Marzysz o budowaniu wysokich, pięknych wieżowców? Możesz ścigać się z innymi deweloperami w Manhattanie, grze, która symuluje wyścig przez miejską dżunglę.

Manhattan

Zawartość gry:

  • Gra
  • 45 kart budowli
  • 96 budynków z tworzywa sztucznego
  • 4 plastikowe znaczniki
  • 4 plansze dla graczy
  • 1 okrągły plastikowy marker
  • Instrukcja obsługi

Wykonanie gry Manhattan

W średniej wielkości ładnie zaprojektowanym pudełku znajdziemy sporo dobrze wykonanych elementów. Sama okładka z Manhattanu pokazuje co będziemy robić podczas gry i jakie będzie jej przeznaczenie . Jaskrawe kolory budynków przyciągają uwagę i zainteresowanie potencjalnych graczy. To pierwszy element, który znajdziemy w pudełku - kolorowe budynki o różnej wysokości. Są one plastikowe, przezroczyste, w czterech różnych kolorach. Ta edycja od FoxGames została nieco poprawiona, ponieważ w pierwotnej wersji tej gry budynki nie były tak efektowne i nie wyglądały tak dobrze.
Kostki budynków zostały wykonane solidnie, a wszystkie łatwo się zatrzaskują i rozsuwają, co jest ważne podczas rozgrywki, gdzie będziemy je układać jedna na drugiej. Po kilkunastu rozgrywkach nie widać na nich żadnych znaczących rys, zadrapań czy pęknięć. Wszystko jest w nienaruszonym stanie. Te plastikowe budynki naprawdę świetnie prezentują się na planszy, choć można narzekać, że czasem ciężko odróżnić jakiej wielkości jest dany segment.

Kolorowa plansza do gry to kolejny element, który znajdziemy w pudełku. Zawiera ona sześć miast z dziewięcioma polami do budowy naszych budynków oraz tor punktacji. Plansza sama w sobie jest piękna, ale budynki czynią ją jeszcze bardziej zachwycającą.

Ważne są również karty, które pozwolą nam wznieść nasze wieżowce. Karty te są bardzo proste, gdyż zawierają jedynie grafikę i znacznik, który wskaże miejsce, w którym dany budynek można umieścić na planszy. Można zauważyć, że w grze występuje 9 pól lub 9 kart. Każdy typ karty ma swoją grafikę, która nie jest zbyt zła.

Wszystko wygląda solidnie i ładnie. Unikalna kolorystyka i design przyciągnie wielu graczy. ?

Gameplay

Manhattan to doskonały przykład gry rodzinnej lub wypełniacza pomiędzy cięższymi grami. . W grze będziemy układać nasze budynki tak, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Gracz, który ma ich najwięcej po wyczerpaniu budynków, zostaje zwycięzcą.

Każda runda będzie miała kilka odsłon. Na początku każdej rundy gracze będą gotowi do budowy. Gracze wybiorą z puli liczbę budynków, które chcą zbudować, w zależności od tego, ilu bierze udział w grze. Są to budynki, których gracze będą mogli użyć w danej turze. Gracze będą na przemian odwracać karty i umieszczać budynki w odpowiednich miejscach na planszy. Choć będą mogli nadbudowywać lub budować nowe wieżowce, muszą przestrzegać określonej zasady. Aby nadbudować inne budynki, musisz mieć najwięcej pięter w danym budynku.

Wykorzystanie kart to bardzo ciekawy sposób rozwiązywania problemów, który bardzo mi się podoba. Każdy z graczy umieszcza na polu budynek, rozpatrując kartę. Chodzi o to, że karta o tej samej nazwie działa inaczej w rękach każdego gracza.

Gdy wszystkie budynki zostaną wykorzystane, runda się kończy i przechodzimy do punktowania. Punkty można zdobyć na podstawie trzech kryteriów. Największy budynek, najwięcej wieżowców oraz posiadane miasta. Punktujemy każdą rundę i wyłaniamy zwycięzcę po ostatniej rundzie.
Wygrywa gracz z największą ilością punktów.

Przegląd gry "Manhattan

Manhattan to zdecydowanie najlepsza z oferowanych pozycji przez FoxGames. Dawno nie bawiłem się tak dobrze przy grze typu filler. Gra jest bardzo ładnie wykonana, solidna i grywalna, a przede wszystkim udaje się jej zatrzymać graczy przy stole. Wszystko, czego potrzebuje typowy filler. Budynki na planszy, grafiki i kolory bardzo dobrze się ze sobą komponują, dzięki czemu sam wygląd gry przyciąga graczy do zabawy.

Czasami mieliśmy problemy z liczeniem pięter. Ale można to zignorować ???? Zasady są proste i łatwe do zrozumienia, dzięki czemu są przystępne zarówno dla dzieci, jak i nowych członków planszy. Skalowanie działa dobrze przy trzech-czterech osobach, ale dla dwóch jest zbyt proste. Wtedy gramy z dwoma kolorami. Łatwiej jest kontrolować terytoria.

Gra jest najlepsza dla czterech osób, ponieważ jest więcej planowania i mniej interakcji. Znajdziecie się w sytuacji, gdy będziecie wzajemnie zasłaniać swoje budynki i zbierać dodatkowe punkty, które pomogą wam dominować w miastach.

Regrywalność

Ze względu na karty, gra jest regrywalna. Dzieje się tak dlatego, że nasze wieżowce zawsze będą wyglądać inaczej, a sytuacja na planszy zawsze będzie taka sama. Ponieważ nie mamy pełnej kontroli nad tym, co dzieje się przy stole, sprawiają one, że gra jest nieco losowa. Mimo, że nie lubię negatywnej interakcji, gra mnie przekonała. Jest to świetna gra wypełniająca, ale nie pełnowartościowa, jak już wspomniałem.
Kończy się jednak u mnie, na jednej z najpiękniejszych półek tuż obok niesamowitej Sagrady, która już niedługo będzie dostępna dzięki FoxGames. Moją pierwszą polską recenzję gry możecie przeczytać tutaj. Recenzja Sagrady.

Największymi atutami gry Manhattan są unikalny sposób wykorzystania kart oraz design. To właśnie te cechy wyróżniają ten tytuł na tle innych.

Zapomniałem dodać, że jest to dodatkowe wydanie gry, która w 1994 roku zdobyła prestiżową nagrodę Spiel des Jahres.

Podsumowanie gry "Manhattan

Jest to najlepszy tytuł FoxGames, w jaki miałem przyjemność zagrać. Gra Manhattan to świetny wybór, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z grami, albo szukasz gry rodzinnej lub wypełniacza.

Plusy:

  • Solidnie wykonana
  • Super wypełniacz
  • Proste zasady
  • Wygląda świetnie

Minusy:

  • Problem z liczeniem pięter
  • Dwie osoby średnio pracują za tę samą kwotę