W świecie planszówek jest wiele pozycji, które mają tematykę związaną z malarstwem i sztuką. Kanagawa i Pictures of Paris to dwie z moich ulubionych gier planszowych. Gra Canvas, nowa pozycja w tym gatunku, była czymś, czemu nie mogłam się oprzeć. Jak wypada na tle innych gier i czy nadaje się dla każdego?

Canvas

Zawartość pudełka

  • 53 białe płytki wollastonitowe
  • 30 płytek niebieskiego kianitu
  • 20 płytek turmalinu arbuzowego w kolorze różowym
  • 10 płytek w kolorze antracytowym, (czarnym)
  • 5 płytek z żółtego aurypigmentu
  • 24 karty kolekcjonerskie
  • 5 silikonowych pionków dostępnych w kolorach graczy
  • Plansza do gry w kolorach graczy
  • 5 dwustronnych płytek z narzędziami
  • 1 torba
  • Instrukcja obsługi

Projekt

Canvas przykuwa uwagę przede wszystkim na każdym kroku. Już przed otwarciem pudełka możesz mieć zagwozdkę jak je otworzyć! Jest ono wysuwane, co jest bardzo nietypowym rozwiązaniem w świecie gier planszowych. Dzięki temu na pudełku nie ma zbędnych informacji, obrazków, grafik i innych niepotrzebnych drobiazgów, ale widać... obrazek, czyli temat gry. Same elementy również wykonane są w niekonwencjonalny sposób.

Bardzo podobają mi się przezroczyste karty. Na tych kartach znajdą się elementy, które będziemy "malować", co jest świetnym pomysłem. O ile jest to świetne rozwiązanie do zabawy, o tyle może się dość mocno zarysować. W środku znajdziecie również matę, markery i karty. Można też znaleźć koszulki do trzymania kart. Jest to przydatne do tworzenia świetnie wyglądających obrazów poprzez łączenie wielu kart do malowania. Podobne karty były dostępne również w grze Gloom. Jednak po nałożeniu rozpadały się. W tym przypadku jest to świetne rozwiązanie. Największym atutem Canvas jest aspekt wizualny . Nie można tego pominąć.

Gameplay i opinia o Canvasie

Podczas gry, jak już pewnie się domyślacie, będziemy malować obrazy! Gracze będą pozyskiwać z maty karty elementów malarskich, by następnie łączyć je w piękne obrazy. Będą je pozyskiwać w podobny sposób jak w grze Sztama, w której pierwsza karta jest darmowa, a kolejne coraz droższe - będziemy tam zostawiać nasze znaczniki inspiracji. To fajna mechanika draftu, bo nie jest tak prymitywna, przez co gracze muszą trochę kombinować.

Do tworzenia obrazków wykorzystamy 3 karty z naszej kolekcji. Zamiast dobierać nowe karty, możemy połączyć karty, które już mamy, aby stworzyć obrazek. Łączenie kart nie jest zadaniem losowym. Celem jest zwrócenie uwagi i tworzenie właściwych kombinacji. W zależności od gry będziemy mieli różne punktowanie, co może prowadzić do zróżnicowania w każdej grze.

Najważniejszą rzeczą dla mnie w tej grze było złożenie tego wszystkiego w całość. Mamy świetny temat, draft i genialnie zaprojektowany system punktacji. Układanie czuje się jakbym składał kawałki obrazu i malował go w sposób, który podoba się innym (zmienne punktowanie). Nie ma ustalonego schematu, który muszę przestrzegać, aby wygrać, głównie ze względu na zmieniające się zasady punktacji co rundę . To jest to, co kocham!

Ten abstrakcyjny tytuł świetnie sprawdzi się zarówno przy rodzinnym stole, jak i w gronie przyjaciół. Canvas, podobnie jak gry o malowaniu, jest na tyle prosty, że zanudzi nawet zaawansowanych graczy. Rozgrywka jest na tyle prosta, że przy planowaniu wstecznym i szkicowaniu może być zabawą. Jednak rozgrywka staje się nudna po kilku rundach. Gra pozwala na błędy i można dobrać złe karty. Ci, którzy planują z wyprzedzeniem, mogą czuć się bardziej sfrustrowani, gdy przegrywają.

Rozgrywka jest szybka i dynamiczna, co może spodobać się tym, którzy nie grają dużo lub nie mają czasu. Nie chodzi o to, że gra jest czasochłonna, ale o to, że łatwo ją rozłożyć i złożyć. Gra zajmuje około 30 minut. Czas potrzebny na złożenie i rozłożenie gry jest mniej więcej taki sam dla dwóch lub czterech graczy. Skalowanie działa dobrze, a interakcja ogranicza się do podbierania kart.

Podsumowanie recenzji gry Canvas

Canvas to łatwa i szybka gra. Jest wizualnie oszałamiająca, wygląda świetnie, a przezroczyste karty zapewniają świetne rozwiązanie motywu malowania na płótnie. Nie jest przeznaczona dla geeków, więc najlepiej nadaje się dla mało wymagających graczy. Mimo to możesz spróbować swoich sił w malowaniu.

Pros
  • Mechanika
  • Regrivity
  • Wykonanie
  • Skalowanie
Minusy
  • Zbyt proste
  • Rysowanie kart