Na temat gry City Construction powstało wiele opinii. Gracze będą kupować udziały w konkretnych miejscach i budować kolejne budynki. Zarobisz, jeśli zbudujesz całą ulicę. Zwycięży najlepszy deweloper. Poznajcie moją opinię na temat tej gry. Należę do tej grupy osób, którym ten tytuł przypadł do gustu. ?

Budowanie miasta

Zawartość w pudełku:

 • Plansza do gry przedstawiająca projekt miasta
 • 93 żetony pieniędzy
 • Torba
 • 48 budynków z naklejkami
 • 45 kart akcji

Wydajność

Pudełko gry Budowa Miasta mogłoby być nieco mniejsze, patrząc na ilość zawartości w środku. Jest jednak bardzo klimatyczne, patrząc na grafikę budowy przedstawioną na okładce tej pozycji. Widzimy tutaj rozbudowany biurowiec, wokół którego widzimy jedynie narysowane budynki. Nawiązuje to do tego jak nasze miasto będzie się rozwijać w trakcie gry. Głównym elementem naszej gry są drewniane kostki budowlane, na których będziemy musieli przykleić odpowiednie naklejki. Będziemy je trzymać w fajnym czarnym płóciennym woreczku, który ułatwia rysowanie podczas gry. Bardzo ważnym elementem gry są również karty akcji. Są one przejrzyste i łatwe do odczytania. Każdy budynek ma swój odrębny kolor, więc rozdanie odpowiednich akcji będzie szybkie i łatwe.

Na każdej karcie znajduje się cena. Jest ona dobrze widoczna i nie przytłacza. Mamy też standardowej jakości kartonowe pieniądze w nominałach 1,5,10 i 1,10$. Plansza miasta to ostatni element gry. Jest ona podobna do planu budynku pod tym względem, że jest zaprojektowana. Plansza ta została podzielona na odpowiednie obszary dla budynków i obiektów, które są już w użyciu. Jest to bardzo klimatyczne i przekonało moją osobistą opinię. Choć wykonanie jest świetne, to jednak nie ma tu zbyt wiele czynnika wow.

Gameplay

Pieniądze!!! O to właśnie chodzi w tej grze, w końcu jakby nie patrzeć "Money makes the world go round" ???? . Wygrywa ten gracz, który zdobędzie ich najwięcej, a koniec następuje w momencie wybudowania drogi łączącej Stadion z Basenem. Zasady gry są intuicyjnie proste - gracze wykonują swoje tury, a my mamy takie możliwe akcje, wykonywane w następującej kolejności :

 • Jako pierwsi, zawsze budujemy budynek, wybierając jeden z naszych dostępnych kafli. Po opłaceniu kosztu umieszczamy go na planszy
 • Drugi może, ale nie musi, wykonywać wypłaty gotówki; wszystko zależy od tego, czy jakaś ulica została zamknięta w poprzedniej rundzie.
 • Trzecią opcją jest zakup karty akcji. To również jest możliwe. Jest jednak opcjonalne i zależy od tego, ile mamy gotówki. ?
 • Ostatnim elementem, który jest obowiązkowy, jest narysowanie budynku. Tak, aby na końcu zawsze były cztery

Jeśli budynek powstanie w sąsiedztwie jakiegokolwiek innego obiektu, będzie kosztował cenę na drewnianym klocku. Jeśli nie, gracz będzie musiał zapłacić dwa razy więcej. Rozbudowa miasta jest akcją obowiązkową. Jeśli nie mamy odpowiednich kafelków, powinniśmy starać się zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy. Gracze mogą mieć problemy z gotówką do czasu ukończenia pierwszej ulicy. Na planszy znajduje się wystarczająco dużo kafli, aby uniemożliwić graczom bankructwo w drugiej części gry. Jeśli takie zdarzenie nastąpi, gracze mogą sprzedać swoje karty akcji za połowę ceny. Stadion i Pływalnia zostaną połączone przez ostatnią osobę, która tego dokona, otrzyma 20 milionów.

O ile rozgrywka przypadła mi do gustu, o tyle nie obyło się bez wad. Pierwszą z nich jest przede wszystkim losowość, na którą nie mamy prawie żadnej kontroli. To bardziej tytuł niż my w nią gra. Czasami kafelki potrafią spaść tak daleko, że nie da się ich umieścić w sensownych, mało znaczących miejscach. Czasem inni gracze mogą kupić coś za 1 000 000, a my za 7, bo na tym skończyliśmy. Musimy również wylosować brakujący element, aby ukończyć daną ulicę. Ten może być ukryty u jednego lub kilku graczy. Wszystko jest tajne i nie wiemy, co mają inne kawałki.

 

Mechanika

Gra jest bardzo prosta mechanicznie, ponieważ musimy tylko układać kafelki. System akcji jest tym, co czyni grę ciekawą. Wymaga on od nas myślenia w przyszłości. Wszyscy gracze dostają pieniądze, jeśli dana ulica zostanie ukończona. Mimo, że gra przypomina nieco Monopoly, wolę City Building. Ta po kilkunastu rozgrywkach stała się nużąca. Tutaj nie ma żadnych zmian. Każda rozgrywka wygląda dokładnie tak samo. Ponieważ losujemy mniej kafelków, gra staje się bardziej żmudna i frustrująca. Wszystkie akcje znikają też znacznie szybciej.

Recenzja gry Budowa miasta

Budowa Miasta to tytuł, który wielu osobom bardzo się podoba, niektórym nie podoba się w ogóle. Wykonanie gry jest raczej standardowe, nie mamy tutaj wykwintnych żetonów czy kart, ale wszystko trzyma poziom. Mechanicznie gra jest naprawdę banalna i łatwa do zrozumienia, ale ma sporo wad. Najgorsze jest to, że nie mamy tu żadnej wymiany kafli czy jakiejś manipulacji. Jesteśmy zawsze zdani na los. Nigdy nie wiemy, co pojawi się na naszej drodze, więc ciężko tu coś zaplanować. Dodatkowo wszystko jest tajne, więc nie wiemy, czy nasz przeciwnik nie trzyma konkretnie tego, czego potrzebujemy. Mechanika akcji, w porównaniu do konstrukcji, przypadła mi jednak do gustu. Wszyscy gracze otrzymują pieniądze, dodatkowo im więcej kart zostanie wykupionych, tym bardziej wzrasta ich cena. Są one wyraźnie wykonane, więc nie ma z nimi problemu przy liczeniu pieniędzy.

Niestety, zarówno replayability, jak i skalowanie są przeciętne. Nie mamy żadnych nowych opcji ani innej mapy. Wszystko dzieje się w dokładnie taki sam sposób. Losowość staje się bardziej widoczna, gdy jest więcej osób. Gra była przyjemna, mimo wielu wad. Ten typ gry jest prosty, szybki i dynamiczny. Po rozegraniu kilku partii zacząłem się nudzić. Nie pojawiało się nic nowego i każda gra była taka sama.

Podsumowanie gry "Budowa miasta

City Construction nie jest przeznaczone dla doświadczonych graczy. Może być jednak świetnym tytułem dla nowicjuszy. Niedoświadczeni gracze będą zadowoleni, ponieważ nie ma tu wielu zasad i skomplikowanej mechaniki. Gra bardzo przypomina Monopoly i może zachęcić niektóre osoby do spróbowania bardziej wymagających tytułów. City Building to nudny tytuł, który może nie przypaść do gustu każdemu.

 

Pros

 • Proste zasady
 • Przyciągnie nowych graczy

Minusy

 • Regresywność
 • Losowość
 • Nie ma możliwości manipulowania grą