W świecie gier wideo dostępnych jest wiele DLC. Podczas gdy niektóre nie dodają nic do rozgrywki, inne potrafią zapewnić nam rozrywkę na wiele lub więcej dni. My jesteśmy w świecie gier planszowych, gdzie dodatki są czasem zbędne, a czasem są tytuły "must-have", do której grupy należy Kingdomino Age of Giants. W dzisiejszym poście poznamy odpowiedź.

Kingdomino - Age of Giants

Czas gry 25 minutWydawca.
: FoxGamesAge

:
8+Liczba

gracze:

2-5Mechanika:


Umieszczanie kafelkówTemat
- królestwo
Najtańszy sposób na zakup gry
tutaj!

Zawartość pudełka

 • 1 zamek 3D
 • 1 wieża do dopasowywania płytek
 • 2 brązowe pionki króla
 • 1 kamień startowy
 • 29 płytek domina (12 płytek gigantów, 17 płytek zadań)
 • 6 olbrzymich pionków
 • 1 notatnik

Realizacja

Na wstępie należy wspomnieć, że dodatek wygląda równie pięknie jak podstawowa gra Kingdomino. Wszystkie rysunki zostały genialnie przygotowane przez Cyrila Bouqueta, nadają fajny klimat rozgrywce i doskonale łączą lekkość gry z budowaniem królestwa. Graficznie dodatek wypada bardzo dobrze. A jak jest z jakością? Równie dobrze. W dodatku ponownie otrzymujemy bardzo grube kafle i nie ma tu mowy o szybkim niszczeniu.

Dodatek wprowadza nową mechanikę zwaną gigantami. Są to duże drewniane pionki, które mają przyklejone obrazki i przedstawiają wcześniej wspomniane giganty. Choć wygląda to świetnie, to uważam, że giganty mogłyby być mniejsze. Zajmują sporo miejsca na kaflach, co czasem mi przeszkadza.

Age of Giants wprowadza też coś nowego, co powinno być w podstawce: wieżę z kafli. Wszystko działa bez zarzutu. Wieża jest w stanie pomieścić kafelki zarówno z podstawki, jak i z dodatku. Jednak Queendomino nie będzie dobrze działać w wieży.

Dodatek Era of Giants wypada bardzo dobrze pod względem wydajności. Mój test zaliczył na piątkę z plusem.

Gameplay

Rozgrywka w Kingdomino z dodatkiem Era of Giants nie różni się zbytnio od czystej podstawki. Idea całej gry jest taka sama - zbieraj płytki, układaj je, zdobywaj punkty.

Dodatek pozwala jednak temu czcigodnemu tytułowi rozwinąć skrzydła. Najważniejszym elementem są tytułowe giganty. To one będą zajmować nasze kafelki, a także zakrywać korony. Jeśli zbierzemy kafelek, na którym znajduje się gigant, musimy umieścić go na jednym z naszych kafelków. Litery te są widoczne na zebranych przez nas kaflach. Przy dopasowywaniu należy układać je wyżej. Każdy gigant, który zajmuje nasze terytoria zarabia nam koronę. Gigantów tych można jednak usunąć. Do gry zostały dodane specjalne płytki stóp, które pozwalają na przenoszenie gigantów ze swojej planszy na terytorium przeciwnika. Trzeba uważać, gdyż przeciwnik również posiada tę zdolność!

Kolejną ważną zmianą jest zastosowanie kafli zadań. Kafle zadań losuje się na początku każdej gry. Kafelki te mówią nam, jaki wynik otrzymamy na koniec. W oryginalnej grze w centrum znajdował się zamek i pełny układ królestwa 5x5. Tutaj jednak będziemy losować kafelki. Możemy otrzymać łąki na rogach lub zamek na jednym rogu.

Dodatek pozwala na grę w maksymalnie pięć osób. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, teram możesz grać z całą rodziną.

Recenzja dodatku Kingdomino

Przejdźmy do najważniejszej części tego wpisu, czyli czy warto zaopatrzyć się w dodatek Age of Giants do Kingdomino. Oczywiście, że tak!!! Jeśli lubisz grać w Kingdomino to zakup tego dodatku jest wręcz konieczny. Dlaczego. Świetne wykonanie, bardzo grywalny dodatek, doskonałe zmiany, kafelkowa wieża i mechanika super gigantów, która wprowadza trochę negatywnej interakcji. Jeśli chodzi o skalowanie z dodatkiem, to wszystko wypada bardzo podobnie do podstawowej odsłony królewskiej gry. Jednak jeśli chodzi o replayability to tutaj poszło ono znacznie w górę. Dodatek oferuje sporo nowych kafelków, a także dodatkowe opcje punktacji, które znacząco urozmaicają rozgrywkę. Przy dodatku bawiłem się świetnie i nie mogę mówić tutaj o jakiejkolwiek nudzie.

Najbardziej pociągającym aspektem dominacji gigantów nad koroną jest według mnie mechanika tego wszystkiego. Dzięki temu wprowadzeniu ważniejsza staje się walka o dobre miejsca na torze dobierania. Branie najlepszych kafli jest teraz bardziej bolesne, jeśli gigant ukrywa się na wyższym kaflu. Podoba mi się więcej myślenia i kombinowania.

Choć nie wspominałem o tym wcześniej, warto o tym wspomnieć. Choć dodatek można spokojnie połączyć z Queendomino nie czuję takiej potrzeby. Uważam, że queendomino jest na tyle złożone, że dodawanie dodatkowych problemów jest zbędne. Nie oznacza to jednak, że nie można spróbować samemu się przekonać. ?

Podsumowanie addonu Kingdomino

Każdy kto posiada Kingdomino powinien rozważyć zakup tego dodatku. Jeśli szukacie urozmaicenia i zwiększenia przyjemności z gry w królestwo, to śmiało możecie lecieć do sklepów i go kupić.

Pros
 • Pięknie wykonany
 • Proste zasady
 • Mechanika gigantów
 • Regrywalność
Minusy
 • To może nie być twoja ulubiona rzecz do zrobienia, gdy grasz z Queendomino
Przydatne linki

Grę można nabyć tutaj w bardzo niskiej cenie!

Link do strony wydawcy

FoxGames dziękuje za egzemplarz recenzencki!

Inne gry dostępne na FoxGames

Sagrada recenzja

Recenzja Manhattan

Przegląd szlaków wodnych

To świetny pomysł! Podziel się:

 • Share on Twitter (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Facebooku (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Reddit (Otwiera nowe okno)
 • Udostępnij na Pinterest (Otwiera nowe okno)