Jedną z metod szycia jest patchwork. Polega ona na wykorzystaniu małych skrawków tkanin do stworzenia niepowtarzalnych wzorów. Patchwork Doodle to gra typu roll and write, w której haftujemy kołdrę używając skrawków. To takie proste i fajne!

Patchwork Doodle

Czas gry około 20 minutWydawca
:
LacertaAge

:
8+Liczba
gracze: 1+mechanika
- walić i pisaćTemat
: haftowanie kołdryTemat.
Najtańsza gra
Możesz ją kupić tutaj!

Zawartość w pudełku:

 • Instrukcja
 • Zeszyt (80 dwustronnych kartek
 • 6 kredek
 • 10 kart startowych
 • 30 kart skrawków materiałów
 • kostka
 • Pawn

Tworzenie

Pudełko od Patchwork Doodle jest niewielkie, a na nim znajduje się fajna grafika przedstawiająca to, co będziemy robić w grze - rysowanie! "Doodle" na pudełku zostało nawet przedstawione w ten sposób. Zobaczcie sami jaki fajny efekt wyszedł:

Miałem okazję zagrać w przedpremierową wersję drukowaną. Nie była ona w połowie tak dobra jak wersja finalna. Kolory kart są żywe i łatwo wszystko dostrzec. Karty mają dużo skrawków, co jest bardzo ważne, bo dzięki temu widzimy co rysujemy. W zestawie znajduje się również duży zeszyt z kartkami. Zeszyt ten jest dość standardowy w porównaniu do innych gier wykorzystujących tę mechanikę. W pudełku znajdziemy również kostkę, oraz ludzika. Przypomina mi to bardziej kowboja lub kogoś kto zajmuje się szyciem.

Właśnie!!! Zapomniałam wspomnieć o kredkach. W środku znajdziecie sześć kredek. Jeśli chcecie upiększyć swoje kołderki, możecie użyć dowolnej ich ilości.

Rozgrywka

Osobiście nie przepadam za grami, które wykorzystują mechanikę roll & write, czyli tocz i rysuj. Zazwyczaj omijam je szerokim łukiem. Tym razem jednak zagrałem.

Rozgrywka jest bardzo prosta. Każdy z graczy zaczyna od wzięcia arkusza, a następnie wylosowania karty startowej. Jest to złom, który ma siedem kwadratów. Celem graczy jest wypełnienie całego arkusza złomem. Jako pierwszy losowany jest element startowy.

Gra polega na rzucaniu kostką, przesuwaniu człowieka i losowaniu złomu na przystanku pionka. Gracz może zdecydować, że nie będzie rysował, ale nie utrudni to gry. Złom można rysować na planszy do woli - odwrócić go i narysować lustrzane odbicie w dowolnym miejscu.

W każdej rundzie będziemy wykonywać sześć rzutów. Po wykonaniu określonej ilości rzutów następuje punktacja cząstkowa.

Rundę rozpoczynamy od wyłożenia nowych kart i dalej rzucamy. Trzecia runda kończy się i gra jest skończona. Odejmujemy również punkty za ewentualne pozostałe pola.

Naszą kołdrę mogą uzupełnić także gracze, którzy posiadają specjalne zdolności. Mogą być one bardzo przydatne, dlatego warto, aby były przechowywane na czarną godzinę.

Recenzja gry Patchwork Doodle

Patchwork Doodle to kolejna edycja świetnej gry w haftowanie kołder. Tym razem Lacerta proponuje inną mechanikę - roll and draw. I powiem Wam, że jest to jedna z fajniejszych gier "rysunkowych" w jakie grałam. Bardzo podoba mi się sposób, w jaki gra została wykonana. Jest bardzo kolorowa, "ręcznie" rysowana jakby kredkami. Grafika, która jest tu najważniejsza, jest bardzo wyraźna, co znacznie poprawia zabawę.

Gra w ogóle nie jest trudna. To takie proste jak rzut kością, przesunięcie pionka i rysowanie. Każdy rysuje na swoim arkuszu, więc nie ma mowy o interakcji. Lubię interakcję między graczami więc to rozwiązanie mi pasowało. Czułem się jakbym grał sam ze sobą, a nie z innymi. Patchwork Doodle nie ma maksymalnej liczby graczy. Jest to fajna rzecz. Możesz grać z 10, 15 lub 20 graczami.

Podsumowanie gry Patchwork Doodle

Tytuł ten przeznaczony jest przede wszystkim do rozgrywki rodzinnej lub gry ze znajomymi. Myślę, że gracze planszowi mogą się nudzić podczas rysowania. Jeśli dopiero zaczynasz grać w gry planszowe, to Patchwork Doodle jest świetną opcją. Należy wspomnieć, że w gry planszowe może grać każdy, niezależnie od wieku.

Pros

 • Wykonanie
 • Proste zasady
 • Niski próg wejścia
 • Możliwość gry przez nieograniczoną liczbę osób

Minusy

 • Brakuje mi interakcji między graczami
Przydatne linki

Grę można kupić tutaj w bardzo niskiej cenie!

Link do strony wydawcy

Dziękujemy wydawnictwu Lacerta za udostępnienie egzemplarza do recenzji!

Inne gry Lacerta

Wysokie Napięcie: Recenzja gry karcianej

To świetny pomysł! Podziel się:

 • Share on Twitter (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Facebooku (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Reddit (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Pinterest (Otwiera nowe okno)