Musicie przyznać. Kto kompulsywnie gra w Tetrisa? Większość geeków, którzy czytają tego bloga ???? pewnie nie. Ja ostatnio odkryłem Tetris 99 na Switchu i bardzo polecam. Dzisiejszy post nie jest o tej grze, a raczej o grze, która była nią inspirowana. Na stole recenzenckim pojawiła się gra logiczna fits wydawnictwa Egmont. Otrzymała ona wiele nominacji i nagród. Czy zdobyła również moją sympatię?

Pasuje

Czas gry 30 minWydawca
:
EgmontAge

:
8+Numer
gracze: 1-4Mechanika
- spadające klockiTemat
:
Układanie klocków

Najtańsze miejsce do kupienia tutaj!

Zawartość pudełka

 • Instrukcja
 • 64 klocki (po 16 w każdym kolorze)
 • 4 ramki z pokrywkami
 • 20 płytek
 • 8 dwustronnych plansz do gry

Realizacja

Pierwszy raz z grą Fits miałam okazję zapoznać się jeszcze na tegorocznym Pyrkonie. Przyznaję, nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Mogę nawet powiedzieć, że na pierwszą rozgrywkę "zaciągnął" mnie kolega. Gra wizualnie nie przypadła mi wtedy do gustu i nadal nie zachwyca. Wielu wydawców przyzwyczaiło nas do pięknych elementów, a te użyte w tej grze niestety wyglądają dość... tandetnie. Kolory również jakieś takie mało żywe. Niektóre elementy w moim egzemplarzu nie są nawet przycięte, ale nie sprawia to żadnych kłopotów podczas rozgrywki.

Rampy, które służą nam za planszę do gry, mogą być bardzo praktyczne i dobrze spełniają swoją rolę. Klocki nie wypadają, nie turlają się, a skośna konstrukcja tworzy fajny efekt "spadających" klocków. Jestem jak najbardziej za takimi elementami w grach.

Wizualnie gra nie przypadła mi do gustu. Uważam, że mogła być lepsza. Jest to jednak kwestia gustu i niektórym się podoba. Może to wykonanie ma nawiązywać do czasu oryginału?

Gameplay

W Fits, podobnie jak w Tetrisie, zostaną nam upuszczone bloki, a naszym zadaniem jest ułożenie ich w jak najlepszym wariancie. Normalnie klocki układamy tak, aby zapełnić planszę i usunąć rzędy. W Fits mamy jednak cztery rundy, a każda z nich ma nieco inne zasady punktacji.

 • Pierwszą z nich wypełnimy starając się zapełnić każde pole na planszy, tak aby nie było żadnej luki.
 • Druga runda wprowadza nowe pola punktacji. Jeśli zostaną one odkryte, otrzymujemy bonus.
 • Trzecia runda jest już nieco trudniejsza. Dostajemy pola ujemne, których odkrycie może prowadzić do uzyskania większej ilości punktów.
 • Ostatnia runda w której na planszy pojawiają się symbole. Znajdują się one w parach. Jeśli obie pary są widoczne, otrzymujemy punkty. Jeśli tylko jedna jest widoczna, przegrywamy.

Jak widać, w każdej rundzie przyznawany będzie określony bonus. Są też określone zasady punktowania: jeden punkt za każdy rząd stosu i jeden punkt za pole bez stosu. Czasem kończymy z punktami minus, jeśli klocki nie idą po naszej myśli. Osoba z największą ilością punktów po czterech rundach wygrywa grę.

Najważniejsze jednak było to, jak wygląda ruch gracza. Każdy gracz dostaje kafelek startowy/klocki, które umieszcza na swojej planszy. Następnie będziemy losować kafelki i układać je przy swoich torach. Zasady układania są proste. Klocki można obracać i wyrzucać. To wszystko!!! Wiecie już, jak grać w Paski. To jest tak proste jak Tetris!

Recenzja gry Fits

Fits wizualnie zupełnie mnie nie przekonał, a wręcz odrzucił. Wykonanie nie przemawia do mnie i mogłoby być nieco lepsze. Nie mogę tego jednak powiedzieć o samej rozgrywce, która bardzo mnie przekonała. Bardzo lubię zasiadać do gier logicznych, zwłaszcza takich, w których mogę rywalizować z innymi. Gra może nie jest tak dynamiczna jak Ubongo, inna gra od Egmontu, ale emocji jest tu równie dużo, zwłaszcza podczas oczekiwania na odpowiedni klocek.

Nigdy nie wiesz jaki blok cię spotka, więc wiele razy trzeba zmieniać plan gry. System rund jest świetny. Różna punktacja i bonusy są naprawdę fajne. Regrywalność gry wynika z losowości bloków działa dobrze. Ponieważ bloki padają w różnej kolejności, nie sposób znaleźć zwycięskich strategii. Regrywalność jest tak samo ważna jak skalowalność. Rozgrywka działa dobrze niezależnie od tego, ilu mamy graczy. Dzieje się tak dlatego, że nie ma interakcji między graczami.

Podsumowanie gry Fits

Gra Fits to świetna propozycja dla rodzin. Starsi dorośli będą mogli nieco wytężyć swój mózg, a dzieci nauczą się myślenia przestrzennego. Fits jest na tak, nawet jeśli wykonanie boli. Fits to świetna rodzinna logiczna gra planszowa. Jest ex aequo z Ubongo, mogę śmiało stwierdzić.

Pros

 • Rampy
 • Regrivity
 • Każda runda ma inny system punktacji

Minusy

 • Przeciętne wykonanie
Przydatne linki

Grę można kupić tutaj w bardzo niskiej cenie!

Link do strony wydawcy

Gra karciana "Ubongo" wydawnictwa Egmont

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego!

To świetny pomysł! Podziel się:

 • Share on Twitter (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Facebooku (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Reddit (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Pinterest (Otwiera nowe okno)