Często jest tak, że jeśli jakaś mechanika jest znana, to pojawią się nowe tytuły wykorzystujące podobną mechanikę. Tak było w przypadku gier typu roll-and write, czyli tocz i rysuj. Nie będziemy się zagłębiać w mechanikę dzisiejszej gry planszowej, a raczej w jej tematykę. Popularnym tematem okazał się Paryż. Pictures of Paris to gra, która jest dzisiaj opisywana. Polega ona na malowaniu, zbieraniu farb i mieszaniu kolorów.

Obrazy Paryża

Czas gry 60 minutWydawca
: Czacha GamesWiek

:
10+Wiek
moim zdaniem:grany 9,5+, nie grany 10,1+Liczba
graczy: 2+Mechanika
- worker placementTemat

:
malowanie.

Zawartość pudełka

 • 1 deska dwuwarstwowa
 • 4 plansze dla graczy
 • 4 sztalugi
 • 24 markery pomocnicze
 • 12 ośmiokątnych znaczników wzmocnienia
 • 211 kostek pigmentowych
 • 32 karty z obrazkami
 • 12 znaczników punktów prestiżu
 • 4 płytki z niedostępnymi akcjami
 • Znacznik pierwszego gracza
 • 15 kart bonusowych
 • 8 płytek malarzy

Realizacja

Zdjęcia z Paryża to ładnie wykonana gra planszowa, która swoją kolorystyką zachęca do rozłożenia i zagrania. Nie tylko pudełko z grą wygląda świetnie, ale również komponenty znajdujące się w środku prezentują się pięknie. Kolorystyka zastosowana w grze jest bardzo żywa - jasne, liczne barwy, które doskonale wpisują się w tematykę malarstwa.

Tytuł prezentuje się świetnie graficznie, jest też bardzo czytelny. Nikt nie miał problemów ze zrozumieniem "co autor miał na myśli" podczas rozgrywki.

Trwałość komponentów nie jest dobra. Mam tylko jeden zarzut do małych kostek pigmentu. Łatwo się rysują, powodują uszkodzenia boków, a potem kruszą się - gracze Terraformacji Marsa wiedzą o czym mowa. ?

Moim faworytem jest chyba ruchome koło, które jest jednocześnie główną planszą gry. Możecie się o tym przekonać sami:

Wykonanie jest solidne i dobre. A co z mechaniką? To znajdziecie w dalszej części strony.

Gameplay

Images of Paris to tytuł z półki gier abstrakcyjnych, wykorzystujący mechanikę worker placement. Co zaskakujące, celem uczestników podczas rozgrywki nie jest samo malowanie, a zdobywanie punktów. Samo to nakładanie farb na obrazy to tylko część możliwości, za które możemy otrzymać punkty. Ulepszanie narzędzi i mieszanie farb również pozwala nam zdobywać punkty.

Każdy gracz otrzymuje tablicę z narzędziami, paletę oraz trzech malarzy. Są to pionki, które będą wysyłać na planszę główną. W każdej rundzie krąg planszy zmienia się, powodując wykonanie akcji lub zwiększenie pola. Planszę można podzielić na trzy kręgi: wewnętrzny, zewnętrzny i środkowy. Każdy z nich ma swoje unikalne akcje i możliwości. Każde pole może być zajęte tylko przez jednego artystę, z wyjątkiem centrum. W grze można już usadowić dowolną liczbę malarzy.

Będziemy wysyłać swoich "robotników", każdy zajmuje odpowiednie pola. Gdy wszyscy gracze wyślą robotników, następuje faza akcji. Można zdobywać pigmenty, mieszać kolory, ulepszać narzędzia, a nawet malować obrazy. Akcje są kończone, sprzątane, a malarz zostaje na kolejną rundę. Koło jest teraz obracane i rozpoczyna się kolejna runda.

Gra kończy się, gdy gracz ukończy dwa obrazy lub skończy się czarny pigment.

W Pictures of Paris chodzi przede wszystkim o zabawę. Jest to streszczenie zasad, ale nie ma ono na celu zanudzenia Was. ?

Zaawansowane

Dostępna jest również bardziej zaawansowana wersja gry Pictures of Paris. Dodaje ona zasady kart bonusowych oraz żetony malarzy. Każdy malarz jest przypisany do innego gracza i ma swoją unikalną zdolność. W oba warianty można grać jednocześnie.

