Zostałem zaproszony do współpracy, jeśli przejrzysz pisma Zgreda starszego niż czterdzieści lat to chętnie coś napiszę. ?

Wydawnictwo Nasza Księgarnia ma świetny tytuł, do którego właśnie wszedłem. Jest to bardzo przyjemna gra rodzinna o nazwie Wielka Ucieczka.

Jak to kiedyś było

Moją młodość rozniecali kowboje, Indianie i westerny. Opowieści o piratach były kolejnym rodzajem historii, które wywoływały wielkie emocje. Wyspa Skarbów czy Porwanie za młodu Roberta Stevensona nadal cieszą się dużą popularnością. Coś z tego gatunku można nawet zobaczyć w kinach.

Gatunek piracki przeżywa również odrodzenie dzięki kapitanowi Jackowi Sparrowowi, który był nieco pijany. Możesz spróbować historii o piratach, ponieważ piraci znowu dobrze się sprzedają.

Wielka ucieczka

Załoga piratów tym razem będzie próbowała uciec z więzienia. Nie jest to jednak łatwe zadanie, a łódź, która ma dla nich płynąć nie jest wystarczająco duża. Każdy, kto nie zdąży, odpada! Jest to kręta droga, więc trzeba rzucać odpowiednie karty, aby się nią poruszać. Dzięki temu będziemy mogli poruszać się wzdłuż symboli, które prowadzą do wolności. Zawsze skaczemy do pierwszego symbolu, który jest wolny, ale to od nas zależy, który pionek wybierzemy. Przy odrobinie szczęścia i większej liczbie graczy może się okazać, że jeśli wybierzemy odpowiednią strategię, będziemy mogli przeskoczyć prosto z początku planszy aż do łodzi. W tym przypadku sprawdzi się.

Każda drużyna składa się z sześciu pirackich pionków. Układ planszy można dowolnie zmieniać. Choć początkowo mamy w ręku sześć kart, szanse na to, że wykorzystamy je do dotarcia do łodzi są znikome. Dlatego, gdy nasz pirat wycofa się na pole, które jest już zajęte przez innego przedstawiciela tej nacji, gracz otrzymuje jedną kartę. Dwóch piratów stojących na tym samym polu zaowocuje dwoma kartami. Niemożliwe jest zdobycie trzech kart, jeśli na polu znajdują się już trzy pionki. Musimy wycofać się na kolejne.

Jest jeszcze wiele innych wariantów rozgrywki, ale z tego korzystamy najczęściej.

Co znajduje się w środku skrzyni

W zestawie znajdziesz następujące elementy:

  • 8 płytek terenu z podwójnymi bokami
  • 102 karty z symbolami
  • 30 pionków piratów dostępnych w 5 kolorach
  • 8 żetonów skrzyń
  • 5 znaczników gry
  • Torba do transportu w podróży

Instrukcja i proste pudełko na foremki

Leo Colovini wymyślił zasady do tej gry. Tomek Larek zaprojektował grafiki w polskiej wersji. Na pudełku opisano grę jako przeznaczoną dla graczy od 8 roku życia, ale młodsi gracze również mogą z niej korzystać. Rozgrywka trwa od dwudziestu do trzydziestu minut i może w nią grać maksymalnie pięć osób.

Podsumowanie

W The Great Escape grałem zarówno ze starszym, jak i młodszym synem. Osiemnastolatek na początku podszedł do gry z wahaniem, ale szybko się do niej przekonał. Każda rozgrywka jest inna, a młodsi gracze dodają wspaniały chaotyczny element. Ta gra to świetna zabawa i będzie ulubioną na wakacjach.

Warto by było, gdyby w kolejnej edycji zrobili bardziej trwałe karty symboli. Jeszcze jedna rzecz: gra zacięła się, gdy podczas jednej z rozgrywek na planszy pozostały dwa pionki. Zdarzyło się to raz w kilkudziesięciu innych grach, więc nie jest to wielka niedogodność.

[EDIT]
Po opublikowaniu tekstu otrzymałem dodatkową informację za pośrednictwem Facebooka, która potwierdziła, że problem, który nazwałem "zacinaniem się" nie istnieje. Nie ma go w mojej instrukcji. Łódź, którą uznawaliśmy za koniec przygody dla piratów, którzy do niej dotarli, można traktować jak zwykłe pole. Oznacza to, że jeśli utkniemy, nasi dzielni harcerze mogą pomóc naszemu koledze, który został z tyłu. Jeśli tak, to nie mam żadnych zastrzeżeń co do The Great Escape? ?

Jest to zdecydowanie coś, co polecam!

Jesteśmy wdzięczni wydawnictwu Nasza Księgarnia za egzemplarz recenzencki!

Zapraszam do lektury kolejnych recenzji już wkrótce.
Jeśli chcecie być na bieżąco, polubcie
Stronę na Facebooku ??? ?

KubaGra na Facebooku

To świetny pomysł! Podziel się:

  • Share on Twitter (Otwiera nowe okno)
  • Udostępnij na Facebooku (Otwiera nowe okno)
  • Share on Reddit. (Otwiera się w nowym oknie)
  • Share on Pinterest (Otwiera się w nowym oknie)