gra pozwala graczom połączyć się w zespół i pobawić w detektywów, aby znaleźć winowajcę stojącego za zniknięciem. Lisek zdobył tort i naszą sympatię. Tytuł ten jest świetny dla dzieci i ich rodziców.

Lisek - krabelek

Zawartość pudełka

 • Gra
 • 4 pionki dla detektywów
 • 3 kostki
 • dekoder wskazówek
 • 12 żetonów wskazówek
 • Figurka lisa
 • 16 kart z podejrzeniem lisa
 • 16 kart lisów klifowych

Rozgrywka

Zadaniem graczy w Fox Cliff będzie odkrycie, który lis stoi za zniknięciem tortu. Gracze nie będą grać przeciwko sobie, ale współpracować. Gracze będą zbierać wskazówki i tropy, które pomogą zdemaskować sprawcę. Gracze wygrywają grę, jeśli poprawnie wskażą złego lisa, a przegrywają, jeśli ich wybór był błędny lub lisowi udało się uciec z miasta.
Na początku gry należy losowo rozłożyć żetony wskazówek w odpowiednich miejscach oraz wylosować kartę klifu (bez podglądania) i wsunąć ją do specjalnego dekodera.

Gracze zadeklarują następnie swój ruch i to, co chcą zrobić podczas swojej tury. Następnie będą toczyć kostkę. Mogą poruszać się po planszy w poszukiwaniu wskazówek lub odkryć dwie nowe karty zawierające podejrzane lisy. Jeśli wszystkie rzucone kostki mają jeden zadeklarowany symbol, gracz może wykonać tę akcję. Jeśli nie, figurka lisa z klifu przesuwa się o 3 kwadraty. Po rzucie gracz może przerzucić każdą niepasującą kostkę. Mogą być tylko trzy przerzuty. Karty podejrzanych lisów są początkowo kładzione zakryte (z wyjątkiem dwóch początkowych kart), a następnie należy je odsłonić, aby ujawnić kolejnych podejrzanych.

 

Szukanie podejrzanych

Jeśli gracz stoi ze swoim żetonem na polu ze wskazówkami, umieszcza go w dekoderze. Należy go teraz aktywować, przesuwając plastikową część w prawo. Teraz zaczyna się magia. Każdy żeton ma otwór w innym miejscu, dzięki czemu podczas sprawdzania możemy zobaczyć zieloną kropkę. Jeśli kropka pojawi się podczas sprawdzania, to znak, że podejrzany lis ma przy sobie dany przedmiot. Jeśli nie zobaczymy kropki to znaczy, że lis nie ma przedmiotu. Dzięki tym wskazówkom można wyeliminować konkretne znalezione przez nas lisy, ujawniając podejrzane lisy. W miarę upływu czasu liczba podejrzanych będzie się zmniejszać. Gdy już wszyscy gracze wiedzą, który lis znajduje się na klifie, mogą wskazać go dekoderowi i sprawdzić, czy mieli rację.

To tyle jeśli chodzi o całą grę w Lisie Klifie. W ciągu 5-10 minut dziecko będzie mogło spokojnie pojąć zasady. Aby dekoder nie został przypadkowo odsłonięty i nie zepsuł zabawy, najlepiej, aby podczas pierwszych rozgrywek korzystała z niego osoba dorosła. Zasady gry są proste i intuicyjne.
Rozgrywka zajmuje około 20 minut i nikt się nie nudzi. Gra spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Podsumowanie i ocena gry "Młody lisek urwis

Lisek urwis to tytuł, który od momentu ogłoszenia był na ustach chyba każdego, kto śledzi plany wydawnicze Naszej Księgarni. My również od samego początku byliśmy bardzo zainteresowani tą pozycją. W pudełku znajdziecie wiele bardzo pięknie wykonanych elementów. Najlepszym elementem jest chyba dekoder, którego nie spotkałam w innych grach. Jest to coś nowego, a w dodatku działa bardzo dobrze. Gra jest bardzo kolorowa i przyjazna dzieciom. Maluchy bardzo lubią takie rysunki, więc Fox na pewno je przekona. Wszystkie karty lisów są bardzo czytelne, a przedmioty, które niosą są widoczne. Dzieciaki nie będą miały problemu z rozpoznaniem przedmiotów ubranych przez Liska Klifu.

 

Rozgrywka w Cliff Fox jest bardzo prosta, więc nawet 5-letnie dziecko nie będzie miało problemów z grą. Najlepszą cechą Foxa jest to, że gracze nie rywalizują ze sobą, a raczej grają razem. Zachęca to do współpracy i nie trzeba płakać, gdy się przegra. Ułatwi to rodzicom zabawę. Rodzice nie będą musieli udostępniać forum swojemu dziecku. Wiem to z osobistego doświadczenia. Tutaj nie ma takiego problemu. Ta gra wykorzystuje podstawowe elementy planowania, takie jak decyzje o rzucie, aby wprowadzić dzieci do bardziej wymagających gier. Młodsi gracze mogą wybrać akcję po rzucie.

 

Regrywalność

Gra jest bardzo powtarzalna. Każda rozgrywka może przynieść nowego lisa i nowy zestaw wskazówek. Trudno tu mówić o nudnej lub podobnej rozgrywce. W grę można grać od dwóch do czterech osób. Jest świetna dla wszystkich grup wiekowych. Każdy może się dobrze bawić i usiąść do gry. My po rozegraniu kilkunastu partii z moim młodszym bratem, lat 10, i mamą, lat 19 (lat już nie powiem), nadal świetnie się bawimy. Po rozegraniu danej gry chcemy w nią zagrać jeszcze raz i jeszcze raz. Fox Cliff ma coś, co przyciąga graczy do ciągłego grania.

Bez względu na wiek, każdy będzie się świetnie bawił. Polecam ten tytuł każdemu, kto chce zagrać z rodzeństwem lub dziećmi.

Czego uczy ta gra?

Gra uczy współpracy. Aby odnieść sukces, dzieci muszą pracować razem. Aby zdemaskować lisa i uniemożliwić mu ucieczkę, muszą dokładnie zaplanować swoje ruchy.

Ocena dziecka przez Szymona

Szymon uwielbia Klif z lisem, ponieważ jest dobrze wykonany i ma fajną funkcję zwaną dekoderem, który dostarcza wskazówek. Jest to jeden z jego ulubionych elementów w grach planszowych. Podoba mu się mechanika gry, taka jak współpraca i ogłaszanie zwycięstwa. Uważa, że zasady są łatwe do zrozumienia i radzi sobie z nimi z łatwością jako 5-latek. Flying Cliff jest łatwy i nikt nie przegrywa.

Warto wspomnieć o nagrodach, którymi może pochwalić się ten tytuł:

 • Najlepsza gra dla dzieci 2018 roku we Francji
 • Najlepsza gra rodzinna (USA 2017)
 • Young Einsteins Award (2017, USA)
 • Najlepsza gra dla dzieci - rekomendacja (2017 Niemcy)
 • Najlepsza zabawka (2017 USA)