Recenzja gry Obrazy Paryża

Images of Paris to pięknie wykonana gra, która podoba mi się głównie ze względu na kolorystykę. Żywe kolory przez cały czas biją blaskiem zarówno z pudełka jak i z komponentów. Gdy siedziałem za ladą z planszówkami w pracy, wiele osób zerkało na ten tytuł pytając o co chodzi i jak się w niego gra (podobnie jak ja czytając instrukcję do tego tytułu). Komponenty jakościowo wypadają fajnie, jedynym mankamentem są drapiące kostki pigmentu. Daję 5+

Pictures wykorzystuje najbardziej znaną mechanikę w grach - worker placement. Tworzy fajną tablicę i pozwala na planowanie do przodu. Jest to kluczowe, ponieważ jeśli twoi malarze nie będą mieli racji, możesz nie zdążyć z akcją przez kilka rund.

Uwielbiam też pomysł mieszania i łączenia kolorów. Może dlatego, że sam to kiedyś wymyśliłem i chciałem zrobić z tego grę. Potrzeba strategii, aby zdobyć farbę, wymieszać ją, a następnie nałożyć na obraz.

Tytuł jest łatwy do nauczenia - są tylko dwa warianty i proste zasady. Można się zrelaksować i zagrać z rodziną, przyjaciółmi lub bardziej doświadczonymi graczami.

Czy podobała mi się gra w Obrazki? Tak, podobała mi się gra w Obrazki. Było wiele kombinacji i uśmiechów... aż do mojej zwycięskiej strategii. Trudno jest jej przeciwdziałać. Jeśli jesteś graczem rodzinnym, który nie "stara się" wygrać, to wybacz mi następny akapit. Nie psujcie sobie zabawy!!! ?

Strategie wygrywania

Jak to wygląda? Nie musisz malować ani ulepszać swojego pędzla, aby wygrać grę. Tak, to gra o malowaniu ???? Każdy czarny pigment zdobywa dla nas punkty i jest jednym z warunków ukończenia gry. Jest on również bardzo łatwy do wykonania. Wystarczy, że uaktualnimy nasze mieszanie, wymieszamy, a następnie znów zrobimy czarny pigment. Mamy najwięcej punktów i gra szybko się kończy.

Inni gracze nie będą mieli takiej samej szansy na namalowanie obrazka w tak szybkim tempie, ani na zdobycie punktów poprzez ulepszenie swojego narzędzia. Można tego uniknąć, zmieniając jedną zasadę: gra nie kończy się po wykorzystaniu wszystkich czarnych pigmentów.

Skalowanie

Tytuł nadaje się dla dowolnej liczby graczy, ponieważ mamy żetony, które pozwalają nam zakryć część pól. Jeśli gramy z dwoma lub trzema graczami, to pól akcji jest mniej. W grze czteroosobowej może zrobić się bardzo ciasno, gdy gracze muszą pozyskiwać nowych malarzy. To właśnie wtedy trzeba myśleć z rozmachem.

Regrywalność

No dobrze, ale jak wypada regrywalność poziomu? Jest dobrze, ale mogłoby być jeszcze lepiej. Zmiennych w grze jest bardzo mało, zwłaszcza w wersji podstawowej. Jedynie opcje malowania są różne. Tryb zaawansowany posiada już dodatkowe zdolności i karty bonusowe. Daje to mały powiew świeżości przy kolejnych rozgrywkach.

Podsumowanie gry Paryż "Obrazki

Obrazy Paryża to świetny tytuł, któremu warto poświęcić swój czas. Ta gra jest idealna dla rodzin. Ma piękny design, świetne skalowanie i fajną mechanikę. Jest jeden problem: strategie wygrywania. Można to jednak naprawić zmieniając jedną zasadę. Osobiście polecam przetestować przed zakupem.

Pros

 • Połączenie baggera i ruchomych desek to fajna kombinacja
 • Piękny wygląd
 • Proste zasady
 • Tryb zaawansowany

Minusy

 • Strategie, które wygrywają
 • Regresja
Przydatne linki

Link do strony wydawcy

Recenzja "Czaszki

Dziękujemy wydawnictwu Czacha Games za udostępnienie egzemplarza do recenzji!

To świetny pomysł! Podziel się:

 • Share on Twitter (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Facebooku (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Reddit (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Pinterest (Otwiera nowe okno)