Moją pierwszą grą była podstawowa wersja Isle of Skye. Jest to również tytuł, który najszybciej wspiął się w moim osobistym rankingu. Jest to zdecydowanie jedna z najfajniejszych gier kafelkowych w mojej kolekcji, o kilka poziomów wyżej niż wszechobecne Carcassonne. Dziś przedstawiam Wam rozszerzenie do tej gry: Isle of Skye - Druidzi. Czy istnieje jeszcze jedno rozszerzenie do tej gry? Tego dowiecie się w dalszej części tego postu.

Isle of Skye: Druidzi

Czas gry 60 minutWydawca
: LacertaAge

:
10+Liczba
gracze: 2-5Mechanicy
- pozycjonowanie kafelkówTemat
:Szkockie królestwaTemat
Najtańszy sposób na zakup
Jest to

tutaj!

Zawartość pudełka

 • 1 plansza przedstawiająca Dolmen
 • 36 żetonów druidów
 • 10 żetonów kamiennych płyt
 • 6 żetonów punktacji
 • 5 żetonów odpowiadających 50/100 punktów zwycięstwa
 • 9 żetonów monet
 • 1 instrukcja obsługi

Zawartość i wykonanie dodatku

Isle of Skye to gra, która składa się głównie, uwaga!!!, z kafelków. W prezentowanym dodatku głównym elementem są właśnie te komponenty, rozszerzające naszą rozgrywkę. Wykonane są z tej samej twardej i wytrzymałej tektury co w podstawce, co od razu wywołuje uśmiech na mojej twarzy. Graficznie hula równie dobrze, nie widać różnicy w kolorze między tymi dodatkami a starymi kafelkami.

Żetony te można podzielić na różne rodzaje: druidzi i kamienne kafle, punktacja, punkty, monety i tak dalej. Są one łatwe do odczytania i mają wyraźne ikony. Kafle dają frajdę z gry i nie trzeba zaglądać do instrukcji, żeby zobaczyć, co ma każdy kafel.

Instrukcje są jasne i proste do naśladowania, więc możesz je przeczytać raz, a potem wskoczyć do gry!

Zabawa z dodatkiem

W porządku, przejdźmy do najważniejszej części - co dają nam te nowe płytki i jak to zmienia klasyczną rozgrywkę?

Z wyjątkiem fazy kupowania, zasady gry są takie same jak w grze podstawowej. Dzięki temu będziecie mogli zakupić dodatkowe kafelki z waszej planszy dolmenu.

Po zakończeniu pierwszej fazy kupowania gracze będą mogli kupić jeden kafelek żetonu druida z planszy dolmenu lub jeden żeton terenu w woreczku. Pozwala to na większy rozwój rozgrywki, ponieważ gra porusza się i przyspiesza szybciej. Uwielbiam tę cechę - pierwsze fazy nie są już tak restrykcyjne. Pozwala to na większą elastyczność z kaflami i rozwojem we wczesnych fazach gry. Możesz grać pod konkretnymi kaflami punktacji, a nie we wszystkich grach, jak to miało miejsce w niektórych grach podstawowych.

Jak w takim razie kupić te kafle druidów? Każdy kafelek jest wyszczególniony na planszy Dolmenu z kosztem w monetach + kamień żetonowy (to też są monety). Przykładowo, jeśli kafelek znajduje się w określonej pozycji i kosztuje 4 + kamienie tokenów, a na nim znajdują się 3 kamienie, zapłacisz za ten kafelek 7 monet. Proste? Proste?

Kolejną rzeczą, która jest nowa to unikalne zdolności druidów. Czasami przy kupowaniu płytek można znaleźć kamienne płytki. Otrzymujemy dodatkowe zdolności, gdy kupimy jedną z nich.

Dzięki tym kamiennym kaflom można dokonywać niższych zakupów, wymieniać punkty lub zdobywać więcej punktów.

Recenzja dodatku Isle of Skye: Druids.

Nadszedł czas werdyktu - czy dodatek jest potrzebny i czy wypadł dobrze? Dwa razy tak!

Dodatek wykonawczy nie odbiega od podstawy. Nadal wygląda świetnie, styl rysowania i kolory idealnie pasują do gry kaflowej. Ucieszyło mnie, że grubość kafli pozostała dokładnie taka sama.

Dodatek nie robi wielkiej różnicy, dodając jedynie jedną fazę przy zakupie. Wydaje się, że ma to minimalny wpływ na zasady gry. Dodatkowy kafelek na rundę robi znaczącą różnicę w rozgrywce i poprawia rozwój. Możemy fajnie rozbudowywać się o zdolności i dodatkowe kafelki, dzięki czemu nie mamy poczucia "nie zrobiliśmy wszystkiego", co w moim przypadku często było odczuwalne przy podstawce.

Dzięki temu, że mamy więcej elementów do kontrolowania, kafelki druidów oferują miłe urozmaicenie. Jeśli jesteśmy skłonni odpuścić, możemy rozdawać fajne, a co najważniejsze niedrogie kafelki naszym przeciwnikom.

Tak właśnie powinny działać dodatki - wprowadzają małe poprawki, fajnie urozmaicają rozgrywkę, a nie zmieniają podstawowych zasad. Dodatek pozwala nam nadal cieszyć się wspaniałą rozgrywką z Isle of Skye.

Dodatek Isle of Skye: Druidzi wprowadza sporą ilość kafli terenu i punktacji, co poprawia regrywalność tego tytułu. Sam w sobie nie jest powtarzalny, ale każda rozgrywka będzie wyjątkowa!

Dodatek Isle of Skye Druids można również połączyć z grą Wanderer. Niestety nie miałem możliwości zagrania w poprzedni dodatek, więc nie mogę go porównać ani opisać ich połączenia.

Podsumowanie Isle of Skye: Druids addon.

Isle of Skye: Druids add-on jest warty uwagi, jeśli kochasz Isle of Skye. Otwiera on nowe możliwości i mechanikę do gry. Nie będziesz mógł wrócić do podstawki, jeśli zagrałeś w dodatek. ?

Plusy:

 • Wysokiej jakości żetony
 • Nowa faza kupowania
 • Rozwój gry jest szybszy
 • Umiejętności
Minusy:
 • Jakie są minusy?
Przydatne linki

Grę można kupić tutaj w bardzo niskiej cenie!

Link do strony wydawcy

Lacerta Patchwork Doodle

Dziękujemy wydawnictwu Lacerta za udostępnienie egzemplarza do recenzji!

To świetny pomysł! Podziel się:

 • Share on Twitter (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Facebooku (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Reddit (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Pinterest (Otwiera nowe okno)